Nieraz każdy z nas zastanawiał się nad tym jak przebiega utylizacja gruzu i odpadów budowlanych. W końcu żyjemy w czasach, w których dużą uwagę przywiązuje się do odpowiedniego zagospodarowania nieczystości.

Historia, której początkiem jest zapełniony przez nas kontener lub worek big bag nie urywa się zatem w momencie, gdy znika on z placu budowy. Podmioty gospodarujące nieczystościami mają obowiązek postępować z odpadami w taki sposób, aby wyrządzić środowisku jak najmniejszą krzywdę. W realiach naszego kraju odbywa się to poprzez:

Utylizacja gruzu i utylizacja odpadów budowlanych

  • Transport odpadów do odpowiednich instalacjiutylizacja gruzu lub utylizacja odpadów budowlanych powinna być prowadzona przez specjalistyczne podmioty. Ich uprawnienia muszą wynikać z odpowiednich decyzji i być transparentne. Dobrą metodą na sprawdzenie kompetencji danej firmy jest przeanalizowanie jej numeru w Bazie Danych Odpadowych. Pozwala to wstępnie zweryfikować, czy przedsiębiorstwo przejmujące odpady będzie wiedziało jak z nimi postąpić. Jednym z miejsc, które przyjmują odpady są Instalacje Komunalne (IK). Powstały one miejsce dawnych RIPOK – ów i przyjmują odpady z grupy „17”.
  • Segregację odpadów budowlanychutylizacja odpadów budowlanych, szczególnie tych, które są opatrzone kodem 17 09 04 to proces, któremu coraz częściej poddawane są nasze odpady. Ze strumienia nieczystości odebranego z budowy odzyskuje się surowce wtórne takie jak choćby karton czy folia. Pozwala to znacząco zmniejszyć łączną masę śmieci i część z nich przeznaczyć do recyklingu. Dzięki powyższemu procederowi udaje się zniwelować koszty zagospodarowania nieczystości, co przekłada się na finalną cenę usług. Dużą uwagę do segregacji odpadów przykłada wywóz odpadów budowlanych Poznań.
  • Przekazanie odpadów innej osobie fizycznejutylizacja gruzu może odbywać się poprzez przekazanie go innej osobie prywatnej lub wykorzystanie w celach rekultywacyjnych. Tego typu działania znajduje swoje uzasadnienie w prawodawstwie i jest zupełnie legalne. Warunkiem do skorzystania z możliwości przekazania gruzu jest uzyskanie zgody właściciela danego terenu. Gruzu nie wolno wyrzucać samowolnie w miejscach, które nie są do tego przeznaczone. Za zaśmiecanie okolicy grożą poważane konsekwencje i mandat w wysokości 5000 PLN.

 

Utylizacja gruzu i odpadów budowlanych

Utylizacja gruzu i odpadów budowlanych

 

Zobacz też:

Worki big bagi na gruz i odpady budowlane
Gdzie wyrzucać odpady biodegradowalne ?
Jak zaoszczędzić na wywozie odpadów ?
Gdzie trafiają nasze odpady ?
Jak poprawić jakość segregacji odpadów ?
Gdzie wyrzucać opakowania po dezodorantach ?

Polecane z tej kategorii:

Nasza aplikacja mobilna

Pobierz naszą aplikację

Nasza firma pośredniczy w odbiorze odpadów poremontowych, papy, gruzu oraz gabarytów na terenie całego kraju. Współpracujemy z najlepszymi firmami wywozowymi w Polsce. Nasze kontenery, big bagi oraz usługi transportowe zaspokajają potrzeby firm oraz osób prywatnych.

Ostatnio zamówiony kontener na odpady
Zamówiono Kontener do miejscowości Toruń

2 min. temu