Ulgi za śmieci dla niepełnosprawnych

Ulgi za śmieci dla niepełnosprawnych

Ulgi za śmieci dla niepełnosprawnych

Ulgi za śmieci dla niepełnosprawnych to pomoc finansowa dla osób z ograniczeniami m.in. w zakresie segregacji odpadów.

W Polsce wiele gmin oferuje różnorodne zniżki pozwalające znacznie zredukować koszty prowadzenia gospodarstwa domowego osobom z niepełnosprawnościami. Są to tak zwane „programy osłonowe”, wynikające tylko i wyłącznie z uwarunkowań lokalnych.

Kto jest objęty obowiązkiem płacenia za śmieci?

Każdy właściciel nieruchomości zamieszkałej lub niezamieszkałej jest objęty obowiązkiem płacenia za wywóz śmieci. To oznacza, że w przypadku mieszkańców domów jednorodzinnych, opłaty za śmieci ponosi właściciel nieruchomości, a w przypadku mieszkańców bloków – wspólnota mieszkaniowa. Wprowadzenie tego obowiązku miało na celu zmotywowanie ludzi do oszczędzania zasobów naturalnych i segregowania odpadów.

Niektóre grupy obywateli mogą liczyć na zniżki w zakresie opłat za utylizację śmieci. Należy jednak pamiętać, że każdy z nas powinien w miarę dostępnych możliwości dbać o odpowiedni podział śmieci na frakcje.

Kto może liczyć na ulgi w deklaracjach na śmieci?

W niektórych Gminach, osoby niepełnosprawne oraz ich opiekunowie mogą skorzystać z ulg za gospodarowanie odpadami komunalnymi. Z podobnej ulgi mogą korzystać także seniorzy powyżej 60 roku życia oraz osoby zamieszkujące samotnie. Wysokość ulgi może wynosić 100 procent kosztów wywozu odpadów: o szczegóły należy zapytać w lokalnym wydziale gospodarki odpadami komunalnymi. Uwaga: ulgi na śmieci dla niepełnosprawnych są opcjonalne i leżą w indywidualnej gestii Samorządu, a ich przyznanie nie wynika bezpośrednio z przepisów prawnych!!!

Osoba niepełnosprawna musi posiadać orzeczenie o niepełnosprawności i w czasie wypełniania deklaracji zgłosić ten fakt w odpowiednim dla siebie urzędzie gminy.

Dlaczego segregowanie odpadów jest ważne?

Segregowanie odpadów to nie tylko obowiązek prawny, ale przede wszystkim sposób na ochronę środowiska naturalnego. Dzięki właściwej segregacji odpadów, możliwe jest ich skuteczne przetwarzanie, a tym samym zmniejszenie ilości odpadów trafiających na składowiska.

Dzięki temu, unikamy zanieczyszczenia gleby i wody. Zdecydowanie poprawia się także komfort życia ludzi oraz wzrasta bezpieczeństwo zdrowotne.

Segregacja odpadów pozwala na ponowne wykorzystanie materiałów, dzięki czemu możliwe jest zrównoważone gospodarowanie surowcami naturalnymi. To nie tylko korzystne dla środowiska, ale również dla portfela. Warto zatem pamiętać o podziale odpadów na poszczególne frakcje, takie jak plastik, szkło, papier czy bioodpady. W przypadku niepewności co do sposobu segregacji odpadów, warto skorzystać z porad ekspertów z zakresu ochrony środowiska lub odwiedzić stronę internetową swojej gminy, na której znajdują się informacje na temat sposobu segregacji śmieci.

Interesuje Cię tematyka związana z gospodarką odpadami komunalnymi? Szukasz merytorycznych informacji w Twojej lokalizacji? Wszystko, co warto wiedzieć o wywozie gruzu w Kłodzku znajdziesz pod tym linkiem.

 

Ulga za śmieci dla niepełnosprawnych

Ulga za śmieci dla niepełnosprawnych

 

Zobacz też:

Czy za dziecko płaci się za śmieci?
Wywóz odpadów budowlanych Będzin
Jakie są nielegalne odpady?
W jaki sposób funkcjonuje skup gruzu?
Pojemniki na odpady Lublin
Pojemniki na odpady Lubliniec

Spodobał Ci się artykuł?

Skorzystaj z naszego kalkulatora on-line i zleć odbiór odpadów,
pod dowolny adres w kraju
Zamów odbiór odpadów

Autor wpisu:

Autor wpisu
ŁUKASZ KAMIŃSKI
Specjalista do spraw gospodarki odpadami, pasjonat nowoczesnych technologii w ochronie środowiska.

Polecane z tej kategorii:

Nasza aplikacja mobilna Nasza aplikacja mobilna
Pobierz naszą aplikację

Nasza firma pośredniczy w odbiorze odpadów poremontowych, papy, gruzu oraz gabarytów na terenie całego kraju. Współpracujemy z najlepszymi firmami wywozowymi w Polsce. Nasze kontenery, big bagi oraz usługi transportowe zaspokajają potrzeby firm oraz osób prywatnych.

Ostatnio zamówiony kontener na odpady
Zamówiono Kontener do miejscowości Sanok

1 godz temu