Optymalne wykorzystanie pojemników na odpady to temat, który spędza sen z powiek wielu mieszkańcom oraz osobom prowadzącym biznes. Nie ma w tym nic dziwnego skoro, koszty utylizacji śmieci wykazują tendencje wzrostowe.

Za nieczystości płacimy coraz więcej i trend ten zapewne nie ulegnie zmianie. Jeszcze kilka lat temu 1 tona odpadów o kodzie 20 03 01 kosztowała niecałe 100 PLN. Dziś kwoty te plasują się w przedziale pomiędzy 400, a nawet 700 PLN. Kilkukrotny wzrost kosztów zagospodarowania nieczystości, sprawił że wywóz nieczystości jest dość ważnym składnikiem budżetu każdego z nas. I choć nie odwrócimy tego trendu to mamy dość istotny wpływ na przebieg jego krzywej. Podobnie jak w przypadku występującej obecnie epidemii najlepsze są działania zapobiegawcze. W kontekście pojemników na śmieci mogą się objawiać w takich działaniach jak:

Optymalne wykorzystanie pojemników na odpady

  • Zgniatanie odpadów – każdy z pojemników na odpady ma określoną pojemność. Przeważnie stosuje się kosze od 60,120, 240 i 1100 litrowe. Im większy pojemnik i częstszy wywóz tym większa jest jego cena. Wiedzą o tym dobrze firmy komunalne, które dość wnikliwie analizują kosz transportu śmieci. Bardzo często bywa jednak, że potencjał posiadanych koszy nie jest w pełni wykorzystany. Śmieci są niepozgniatane, co sprowadza się do tego że wciąż konieczne jest zwiększane ich objętości. Nawet jako osoby prywatne nie powinniśmy wychodzić z założenia, że w ramach opłaty ryczałtowej możemy wyrzucać śmieci w sposób zupełnie dowolny. W długiej perspektywie czasu ucierpią na tym nasze portfele.
  • Poprawa segregacji – w chwili obecnej najdroższy jest wywóz śmieci zmieszanych. Nieposegregowany strumień odpadów trzeba bowiem przepuścić przez taśmę zakładu sortowniczego i odzyskać z niego poszczególne frakcje nieczystości. Długoterminowe spojrzenie na kwestię wzrostu kosztów wywozu zakłada wyeliminowanie lub ograniczenie tego procesu do niezbędnego minimum. Warto więc podjąć się trudu selektywnej zbiórki odpadów i dążyć do tego, aby była najefektywniejsza. Zamiast kolejnego śmietnika na nieczystości w kolorze czarnym, warto pomyśleć o zbiornikach na szkło, papier, bio lub metale i tworzywa sztuczne.

 

Optymalne wykorzystanie pojemników na odpady

Optymalne wykorzystanie pojemników na odpady

 

Optymalne wykorzystanie pojemników na odpady jest prawdziwym wyzwaniem. Warto jednak je podjąć w celu poczynienia oszczędności w swoich finansach i zasobach naturalnych planety na której żyjemy.

Zobacz też:

Jakie są podstawowe rodzaje śmieciarek ?
Oprogramowanie dla firm komunalnych
Po co powstały PSZOK – i ?
Gdzie wyrzucać żarówki ?
Gdzie wyrzucać odpady biodegradowalne ?
Jak zaoszczędzić na wywozie odpadów ?

Autor wpisu:

Autor wpisu
ŁUKASZ KAMIŃSKI
Specjalista do spraw gospodarki odpadami, pasjonat nowoczesnych technologii w ochronie środowiska.

Polecane z tej kategorii:

Nasza aplikacja mobilna Nasza aplikacja mobilna
Pobierz naszą aplikację

Nasza firma pośredniczy w odbiorze odpadów poremontowych, papy, gruzu oraz gabarytów na terenie całego kraju. Współpracujemy z najlepszymi firmami wywozowymi w Polsce. Nasze kontenery, big bagi oraz usługi transportowe zaspokajają potrzeby firm oraz osób prywatnych.

Ostatnio zamówiona kabina WC
Zamówiono Kabinę WC do miejscowości Gdynia

6 godz temu