Przepisy w Polsce często zmieniają się jak w kalejdoskopie i niejednokrotnie są dość niezrozumiałe. Doskonałym tego przykładem są choćby przepisy dotyczące segregacji.
Dziś skupimy się jednak na nieco innych przepisach, a dokładnie na ustawie o gospodarce opakowaniami i odpadami opakowaniowymi.
Ustawa pochodzi z dnia 13 czerwca 2013 r. i dotyczy przede wszystkim wymagań, jakim powinny odpowiadać opakowania, które są wprowadzone do obrotu. Dotyczy też zasad działania organizacji odzysku opakowań czy sposobu postępowania z nimi. W ustawie można znaleźć też zasady ustalania oraz pobierania opłaty produktowej i opłaty recyklingowej. Celem ustawy o opakowaniach jest zmniejszenie ilości niewykorzystanych materiałów, ale też zagospodarowanie jak największą ilość tych, które nadają się do recyklingu. Wszystko ma służyć temu, by zmniejszyć zanieczyszczenie środowiska. W ustawie można znaleźć prawa oraz obowiązki przedsiębiorców, a także użytkowników. Jednak w przypadku użytkowników dotyczy to środków niebezpiecznych, np. środków ochrony roślin. Za opakowania uważa się wyrób, który spełnia funkcję opakowania. Musi być on bezpieczny dla użytkujących, ale też wytworzony i przeznaczony do wypełnienia w punkcie sprzedaży. Wyróżniamy następujące kategorie opakowań, a dokładnie opakowania jednostkowe. Służą one do przekazywania produktu użytkownikowi w miejscu zakupu. Kolejnym z nich jest opakowanie zbiorcze, które zawiera wielokrotność opakowań jednostkowych. Wyróżniamy też opakowanie transportowe i tutaj jak można się domyślić służą one do transportu produktów w opakowaniach jednostkowych bądź zbiorczych.
Materiały opakowaniowe to takie, które zostały wprowadzone do obrotu zgodnie z obowiązującymi przepisami. Mogą być wykonane z różnych materiałów. Służą do przechowywania, ale też ochrony czy przewozu danych towarów, a także do dostarczenia lub prezentacji różnych produktów. System gospodarki opakowaniami opiera się na odpowiedzialności producentów, ale też przedsiębiorców za zagrożenia jakie niosą one dla środowiska. Dlatego też przedsiębiorcy są niejako zobligowani do tego, by coraz częściej wprowadzać na rynek materiały, które mogą zostać poddane recyklingowi. Tutaj możemy wyróżnić opakowania z papieru, kartonu czy też tektury. Mogą one służyć jako pudła czy też torby. Zgodnie z obowiązującymi przepisami opakowania mogą być też wykonane ze szkła czy metalu, a nawet drewna czy tworzyw sztucznych.
Dyrektywa Parlamentu Europejskiego i Rady Europejskiej w sprawie zmniejszenia wpływu opakowań z niektórych tworzyw sztucznych na środowisko została wprowadzona w dniu 5 czerwca 2019 r. Polska jako kraj Unii Europejskiej jest zobligowana do jej przestrzegania. Celem dyrektywy jest zmniejszenie wprowadzania na rynek materiałów, które nie mogą zostać poddane recyklingowi. Aby zapewnić wysoki poziom selektywnego zbierania odpadów, powstałych z jednorazowych butelek z tworzyw sztucznych rekomenduje się wprowadzenie systemu kaucjowego.
Pamiętajcie o odpowiednim segregowaniu odpadów opakowaniowych zgodnie z tego, z jakiego materiału są wykonane, a jeśli to możliwe o ich ponownym użyciu. Jeżeli jesteście po remoncie i chcecie pozbyć się gruzu, to z kolei polecamy Wam firmę oferującą wywóz gruzu w Dąbrowie Górniczej.
Zobacz także:
Ustawa o odpadach medycznych
Jaka toaleta na działkę ROD?
Cennik wywozu gruzu
Wynajem ogrodzeń budowlanych tymczasowych
Pojemniki na odpady Gdańsk
Pojemniki na odpady Gdynia
5 godz temu