Podziwiając krajobraz miejsc w których mieszkamy, można spotkać różne typy pojemników na odpady. Niektóre z nich służą do selektywnej zbiórki nieczystości, a jeszcze inne do odpadów zmieszanych.

Typy koszy na śmieci są bardzo często charakterystyczne dla danej okolicy. Zależą one w dużej mierze od możliwości lokalnych firm komunalnych oraz od oczekiwań danego Samorządu. Dobrze jest znać właściwości choćby niektórych zbiorników. Tego typu wiedza daje nam odpowiedzieć czego możemy spodziewać się od przedsiębiorstwa obsługującego dany punkt gromadzenia odpadów. Do najpopularniejszych typów koszy do śmieci zaliczyć możemy:

Jakie są typy pojemników na odpady ?

  • Kontenery na odpadykontenery o pojemności 7 M3 są najczęściej spotykane w zabudowie wielolokalowej. Na dużych blokowiskach, przy kamieniach i sektorze komercyjnym służą one do gromadzenia odpadów niesegregowanych. Opróżnianie tego rodzaju śmietnika odbywa się na tzw. przekładkę. Oznacza to, że pełny kontener wymieniany jest każdorazowo na pusty. Z perspektywy administratora danej nieruchomości warto zapewnić dla tego procesu odpowiednią przestrzeń.
  • Pojemniki na śmieci typu MGBtypy pojemników na odpady obejmują w dużej mierze przydomowe kosze na śmieci. Ich pojemność wynosi od 60 do 360 litrów. Zgodnie z obowiązującym prawodawstwem śmietniki do selektów muszą mieć odpowiednie kolory i spełniać wymagania normy PN:EN 840-1. Przy zakupie zbiorników do nieczystości powinniśmy zwrócić uwagę na ich objętość, układ jezdny oraz materiał z jakiego zostały wykonane.
  • Pojemniki na śmieci typu PA 1100 – można zauważyć, że pojemniki 4 – kółkowe stają się z każdym rokiem popularniejsze. Wpływ na taki stan rzeczy ma konieczność prowadzenia przez mieszkańców selektywnej zbiórki odpadów i coraz większe zapotrzebowania na przestrzeń załadunkową. Pojemniki o pojemności 1100 litrów są często trzymane we wiatach. Warto znać ich rozmiar, aby ułatwić brygadom wywozowym swobodne przeprowadzanie manewrów.
  • Pojemniki HDStypy pojemników na odpady nie ograniczają się jedynie do koszy obsługiwanych przez hakowce i śmieciarki. Również często można się spotkać z tzw. „dzwonami”. Tego rodzaju śmietniki są obsługiwane przez samochody wyposażone w HDS. Ich przeznaczeniem są najczęściej surowce wtórne z wyłączeniem BIO. Pojemność „dzwonów” mieści się w przedziale od 0,8 M3 do nawet 2,5 M3. Pojemnik typu dzwon to specyficzny rodzaj śmietnika. Jest on przeznaczony do selektywnej zbiórki nieczystości. Jego zaletą jest duża pojemność i wysoki poziom estetyki. W przeciwieństwie do koszy o pojemności 1100 litrów dzwony nie mogą być opróżniane przez śmieciarkę. Ich wywozem zajmują się pojazdy wyposażone w specjalny dźwig. Pojemnik typu dzwon doskonale wpisuje się w krajobraz i jest szczególnie pożądany tam, gdzie śmietniki powinny być ogólnodostępne. Dzwony bardzo często spotykamy w miejscach pożytku publicznego, a także na terenach rekreacyjnych. Jedną z wad tego typu pojemników jest niewielki otwór wrzutowy co jest szczególnie uciążliwe przy odpadach makulatury. Duże kartony ciężko jest zgnieść na tyle dobrze, aby można je było umieścić w dzwonach. Nie mniej jednak dzwony są dziś powszechnie kupowane np. przez Samorządy, które chcą propagować ideę selektywnej zbiórki nieczystości. W naszej ofercie można znaleźć pojemnik typu dzwon. Zaletą skorzystania z niej są niskie koszty, co sprawia, że mamy spore zainteresowanie tym rodzajem koszy na śmieci.

 

Jakie są typy pojemników ?

