Uzyskanie wpisu do BDO to jedynie zalążek do wypełnienia obowiązków, które spoczęły na wielu przedsiębiorcach po 01.01.2020 r. . Wraz z nadaniem Państwu unikalnego numeru, loginu oraz hasła pojawiła się konieczność elektronicznego ewidencjonowania wszelkich ruchów związanych z Państwa nieczystościami.

Wiele osób ma niestety z tym dość sporo problemów. Nie ma w tym nic dziwnego skoro na chwilę obecną nie ma zbyt wielu źródeł informacji na temat pracy w tym systemie. Po dwóch tygodniach od momentu oficjalnego startu systemu ocenić go jednoznacznie. Na pierwszy rzut oka widać jednak, że Baza Danych Odpadowych nie jest zbyt intuicyjnym rozwiązaniem. Jej największe bolączki to przede wszystkim:

Uzyskanie wpisu do BDO to tylko początek

  • Baza Danych Odpadowych posiada dwa typy kart przekazania odpaduuzyskanie wpisu do BDO przez firmy, które obecnie działają na rynku miało za zadanie zwiększyć kontrolę nad wytwarzanymi przez nie odpadami. System dostarczony przez Ministerstwo Klimatu oferuje dwa typy kart przekazania odpadu. KPO : „zwykłą” kartę przekazania odpadu (KPO) i kartę przekazania odpadów komunalnych (KPOK). Ta ostatnia nie przyda nam się tak często jak „normalna” KPO. To właśnie na niej zlecamy odbiór odpadów, które powstają u nas przy okazji procesu produkcyjnego, czy też handlu. Czysto teoretycznie wystarczy więc zalogować się do BDO i wybrać podmiot, który ma nas obsłużyć. W praktyce póki co czeka nas wykonanie minimum kilku telefonów. BDO nie ma żadnego systemu powiadomień i każdy nasz ruch w programie wymaga poczynienia wcześniejszych ustaleń.
  • Wielu przedsiębiorców ma problem z właściwymi kodami odpadów – na wstępie wypada zaznaczyć, że nieodpowiednie kody odpadów nie są winą samego BDO. Uzyskanie wpisu do poprzedzał jednak okres wzmożonej paniki. Firmy dołączały do systemy poprzez rozmaitych doradców środowiskowych, którzy nie mieli nigdy do czynienia z praktyką. W efekcie przedsiębiorstwa zapoczątkowały swoją ewidencję pod kątem kodów odpadu, których nikt w okolicy nie jest w stanie obsłużyć. W takiej sytuacji warto nawiązać kontakt z lokalną firma komunalną lub naszym portalem, aby uzyskać wiele cennych podpowiedzi. Start systemu BDO wymusi siłą rzeczy na wielu firmach zmianę ich umów na odbiór odpadów. W wielu przypadkach te, które są obecnie zawarte opiewają jedynie na nieczystości o oznaczeniu 20 03 01 (niesegregowane zmieszane odpady komunalne). W myśl nowych zasad jest to z pewnością do podważenia.
  • Ogromna skala biurokracji dla przedsiębiorców komunalnych – początek funkcjonowania BDO to nie tylko olbrzymia skala papierologii dla wytwórców nieczystości, ale i dla firm, które zajmują się ich obsługą. Każdorazowe dodanie rekordu do systemu jest czasochłonne, a bywa że i on sam jest dość niestabilny. Przeciętna firma komunalna ma do chwili obecnej minimum 1000 wpisów w ewidencji, a skala ta będzie rosła lawinowo.
Uzyskanie wpisu do BDO to tylko początek

Uzyskanie wpisu do BDO to tylko początek

 

Zobacz też:

Jak załatwić wywóz śmieci ?
Zarządzanie czasem
Wynajem toalety na budowę domu
Jednodniowy wynajem toalet
Toalety przenośne na Święto Zmarłych
Porady odpadowe dla każdego

Autor wpisu:

Autor wpisu
ŁUKASZ KAMIŃSKI
Specjalista do spraw gospodarki odpadami, pasjonat nowoczesnych technologii w ochronie środowiska.

Polecane z tej kategorii:

Nasza aplikacja mobilna Nasza aplikacja mobilna
Pobierz naszą aplikację

Nasza firma pośredniczy w odbiorze odpadów poremontowych, papy, gruzu oraz gabarytów na terenie całego kraju. Współpracujemy z najlepszymi firmami wywozowymi w Polsce. Nasze kontenery, big bagi oraz usługi transportowe zaspokajają potrzeby firm oraz osób prywatnych.

Ostatnio zamówiona kabina WC
Zamówiono Kabinę WC do miejscowości Toruń

28 min. temu