Nieraz każdy z nas zastanawiał się nad tym jak przebiega utylizacja gruzu i odpadów budowlanych. W końcu żyjemy w czasach, w których dużą uwagę przywiązuje się do odpowiedniego zagospodarowania nieczystości.

Historia, której początkiem jest zapełniony przez nas kontener lub worek big bag nie urywa się zatem w momencie, gdy znika on z placu budowy. Podmioty gospodarujące nieczystościami mają obowiązek postępować z odpadami w taki sposób, aby wyrządzić środowisku jak najmniejszą krzywdę. W realiach naszego kraju odbywa się to poprzez:

Utylizacja gruzu i utylizacja odpadów budowlanych

  • Transport odpadów do odpowiednich instalacjiutylizacja gruzu lub utylizacja odpadów budowlanych powinna być prowadzona przez specjalistyczne podmioty. Ich uprawnienia muszą wynikać z odpowiednich decyzji i być transparentne. Dobrą metodą na sprawdzenie kompetencji danej firmy jest przeanalizowanie jej numeru w Bazie Danych Odpadowych. Pozwala to wstępnie zweryfikować, czy przedsiębiorstwo przejmujące odpady będzie wiedziało jak z nimi postąpić. Jednym z miejsc, które przyjmują odpady są Instalacje Komunalne (IK). Powstały one miejsce dawnych RIPOK – ów i przyjmują odpady z grupy „17”.
  • Segregację odpadów budowlanychutylizacja odpadów budowlanych, szczególnie tych, które są opatrzone kodem 17 09 04 to proces, któremu coraz częściej poddawane są nasze odpady. Ze strumienia nieczystości odebranego z budowy odzyskuje się surowce wtórne takie jak choćby karton czy folia. Pozwala to znacząco zmniejszyć łączną masę śmieci i część z nich przeznaczyć do recyklingu. Dzięki powyższemu procederowi udaje się zniwelować koszty zagospodarowania nieczystości, co przekłada się na finalną cenę usług. Dużą uwagę do segregacji odpadów przykłada wywóz odpadów budowlanych Poznań.
  • Przekazanie odpadów innej osobie fizycznejutylizacja gruzu może odbywać się poprzez przekazanie go innej osobie prywatnej lub wykorzystanie w celach rekultywacyjnych. Tego typu działania znajduje swoje uzasadnienie w prawodawstwie i jest zupełnie legalne. Warunkiem do skorzystania z możliwości przekazania gruzu jest uzyskanie zgody właściciela danego terenu. Gruzu nie wolno wyrzucać samowolnie w miejscach, które nie są do tego przeznaczone. Za zaśmiecanie okolicy grożą poważane konsekwencje i mandat w wysokości 5000 PLN.
Utylizacja gruzu i odpadów budowlanych

Utylizacja gruzu i odpadów budowlanych

Kogo interesuje utylizacja odpadów budowlanych?

Utylizacja odpadów budowlanych to temat, który interesuje zarówno firmy budowlane jak i osoby prywatne. Nie jest to niczym nadzwyczajnym skoro zaleganie śmieci w miejscu ich powstawania nie jest pożądane przez żadną grupę odbiorców.

Śmieci budowlane przeszkadzają w prowadzeniu prac inwestycyjnych, a w skrajnych przypadkach mogą je znacząco opóźnić.

Jeśli więc chcemy, aby na naszej budowie panował porządek to warto pozbyć się nieczystości z grupy „17” zanim będzie za późno. Odpady takie jak styropian, wełna mineralna, papa czy gruz powinny trafić do miejsc, które są do tego przeznaczone. Tylko wtedy mamy gwarancję, że wywóz odpadów budowlanych odbędzie się zgodnie z przepisami prawami. Nie chcąc narazić się na kary lub innego rodzaju sankcje warto wybrać dostawców, którzy posiadają do tego odpowiednie uprawnienia. Takie dokumenty jak wpis do BDO, czy też pozwolenie na transport lub magazynowanie odpadów to absolutna konieczność w gospodarce odpadami. Nie każdy z nas musi jednak posiadać odpowiednią wiedzę, czas i możliwości, aby samodzielnie weryfikować firmy komunalne.

