Prawidłowa segregacja śmieci to temat, który tylko z pozoru jest łatwy i prosty. I choć od wprowadzenia nowych zasad selektywnej zbiórki minęło już sporo czasu to nadal nie dla wszystkich jest ona prosta.

Kwestie postępowania z odpadami budzą spore zainteresowanie, a wpływ na taki stan rzeczy ma wiele czynników. Nieczystości budzą naszą ciekawość, ale i potrafią skutecznie nastraszyć. Dzieje się tak przede wszystkim z uwagi na sygnały, które docierają do nas z mediów lub których jesteśmy bezpośrednimi świadkami. Postępujące zmiany klimatyczne, katastrofy naturalne i wymieranie kolejnych gatunków fauny i flory potrafią skłonić do myślenia. Aby wątek intelektualny poprzeć czynami potrzebne są odpowiednie zasoby wiedzy. W dobie Internetu dostęp do niej nie jest niczym ograniczony, ale nie zawsze starcza czasu na poszukiwania. Warto zatem przyjrzeć się odpadom całościowo, a potrzebne informacje usystematyzować. W obecnych realiach segregacja śmieci to przede wszystkim:

Prawidłowa segregacja śmieci

  • Zbiórka u źródłasegregacja śmieci opiera się w dużej mierze o zbiórkę odpadów u źródła. Polega ona na wyposażeniu nieruchomości w pojemniki lub worki do których zbiera się 5 podstawowych frakcji śmieci. Odpady zebrane na nieruchomościach zamieszkałych i niezamieszkałych są zabierane przez firmy komunalne, które wygrają przetarg na danym terenie. System, o którym mowa funkcjonuje nieprzerwanie od 2013 roku i nie zanosi się, aby uległ zmianie. Dobrą ofertą na zakup koszy dysponują pojemniki na odpady Łódź.
  • Zbiórka w PSZOKsegregacja śmieci w realiach dzisiejszych czasów to także możliwość ich dostarczenia do Punktu Selektywnej Zbiórki Odpadów. Powinny tam trafić wszystkie odpady, które nie są zutylizowane w sposób komercyjny nie mogą znaleźć się w przydomowych pojemnikach na odpady. Do grona tego zaliczyć można np. sprzęt elektro, leki i odpady budowlane.
  • Zbiórka mobilna – niektóre Gminy organizują na swoim terenie tzw. mobilne zbiórki lub objazdowe punkty przyjęć odpadów. Stanowią one alternatywę do konieczności samodzielnego transportu odpadów. Zbiórki mobilne organizowane są przez wyspecjalizowane podmioty mające odpowiednie uprawnienia w zakresie gospodarki odpadami. Z reguły przeprowadzają je Wykonawcy wyłonieni w toku postępowania przetargowego na odbiór śmieci z danego terenu.

 

Prawidłowa segregacja odpadów

Prawidłowa segregacja odpadów

 

Niewątpliwe najbardziej rozpowszechnionym systemem zbiórki jest ten u źródła. Wraz z nałożeniem obowiązku selektywnej zbiórki odpadów korzystają z niego zarówno osoby prywatne jak i przedsiębiorcy. Segregacja śmieci nie jest jednak tak skuteczna jakby mogło się powszechnie wydawać. Przy zbieraniu nieczystości popełniamy szereg błędów, które mają niekorzystny wpływ na środowisko. Postaramy się przybliżyć najpopularniejsze z nich w celu uniknięcia omyłek w przyszłości. Prawidłowe segregowanie śmieci musi uwzględniać odpady, z którymi mamy na co dzień do czynienia Część z nich jest jednak na tyle myląca, że wymaga dużego zastanowienia. Nim popełni się błąd, lepiej jest wszystko dokładnie przemyśleć lub  w razie wątpliwości sprawdzić. My postaramy się przybliżyć najczęściej popełniane omyłki, które dość często pojawiają się przy omawianiu tematu prawidłowej segregacji odpadów. Do śmieci, które budzą kontrowersji zaliczyć możemy np.

