Wydawałoby się, że kwestie związane z pojemnikami na odpady są na tyle trywialne, że nie warto ich poruszać. Niestety stwierdzenie to blednie, wobec wymagań, które niesie za sobą współczesna gospodarka odpadami.

Wpływ na taki stan rzeczy mają nie tylko obowiązujące przepisy, ale także potrzeby osób prywatnych oraz firm. Znowelizowana ustawa o utrzymaniu porządku i czystości w Gminach obliguje każdego z nas do kontrolowanej zbiórki nieczystości. Ale przecież śmieci to nie tylko odpady komunalne. Każdego dnia mamy do czynienia z szeregiem przedmiotów lub substancji, których żywot nieuchronnie dobiega końca. Przed ich unieszkodliwieniem musimy je odpowiednio zapakować. Służą do tego przeróżne zbiorniki. Rodzaje pojemników na odpady można kategoryzować w następujący sposób:

Główne rodzaje pojemników na odpady

  • Plastikowe pojemniki na odpady – nieczystości takie jak: plastik, szkło, papier, bio i zmieszane powinny być umieszczane w koszach z plastiku, których pojemność jest zależna od naszych potrzeb. Wśród obecnie produkowanych pojemników wyróżnia się przede wszystkim zbiorniki o pojemności: 60,80,120,140,240,400,660 i 1100 litrów. Kubły te powinny spełniać normę PN:EN 840. Każdy kto ma w zamiarze kupno kosza na śmieci powinien sprawdzić, czy został on wykonany z zachowaniem wcześniej wspomnianego obostrzenia. Plastikowe pojemniki na odpady posiadają różne kolory. Czarny służy przeznaczony jest śmieci zmieszane, żółty na metale i tworzywa sztuczne, zielony na szkło, brązowy na bio, a niebieski na papier.
  • Metalowe kontenery na gruzgruz, czyli odpad o kodzie 17 01 01 lub 17 01 08 powstaje przy okazji prawie każdego remontu lub prac inwestycyjnych. Odpad ten charakteryzuje się dużym ciężarem. Pod żadnym pozorem jego przeznaczeniem nie powinny być „zwykłe” kubły na śmieci. Gruz może je nie tylko uszkodzić, ale i spowodować niepowetowane straty w układzie hydraulicznym śmieciarek. Oczywiście powstępowanie takie jest również niezgodne z obowiązującymi przepisami. Do przewozu gruzu służą kontenery. W zależności od pojazdu który ma je podjąć spotyka się mniejsze lub większe zbiorniki. Mają one jednak jedną cechę wspólną. Ich burty są niższe niż w przypadku kontenerów na frakcję lekką.
  • Metalowe kontenery na śmieci z budowy – takie nieczystości jak zerwane tapety, panele czy worki foliowe muszą trafić do kontenerów na odpady budowalne. Ich producenci oferują je przeważanie w takich pojemnościach jak: 0.5, 1, 7, 16 i 36 metrów sześciennych. Podobnie jak w przypadku gruzu, głównym determinantem wielkości kontenera jest rodzaj samochodu, który ma go później przewieźć. Zbiorniki na śmieci z budowy mają wyższe burty od kontenerów na gruz. Powodem takiego stanu rzeczy jest konieczność zabezpieczenia ładunku.
Rodzaje pojemników na odpady

Rodzaje pojemników na odpady

 

Rodzaje pojemników na odpady są bardzo różne. My wspomnieliśmy tylko o tych zbiornikach, które są najczęściej wykorzystywane w naszym życiu. Oprócz nich spotyka się także rozmaite zbiorniki specjalistyczne (np. na leki, baterie czy świetlówki). Każdemu kto chce zgłębić ich właściwości polecamy zaglądanie na naszego bloga.

Zobacz też:

Kody odpadów nieczystości poremontowych
Jak portal Smieci.eu wspiera firmy i klientów indywidualnych ?
Zakaz mieszania śmieci
Gdzie zamówić wywóz śmieci ?
Jaka będzie zima 2020 ?
Jak pozbyć się starych ubrań i butów ?

Autor wpisu:

Autor wpisu
ŁUKASZ KAMIŃSKI
Specjalista do spraw gospodarki odpadami, pasjonat nowoczesnych technologii w ochronie środowiska.

Polecane z tej kategorii:

Nasza aplikacja mobilna Nasza aplikacja mobilna
Pobierz naszą aplikację

Nasza firma pośredniczy w odbiorze odpadów poremontowych, papy, gruzu oraz gabarytów na terenie całego kraju. Współpracujemy z najlepszymi firmami wywozowymi w Polsce. Nasze kontenery, big bagi oraz usługi transportowe zaspokajają potrzeby firm oraz osób prywatnych.

Ostatnio zamówiona kabina WC
Zamówiono Kabinę WC do miejscowości Przysucha

24 min. temu