Wiele osób, które zamieszkują miasta, miejscowości a wreszcie i tereny wiejskie nie do końca rozumie po co powstały PSZOK – i . Kolejne z nich nie wiedzą nawet o istnieniu tego typu przybytków.

I choć mija już 7 lat od wprowadzenia nowego systemu gospodarowania odpadami to nadal w tej kwestii pojawia się sporo wątpliwości. Dziś postaramy się odpowiedzieć Państwu na pytanie, jakie odpady można dostarczyć do tego typu punktów i kto może z nich skorzystać. Mamy nadzieję, że wiedza którą uda się uzyskać przy tej okazji pomoże każdemu z Was w rozwikłaniu wszelkich wątpliwości związanych z gospodarowaniem odpadami. Punkty Selektywnej Zbiórki Odpadów Komunalnych działają w ramach zcentralizowanego systemu zbiórki nieczystości, a celem ich działalności jest przede wszystkim:

Po co powstały PSZOK – i ?

  • Zagospodarowanie niewielkich ilości odpadów remontowych – każdy z nas od czasu do czasu przeprowadza remont swojego mieszkania lub domu. Przewrócenie ścianki działowej czy wymiana płytek ceramicznych to okazje przy których powstają nieczystości jakich nie da się zagospodarować w przydomowych pojemnikach na śmieci zmieszane, papier, metale i tworzywa sztuczne czy szkło. Jeśli odpady takie jak gruz czy też zdarte tapety, folie budowlane i worki po cemencie pojawią się w niewielkich ilości to można je samodzielnie dostarczyć do PSZOK – u. Musimy pamiętać, że wyżej wymienione przedmioty należy wcześniej odpowiednio posegregować i tak przygotowane dowieźć do wskazanego przez gminę punktu.
  • Zagospodarowanie odpadów nietypowychchemikalia, leki, sprzęt elektryczny i elektroniczny i gabaryty to nieczystości, które występują w bezpośrednim sąsiedztwie każdego z nas. One również wymagają odpowiedniego traktowania i troski o to, aby trafiły one do właściwego miejsca przeznaczenia. Podobnie jak śmieci z remontów można je wrzucić do odpowiedniego kontenera lub zostawić we wiacie w PSZOK – u. Od strony technicznej warto przemyśleć sposób ich dostarczenia. Wynajęcie odpowiedniego transportu lub wyprawa z osobą, które będzie Państwu towarzyszyć to jedno z najlepszych rozwiązań. Musimy pamiętać bowiem, że śmieci będzie trzeba samodzielnie wypakować co może okazać się trudne.

 

Po co powstały PSZOK - i ?

Po co powstały PSZOK – i ?

 

Warto pamiętać o tym, że opisane w tym artykule miejsca przyjmują jedynie odpady od osób prywatnych. Firmy i przedsiębiorstwa powinny zamówić odpowiedni kontener. Udając się do PSZOK – u należy mieć przy sobie dokument tożsamości i złożoną wcześniej deklarację odpadową. Aby dowiedzieć, się gdzie tego typu punkt ma swoją siedzibę trzeba wyszukać informacji o nim na stronach WWW swojego Urzędu Gminy. Dobrą praktyką jest także upewnienie się co do godzin  jego otwarcia.

Zobacz też:

Jak obniżyć koszty wywozu śmieci ?
Czego nie wolno wyrzucać do pojemników ?
Obsługa placów budowy zimą
Zmniejszenie ilości odpadów
Sprzątanie przy pojemnikach
Jak ograniczyć częstotliwość wywozu ?

Spodobał Ci się artykuł?

Skorzystaj z naszego kalkulatora on-line i zleć odbiór odpadów,
pod dowolny adres w kraju
Zamów odbiór odpadów

Autor wpisu:

Autor wpisu
ŁUKASZ KAMIŃSKI
Specjalista do spraw gospodarki odpadami, pasjonat nowoczesnych technologii w ochronie środowiska.

Polecane z tej kategorii:

Nasza aplikacja mobilna Nasza aplikacja mobilna
Pobierz naszą aplikację

Nasza firma pośredniczy w odbiorze odpadów poremontowych, papy, gruzu oraz gabarytów na terenie całego kraju. Współpracujemy z najlepszymi firmami wywozowymi w Polsce. Nasze kontenery, big bagi oraz usługi transportowe zaspokajają potrzeby firm oraz osób prywatnych.

Ostatnio zamówiony kontener na odpady
Zamówiono Kontener do miejscowości Kielce

24 min. temu