Umowa na wywóz śmieci – gdzie i jak ją podpisać?

Umowa na wywóz śmieci – gdzie i jak ją podpisać?

Każdy z nas generuje dużą ilość śmieci i nie ma się co oszukiwać. Jednocześnie każdy właściciel domu jest zobowiązany do zawarcia umowy na ich wywóz.

Warto tutaj dowiedzieć się więcej na temat tego, jak wyglądają obowiązki właściciela nieruchomości, ale też gdzie podpisać takową umowę.

Umowa na wywóz śmieci – co warto wiedzieć?

Zacznijmy od tego, czym jest umowa na wywóz śmieci. Otóż zgodnie z ustawą o utrzymaniu czystości i porządku w gminach każdy właściciel nieruchomości ma obowiązek dokumentowania tego jak pozbywa się śmieci. Formą takiej dokumentacji jest właśnie umowa na ich wywóz. Jest ona potwierdzeniem, że właściciel nieruchomości wypełnia swoje obowiązki i przestrzega prawa, przy czym tutaj musicie wiedzieć, że umowę można podpisać z gminnym odbiorcą, ale też można zdecydować się na usługi firmy zewnętrznej, przy czym taka firma musi posiadać zezwolenie na prowadzenie działalności właśnie w zakresie odbioru odpadów komunalnych od właścicieli nieruchomości. Musi też wystawiać właściwą dokumentację dotyczącą odbioru śmieci. Za to właściciel nieruchomości musi posiadać dowody dokonywanych wpłat za usługę. Są one potrzebne w razie inspekcji, którą może przeprowadzić straż gminna bądź miejska. Pamiętajcie jednak, że nie zawsze trzeba zawierać taką umowę. Dotyczy to sytuacji gdy nie produkujecie odpadów, np. gdy wyjedziecie poza granicę Polski. Ta reguła obejmuje także nieruchomości niezamieszkałe, które pozostawione są puste przez długi czas czy domki letniskowe. Ale musicie też wykazać, że w tym czasie nie produkujecie odpadów. W tym celu należy udać się do gminnego wydziału ochrony środowiska i złożyć tam oświadczenie, że nie produkujecie odpadów, gdyż nie użytkujecie danej nieruchomości w sposób ciągły. Oczywiście gmina prawdopodobnie to sprawdzi i rozpocznie postępowanie wyjaśniające. Jeżeli udowodni Wam, że śmieci są nadal wytwarzane, to może nałożyć grzywnę nawet w wysokości 5 tys. zł.

Gdzie podpisać umowę na wywóz śmieci?

Właściciele nieruchomości zastanawiają się często, gdzie podpisać umowę na wywóz śmieci. Otóż tutaj do wyboru macie firmy prywatne, ale możecie też udać się do urzędu dzielnicy gminnego czy miejskiego. Wszystko zależy od miejsca, w którym mieszkacie. Jeżeli prowadzicie firmę, to umowę możecie podpisać z wybranym przez siebie przedsiębiorcą, który świadczy takie usługi. Jeżeli uważacie, że dana firma nie wypełnia swoich obowiązków w należyty sposób i macie co do tego zastrzeżenia, to wszelkiego rodzaju skargi musicie składać już u wybranego przez siebie operatora. I tutaj znowu musicie pamiętać o segregacji śmieci, ale też o właściwym dobraniu worków i kontenerów. Za nieprzestrzeganie przepisów, ale też niewłaściwą segregację możecie otrzymać karę finansową. Warto jeszcze widzieć o jednej ważnej rzeczy, a mianowicie o kosztach. Otóż koszty za wywóz śmieci nie są jednolite. Zależą od Waszego miejsca zamieszkania, ale też od tego, czy korzystacie z usług komunalnych czy raczej zewnętrznej firmy. Wbrew pozorom zewnętrzne firmy wcale nie mają bardzo wysokich cen. Dodatkowo też macie możliwość ustalenia częstszego wywozu śmieci, co jest szczególnie ważne w miesiącach letnich, gdyż wtedy może pojawić się nieprzyjemny zapach. Na koszty wpływa też rodzaj odpadów. Najdroższe są te uznawane za niebezpieczne, np. medyczne.

Jeżeli zastanawiacie się, jak podpisać umowę na wywóz śmieci, to najlepiej zadzwońcie do urzędu miasta czy też gminy. Jeżeli chcecie usunąć ze swojego terenu śmieci budowlane i mieszkacie w stolicy województwa łódzkiego, to postawcie na wywóz odpadów budowlanych z Łodzi.

 

Umowa na wywóz śmieci

Umowa na wywóz śmieci

 

Zobacz także:

Harmonogram wywozu śmieci
Gdzie wyrzucać pieluchy, podpaski i tampony?
Gdzie wyrzucać potłuczone szkło?
Gdzie wyrzucać psie odchody z posesji?
Pojemniki na odpady Chorzów
Pojemniki na odpady Chrzanów

Spodobał Ci się artykuł?

Skorzystaj z naszego kalkulatora on-line i zleć odbiór odpadów,
pod dowolny adres w kraju
Zamów odbiór odpadów

Autor wpisu:

Autor wpisu
ŁUKASZ KAMIŃSKI
Specjalista do spraw gospodarki odpadami, pasjonat nowoczesnych technologii w ochronie środowiska.

Polecane z tej kategorii:

Nasza aplikacja mobilna Nasza aplikacja mobilna
Pobierz naszą aplikację

Nasza firma pośredniczy w odbiorze odpadów poremontowych, papy, gruzu oraz gabarytów na terenie całego kraju. Współpracujemy z najlepszymi firmami wywozowymi w Polsce. Nasze kontenery, big bagi oraz usługi transportowe zaspokajają potrzeby firm oraz osób prywatnych.

Ostatnio zamówiony kontener na odpady
Zamówiono Kontener do miejscowości Sanok

2 godz temu