Segregacja śmieci w domu to temat, któremu powinien przyjrzeć się każdy z nas. Nie ma w tym nic dziwnego skoro, wszystkie gospodarstwa domowe mają obowiązek jej przestrzegania.

Na każdego, kto nie sprosta wymogom przepisów może czekać niemiła niespodzianka w postaci różnorakich konsekwencji. Jak jednak rozumieć istotę segregacji śmieci i czy zawsze należy patrzeć na nią tak samo ? Na ten i szereg dylematów postaramy się odpowiedzieć w niniejszym artykule.

O segregacji odpadów większość z nas wie dosyć sporo. Nadal jednak zapominamy o tym, że nie wszystkie śmieci, które produkujemy należy traktować tak samo. Nie ma więc sensu próba zakwalifikowania wszystkiego co bądź do śmieci zmieszanych, tworzyw sztucznych, szkła, bio czy papieru. Oprócz pięciu podstawowych frakcji nieczystości spotykamy się bowiem z takim nieczystościami jak:

Segregacja śmieci – podstawowe grupy odpadów

  • Odpady poremontowesegregacja śmieci dotyczy w dużej mierze odpadów poremontowych. To właśnie one są przyczyna wielu nieporozumień z którymi spotykamy się przy jej uskutecznianiu. Do najczęstszych przykładów zaliczyć można wkładać plastikowych elementów wyposażenia, kasetonów i brudnej folii malarskiej do śmietników na metale i tworzywa sztuczne. Tymczasem jedynym właściwym przeznaczeniem nieczystości po renowacji wnętrz jest PSZOK lub kontener, zamówiony na wolnym rynku.
  • Odpady elektroniczne – elektronika otacza nas ze wszystkich stron. Smartfony, tablety i komputery towarzyszą nam w sposób ciągły, a w mikroprocesory wyposażone są nawet mikrofalówki. Z czasem sprzęt trzeba jednak wymieniać na nowy. I choć w miarę postępów w edukacji społecznej telewizor w koszu do szkła jest już rzadkością, to nadal można go spotkać w śmieciach zmieszanych. Zasady postępowania ze zużytym sprzętem elektronicznym opisywaliśmy już w niniejszym artykule.
  • Leki – pandemia koronawirusa skierowała naszą uwagę na problemy związane ze zdrowiem. Obecne zawirowania uświadamiają nam wszem i wobec, że nie jesteśmy nieśmiertelni i na każdego przyjdzie koniec. Nim on jednak nadejdzie staramy się leczyć bieżące schorzenia, co prowadzi w konsekwencji do konieczności pozbycia się resztek medykamentów. Podobnie jak w przypadku popularnych „poremontówek” powinniśmy zawieźć je do PSZOK lub skorzystać z pojemników umiejscowionych w aptekach i przychodniach.
  • Gabaryty śmieci o kodzie 20 03 07 to inaczej gabaryty. Ich również jest co niemiara i co najważniejsze, aby zniknęły one z naszego życia trzeba mieć dobry pomysł. Najlepszym z nich będzie chyba poszukanie kogoś, komu mogę się one jeszcze przydać. Jeśli jednak jest to niemożliwe to stare szafy, łózką i stoliki muszą trafić do PSZOK lub być upłynnione podczas zbiórek organizowanych przez Gminy. Terminarz tego typuj wydarzeń jest zazwyczaj dostępny w harmonogramie wywozu śmieci.

 

Segregacja śmieci

Jak powinna wyglądać segregacja śmieci ?

 

Jak widać segregacja śmieci to nie tylko kolorowe pojemniki na odpady. Na dużą część nieczystości trzeba mieć inny pomysł, aby pozbyć się ich zgodnie z obowiązującym prawem. Opisane wyżej grupy śmieci nie są kompletne i z pewnością można je rozwinąć o odpady niebezpieczne czy też śmieci motoryzacyjne. Ale do tej tematyki powrócimy niebawem.

Spodobał Ci się artykuł?

Skorzystaj z naszego kalkulatora on-line i zleć odbiór odpadów,
pod dowolny adres w kraju
Zamów odbiór odpadów

Autor wpisu:

Autor wpisu
ŁUKASZ KAMIŃSKI
Specjalista do spraw gospodarki odpadami, pasjonat nowoczesnych technologii w ochronie środowiska.

Polecane z tej kategorii:

Nasza aplikacja mobilna Nasza aplikacja mobilna
Pobierz naszą aplikację

Nasza firma pośredniczy w odbiorze odpadów poremontowych, papy, gruzu oraz gabarytów na terenie całego kraju. Współpracujemy z najlepszymi firmami wywozowymi w Polsce. Nasze kontenery, big bagi oraz usługi transportowe zaspokajają potrzeby firm oraz osób prywatnych.

Ostatnio zamówiony kontener na odpady
Zamówiono Kontener do miejscowości Przysucha

6 godz temu