Prawidłowe segregowanie śmieci – najczęstsze błędy

  • Naczynia takie jak kubki, czy talerze – potłuczony talerz, zbitą szklankę lub inne elementy zastawy bardzo często mylimy ze szkłem. Odpad ten trafia więc do pojemników w kolorze zielonym, choć jest w tym przypadku ewidentnym zanieczyszczeniem. Wedle zasad, które obowiązują tego typu śmieci, które są wyprodukowane z ceramiki powinny trafić do kosza na nieczystości zmieszane.
  • Odpady poremontowe – prawidłowa segregacja śmieci musi uwzględniać odpady poremontowe. Tego typu śmieci produkuje każde gospodarstwo domowe i pojawiają się one przy okazji remontowania wnętrz lub wykonywania prac rozbiórkowych. Wiele osób kwalifikuje resztki paneli podłogowych, ceramik czy oklein jako odpady zmieszane. Tymczasem aby się ich pozbyć, trzeba je zawieźć do PSZOK – u lub poszukać komercyjnych odbiorców.
  • Sprzęt elektro – sprzęt, który jest zasilany prądem posiada zazwyczaj plastikowe obudowy. Wyrzucanie ich do kosza na tworzywa i metale jest oczywistym błędem. I nie chodzi tu wcale o zawartość obudowy, ale i rodzaj tworzywa, który otacza kable i układy scalone. Do żółtych pojemników na segregacje wyrzuca się jedynie plastiki, które służyły wcześniej za opakowania.
  • Opakowania po sokach i mleku – mleko czy sok w tzw. „kartonie” to absolutny standard jeśli chodzi o branżę spożywczą. Niestety, pomimo powszechności tego typu opakowań, błędnie zalicza się je do odpadów makulaturowych. Tymczasem miejscem przeznaczenia tego typu śmieci są pojemniki do metali i tworzyw sztucznych. Tetra paki występują w przeróżnych konfiguracjach i dlatego tak łatwo jest popełnić błąd w ich zagospodarowaniu.
  • Resztki po jedzeniu – wyrzucanie resztek po posiłkach to jeden z częstszych błędów jeśli chodzi o pojemniki do BIO. Popełniają go nie tylko osoby fizyczne, ale także część restauratorów. Tymczasem kawałek niezjedzonego kotleta, czy też kości po kurczaku muszą znaleźć swoje miejsce w pojemnikach na odpady zmieszane.

Na czym polega prawidłowa segregacja śmieci?

Prawidłowa segregacja śmieci jest bardzo istotna z wielu powodów. To dzięki niej odpady są mniej zanieczyszczone i łatwiej je później poddać recyklingowi.

Jeśli więc nieobcy jest nam los naszej planety to powinniśmy zadbać o to, aby surowce w naszych pojemnikach były jak najlepiej podzielone na poszczególne rodzaje. Tylko wtedy koszty związane z ich przetworzeniem będą niższe, a cały proces tańszy.

Prawidłowo segregacja śmieci to warunek konieczny, jeśli chcemy aby ekologia szła w parze z ekonomią. Proceder ten nie ogranicza się jednak tylko do składowania nieczystości zgodnie z ich przeznaczeniem. Równie istotne jest także konfekcjonowanie, które ma szczególne znaczenie przy opróżnianiu pojemników.

Proces odbioru odpadów każdego roku jest coraz bardziej kosztowny. Wpływ na to mają rosnące ceny surowców energetycznych, a także kosztów pracy. Należy zatem dołożyć wszelkich starań, aby umiejętnie rozłożyć odpad w pojemnikach i zgniatać takie odpady jak tworzywa sztuczne czy papier.

W ten sposób śmieciarka nie będzie musiała ponownie odwiedzać tych samych miejsc co zaowocuje niższymi opłatami. Jak widać prawidłowa segregacja śmieci może przybierać rozmaite oblicza.

Zobacz też:

Jak segregować śmieci ?
Toalety przenośne na Święto Zmarłych
Porady odpadowe dla każdego
Odpady elektroniczne
Długoterminowy wynajem toalet
Krótkoterminowy wynajem toalet

Spodobał Ci się artykuł?

Skorzystaj z naszego kalkulatora on-line i zleć odbiór odpadów,
pod dowolny adres w kraju
Zamów odbiór odpadów

Autor wpisu:

Autor wpisu
ŁUKASZ KAMIŃSKI
Specjalista do spraw gospodarki odpadami, pasjonat nowoczesnych technologii w ochronie środowiska.

Polecane z tej kategorii:

Nasza aplikacja mobilna Nasza aplikacja mobilna
Pobierz naszą aplikację

Nasza firma pośredniczy w odbiorze odpadów poremontowych, papy, gruzu oraz gabarytów na terenie całego kraju. Współpracujemy z najlepszymi firmami wywozowymi w Polsce. Nasze kontenery, big bagi oraz usługi transportowe zaspokajają potrzeby firm oraz osób prywatnych.

Ostatnio zamówiony kontener na odpady
Zamówiono Kontener do miejscowości Radom

6 godz temu