W takiej sytuacji zdecydowanie lepiej, szybciej i taniej jest współpracować z fachowcami. Z eMarketem Smiecie.eu utylizacja odpadów budowlanych przebiega przy zachowaniu wszelkich norm, a tego typu śmieci wywozimy w specjalnie do tego przystosowanych:

Do czego można zapakować odpadów budowlanych?

  • Kontenerach na odpadyzagospodarowanie odpadów budowlanych w kontenerach to zdecydowanie jedna z najpopularniejszych form ich wywozu. Jednym z najpopularniejszych kontenerów jest zbiornik o pojemności 7 M3, który może posiadać klapy lub być w pełni otwartym. W drugim z wymienionych przypadków odpady przykrywane są siatką co uniemożliwia ich wywiewanie podczas transportu. Kontenery 7000 litrów przewożone są tzw. „hakowcami” lub „bramowcami”.
  • Workach typu „big bag”worki na odpady budowlane stanowią ważny element prac remontowo – budowlanych. Można do nich wrzucać zarówno frakcję lekką odpadów budowlanych jak i gruz. Big bagi przewożone są za pośrednictwem samochodów posiadających HDS. Worki do śmieci z grupy „17” mogą mieć zróżnicowaną pojemność, która rozpoczyna się od 0,5 M3.
Utylizacja odpadów budowlanych

Utylizacja odpadów budowlanych

Jaka jest utylizacja gruzu cena za m3?

Utylizacja gruzu cena za m3 to informacja, która jest potrzebna nie tylko firmom, które biorą udział  w przetargach, ale także każdemu z nas. Pomaga ona w oszacowaniu kosztów odbioru odpadów i pozwala lepiej dopracować budżet.

Utylizacja gruzu cena za m3 jest różna w zależności od regionu w kraju. Duży wpływ mają na to uwarunkowania  lokalne oraz sposób w jaki wywożony jest gruz. Zazwyczaj jednak wywóz gruzu łączy się tymi samymi prawidłami.

W myśl powszechnie obowiązujących reguł odbiór odpadów o kodzie 17 01 01, 17 01 02 i 17 01 07 jest tym tańszy im więcej zabiera się ich na „jeden raz”. Warto o tym pamiętać przy określaniu kontenera, który będzie nam potrzebny do przeprowadzenia procesu odbioru.

Jeśli zastanawiamy się jaki kontener do gruzu wybrać i mamy dylematy odnośnie jego wielkości to dobrze warto wziąć pod uwagę fakt, że gruzu nie można zgnieść, ani dokładnie ułożyć w kontenerze. W procesie doboru odpowiedniego kontenera, tak aby utylizacja gruzu cena za m3 była jak najniższa pomogą nasi eksperci.

Zobacz też:

Worki big bagi na gruz i odpady budowlane
Gdzie wyrzucać odpady biodegradowalne ?
Jak zaoszczędzić na wywozie odpadów ?
Gdzie trafiają nasze odpady ?
Jak poprawić jakość segregacji odpadów ?
Gdzie wyrzucać opakowania po dezodorantach ?

Spodobał Ci się artykuł?

Skorzystaj z naszego kalkulatora on-line i zleć odbiór odpadów,
pod dowolny adres w kraju
Zamów odbiór odpadów

Autor wpisu:

Autor wpisu
ŁUKASZ KAMIŃSKI
Specjalista do spraw gospodarki odpadami, pasjonat nowoczesnych technologii w ochronie środowiska.

Polecane z tej kategorii:

Nasza aplikacja mobilna Nasza aplikacja mobilna
Pobierz naszą aplikację

Nasza firma pośredniczy w odbiorze odpadów poremontowych, papy, gruzu oraz gabarytów na terenie całego kraju. Współpracujemy z najlepszymi firmami wywozowymi w Polsce. Nasze kontenery, big bagi oraz usługi transportowe zaspokajają potrzeby firm oraz osób prywatnych.

Ostatnio zamówiony kontener na odpady
Zamówiono Kontener do miejscowości Płońsk

2 godz temu