Każdy z nas codziennie generuje całkiem duże ilości śmieci, które następnie składuje w koszu. Jednak gdy mieszka się w domu prywatnym trzeba zastanowić się nad segregacją śmieci.

Sytuacja jest bardziej skomplikowana w zabudowie wielorodzinnej. Tutaj pojawia się pytanie: skąd wziąć worki na odpady segregowane?

Worki do segregacji śmieci – co trzeba wiedzieć?

Na początek zacznijmy od tego, że mieszkając w domu jednorodzinnym nie jest się zobowiązanym do segregacji śmieci. Wszystko zależy od oświadczenia, które składa się w urzędzie miasta bądź gminy. Jeżeli deklarujecie, że będziecie segregacja śmieci, to musicie tego przestrzegać. W innym przypadku możecie otrzymać karę finansową. W niektórych miastach oraz gminach nadal istnieje możliwość niesegregacji śmieci, przy czym koszty wywozu odpadów są wtedy zdecydowanie wyższe, nawet 300 czy 400%. Sytuacja jest bardziej skomplikowana gdy mieszka się w zabudowie wielorodzinnej, np. blokach, gdyż tutaj wszystko zależy od woli mieszkańców oraz decyzji jaką podjęła spółdzielnia. Jeżeli mieszkańcy nagminnie nie segregują śmieci, to często ich opłaty są naprawdę wysokie, gdyż zajmuje się tym firma zewnętrzna. Efekt tego jest taki, że choćby ze względu na oszczędność warto śmieci segregować i do tego celu służą odpowiednie worki. Należy wiedzieć, jak dobrać kolor worka do danego typu odpadów. Otóż worki żółte są przeznaczone na tworzywa sztuczne i metale. Z kolei do worków niebieskich wrzuca się czysty papier, a do zielonych – szkło. Worki brązowe służą do składowania odpadów zielonych, czyli bio. Są także worki czarne na odpady zmieszane, jednak harmonogram wywozu takich odpadów jest osobny. Nawet osoby segregujące śmieci muszą mieć także takie worki, gdyż nie wszystkie materiały można wrzucić do segregacji.

Skąd wziąć worki do segregacji śmieci?

Worki na śmieci do segregacji po podpisaniu umowy z urzędem miasta czy gminy otrzymuje się w tym miejscu. Natomiast już po pierwszym wywozie służby komunalne zostawiają worki. Ich ilość powinna być dobrana pod kątem ilości zużytych worków, przy czym wiadomym jest, że firmy nie mają zwyczajnie na to czasu, by liczyć ile worków dana rodzina zużyła. Najczęściej każda gmina czy też urząd miasta ustala ilość worków, którą otrzymają mieszkańcy. Jeżeli chodzi o mieszkańców bloków, to tutaj sytuacja znowu jest bardziej skomplikowana w miejscach, gdzie mieszkańcy zadeklarowali, że będą segregować śmieci otrzymają z urzędu miasta czy też gminy. Najczęściej są one wrzucane do skrzynek pocztowych. W przypadku biedniejszych gmin obowiązek zakupu worków jest po stronie użytkowników. Ale to nadal nie wszystko o czym musicie wiedzieć, gdyż jeżeli zabraknie Wam worków, to możecie udać się do urzędu miasta czy też gminy i tam w pełni bezpłatnie możecie otrzymać dodatkowe worki do segregacji.

Czy firma świadcząca usługę wywozu śmieci daje klientom worki?

Odpowiedź na to pytanie nie jest jednoznaczna, gdyż to tak naprawdę zależy od danej firmy. Wiele z nich rozdaje klientom worki do segregacji, ale nie wszystkie. Są takie, które doliczają opłaty za tego typu usługi. Trzeba jeszcze wiedzieć, że worki do segregacji podobnie jak kosze, można bardzo łatwo kupić w sieci i nie są kosztowne. Jeżeli macie do wywiezienia, np. śmieci budowlane, czy poremontowe, to skorzystajcie z usług firmy, która zajmuje się wywozem gruzu w Bielsku-Białej.

 

Worki do segregacji śmieci

Worki do segregacji śmieci

 

Zobacz także:

Żółte worki na śmieci – co do nich wrzucamy?
Gdzie wyrzucać stare garnki?
Gdzie wyrzucać stare ubrania?
Gdzie wyrzucać strzykawki?
Pojemniki na odpady Czechowice-Dziedzice
Pojemniki na odpady Czeladź

Spodobał Ci się artykuł?

Skorzystaj z naszego kalkulatora on-line i zleć odbiór odpadów,
pod dowolny adres w kraju
Zamów odbiór odpadów

Autor wpisu:

Autor wpisu
ŁUKASZ KAMIŃSKI
Specjalista do spraw gospodarki odpadami, pasjonat nowoczesnych technologii w ochronie środowiska.

Polecane z tej kategorii:

Nasza aplikacja mobilna Nasza aplikacja mobilna
Pobierz naszą aplikację

Nasza firma pośredniczy w odbiorze odpadów poremontowych, papy, gruzu oraz gabarytów na terenie całego kraju. Współpracujemy z najlepszymi firmami wywozowymi w Polsce. Nasze kontenery, big bagi oraz usługi transportowe zaspokajają potrzeby firm oraz osób prywatnych.

Ostatnio zamówiony kontener na odpady
Zamówiono Kontener do miejscowości Jędrychów

11 min. temu