Jakie są typy pojemników ?

Omawiamy rodzaje koszy na śmieci

Pojemności pojemników na śmieci są ważne zarówno z perspektywy firm jak i z punktu widzenia mieszkańców. O ile ich rozmiar dostosowany jest do potrzeb lepiej wyglądają kwestie związane z segregacją odpadów. Wpływ na taki stan rzeczy ma przede wszystkim dostępna przestrzeń oraz swobodny dostęp do koszy na śmieci. Bywa, że w momencie gdy jest on ograniczony nie jest możliwe gromadzenie nieczystości zgodnie z przyjętymi zasadami. Do tego typu sytuacji dochodzi zwłaszcza wtedy, gdy nie ma odpowiedniej ilości wolnego miejsca i trzeba iść na kompromisy. W przypadku wywozu odpadów nie są one zjawiskiem pożądanym. Do typowych przykładów należy przypadek, gdy brakuje wydzielonej przestrzeni na duże śmietniki do segregacji i strumień śmieci umieszczany jest w zbiornikach na nieczystości niesegregowane. Należy zatem w taki sposób ustalić liczbę oraz pojemność śmietników, aby nie tylko można było je odpowiednio ustawić, ale i wrzucić do nich wygenerowane odpady. Do najpopularniejszych pojemników na śmieci należą kosze wykonane z tworzywa sztucznego. Występują one w następującej konfiguracji:

Jakie są pojemności pojemników na śmieci?

  • Pojemniki 60 litrowe – omawianie pojemności pojemników na śmieci należy rozpocząć od najmniejszych koszy na śmieci. W sprzedaży zakupić można zbiorniki 60 litrowe, które są odpowiednie dla niewielkiego strumienia odpadów. Jeśli więc w naszym domu lub firmie nie powstają zbyt dużo nieczystości to można je użyć do zbierania wybranych rodzajów śmieci.
  • Pojemniki 120 litrowerodzaje koszy na śmieci obejmują także śmietniki 120 litrowe. Zakładając, że jedna osoba wytwarza około 30 litrów odpadów tygodniowo będą one odpowiednie dla 3-4 osobowej rodziny. W przypadku firm zadowolą one potrzeby niewielkich podmiotów, w których nie pracuje duża liczba pracowników.
  • Pojemniki 240 litrowepojemności pojemników na śmieci mogą mieć więcej niż 120 litrów. Kosze 240 litrowe upowszechniły się w momencie obowiązku selektywnej zbiórki odpadów. Nie ma się co dziwić skoro takie odpady jak tworzywa sztuczne czy papier mają dużą objętość, a nie zawsze jesteśmy w stanie je zgnieść.
  • Pojemniki 1100 litrowerodzaje koszy na śmieci do zabudowy wielolokalowej i większych przedsiębiorstw mają zazwyczaj powyżej 1 M3. Do najczęstszych śmietników zaliczają się tutaj pojemniki PA 1100. Mają one układ jezdny złożony z 4 kółek i klapy, które mogą mieć otwory wrzutowe, tak aby nie trzeba było za każdym razem podnosić do góry klapy.
Pojemności pojemników na śmieci

Pojemności pojemników na śmieci

Zobacz też:

Miejsce posadowienia toalet
Gdzie zamówić toaletę ?
Kod odpadu
Procedura wynajmu toalet online
Dlaczego warto wynająć kabinę online ?
Aspekty, na które trzeba zwrócić uwagę wynajmując toaletę WC

Autor wpisu:

Autor wpisu
ŁUKASZ KAMIŃSKI
Specjalista do spraw gospodarki odpadami, pasjonat nowoczesnych technologii w ochronie środowiska.

Polecane z tej kategorii:

Nasza aplikacja mobilna Nasza aplikacja mobilna
Pobierz naszą aplikację

Nasza firma pośredniczy w odbiorze odpadów poremontowych, papy, gruzu oraz gabarytów na terenie całego kraju. Współpracujemy z najlepszymi firmami wywozowymi w Polsce. Nasze kontenery, big bagi oraz usługi transportowe zaspokajają potrzeby firm oraz osób prywatnych.

Ostatnio zamówiona kabina WC
Zamówiono Kabinę WC do miejscowości Poznań

23 min. temu