Papa dachowa – jak przygotować się do jej wywozu?

Papa dachowa – jak przygotować się do jej wywozu?

Przy wykonywaniu prac związanych z zadaszeniem domu, konieczne jest zastosowanie papy, która wykorzystywana jest jako materiał hydroizolacyjny. Gdy zadaszenie należy wymienić, to papę trzeba usunąć.

Podobnie rzecz ma się, gdy materiału zostanie zbyt dużo po wykonaniu inwestycji. Stosowane papy dachowe muszą zostać odpowiednio zutylizowane. Jak przygotować się do ich wywozu?

Papa dachowa – gdzie należy ją składować?

Aby odpowiednio przygotować się do wywozu papy dachowej, należy zamówić kontener na papę. Jest to specjalny, szczelny kontener, który wykonany jest z solidnego materiału i przystosowany do załadunku i rozładunku przez dźwig samochodowy. Kontener na papę typu HDS może mieć różną pojemność. Warto zatem przed wynajmem wziąć pod uwagę ilość składowanych odpadów w postaci papy. Papę można składować także w big bagach. Są to elastyczne pojemniki, które mogą służyć do transportu zarówno materiałów sypkich, półpłynnych, jak i płynnych. Big bagi są elektrostatyczne, co ma znaczenie w miejscach zagrożenia wybuchem. Ponadto po zapełnieniu zachowują prostopadłościenny kształt, zatem nie zajmują dużo miejsca przy załadunku i rozładunku. Taki pojemnik wyposażony jest w komin zasypowy, otwór do napełniania, wylot czy komin wysypowy.

Papa wierzchniego krycia – od czego zależy koszt wywozu?

Papa wierzchniego krycia może być składowana w big bagach albo kontenerach typu HDS, a koszt wywozu zależny jest od kliku czynników. W koszt wlicza się transport papy, dlatego duże znaczenie ma odległość na jaką musi zostać przewieziona papa wierzchnia. Czasami jest ona większa, gdy w najbliższej okolicy nie ma punktu składowania i dany PSZOK nie przyjmuje tego rodzaju odpadu. Ma do tego prawo, bo papa nie jest odpadem komunalnym i zaliczana jest do odpadów niebezpiecznych. Posiada też kod 17 03 80. Można ją zatem oddać do GPZON, czyli Gminnego Punktu Składowania Odpadów Niebezpiecznych. Niewielkie ilości papy dachowej przyjmują niektóre PSZOK-i. Kontenery na papę mogą mieć pojemność od 2 do nawet 40 m3, zatem można w nich zmieścić całą papę po remoncie dachu. Ilość wywożonej papy ma wpływ na cenę usługi obok kosztów transportu.

Jak wyrzucić starą papę?

Wywóz papy dachowej to oferta, z której niewątpliwie warto skorzystać. Firma wystawi niezbędne dokumenty, dzięki którym w razie kontroli można mieć udokumentowany legalny wywóz papy. Nie trzeba samodzielnie zatem szukać miejsca, gdzie można wywieźć papę. Zrobi to za Was wyspecjalizowana firma. Ze względu na częste trudności z utylizacją papy są osoby, które wyrzucają ją nielegalnie czy zaśmiecają w ten sposób lasy. Jak wiadomo jest to duże zagrożenie dla środowiska naturalnego i przy wykryciu takiego procederu grożą za to wysokie kary. Warto zatem zamówić firmę zajmującą się wywozem papy i już o nic się nie martwić. Co można zrobić ze starą papą? Stara papa może zostać wykorzystana do nowych produktów bitumicznych. Warto zatem oddać papę do firmy zajmującej się recyklingiem materiałów budowlanych, w tym papy. Utylizacja papy polega zaś na jej spalaniu w kontrolowanych warunkach przez wyspecjalizowaną firmę zajmującą się utylizacją odpadów niebezpiecznych. Stara papa może znaleźć zastosowanie przy budowie fundamentów, a dokładnie do ich izolacji. Trzeba jednak pamiętać, że nie każda papa się do tego nadaje. Papy dachowe niekoniecznie będą odpowiednie. Wymagana jest bowiem papa, która posiada masę hydroizolacyjną na spodzie, a nie od góry. Zatem papa wierzchniego krycia się tutaj nie sprawdzi.

 

Papa dachowa

Papa dachowa

 

Zobacz też:

Kontenery użytkowe i ich zastosowanie
Wywóz odpadów budowlanych Dzierżoniów
Pojemniki na odpady Rybnik
Pojemniki na odpady Rydułtowy
Jakie są nielegalne odpady?
Zalety szamba plastikowego

Spodobał Ci się artykuł?

Skorzystaj z naszego kalkulatora on-line i zleć odbiór odpadów,
pod dowolny adres w kraju
Zamów odbiór odpadów

Autor wpisu:

Autor wpisu
ŁUKASZ KAMIŃSKI
Specjalista do spraw gospodarki odpadami, pasjonat nowoczesnych technologii w ochronie środowiska.

Polecane z tej kategorii:

Nasza aplikacja mobilna Nasza aplikacja mobilna
Pobierz naszą aplikację

Nasza firma pośredniczy w odbiorze odpadów poremontowych, papy, gruzu oraz gabarytów na terenie całego kraju. Współpracujemy z najlepszymi firmami wywozowymi w Polsce. Nasze kontenery, big bagi oraz usługi transportowe zaspokajają potrzeby firm oraz osób prywatnych.

Ostatnio zamówiony kontener na odpady
Zamówiono Kontener do miejscowości Lublin

16 min. temu