Wiele osób zastanawia się nad tym w co wyposażyć punkt gromadzenia odpadów. Nie ma w tym nic dziwnego skoro w dobie selektywnej zbiórki śmieci trzeba się dobrze zastanowić jak powinien on funkcjonować.

I choć sprawa nie wydaje się nader trudna to i tak pod uwagę należy wziąć cały szereg zmiennych. Chcąc wypełnić obowiązek segregacji, warto zastanowić się w jaki sposób będzie ona przebiegać. Do dylematów, które przyjdzie Państwu rozwikłać zaliczyć będzie można na pewno:

Jak wyposażyć punkt gromadzenia odpadów ?

  • Wybór pomiędzy workami a pojemnikami do odpadów – w większość regionów w kraju odbiór odpadów może następować z worków lub pojemników. Worki dostarczane są z reguły przez firmę komunalną, a pojemniki należy zakupić we własnym zakresie. System workowy nie wiąże się zatem z koniecznością ponoszenia dodatkowych nakładów finansowych, ale ma pewne minusy. Zgromadzone odpady są narażone na łatwiejszy dostęp zwierząt i mogą wydzielać nieprzyjemne zapachy. Jeśli więc ekipa wywozowa ma możliwość opróżniania pojemników na śmieci (nie zawsze jest to możliwe z uwagi na wykorzystanie różnych środków transportu) to warto rozważyć ich zakup. W przeciwnym razie można pomyśleć o stelażu, który zastąpi w jakiejś mierze kosze do śmieci.
  • Dywersyfikacja pojemników na odpady – różnicowanie koszy na śmieci to bardzo ważny element w gospodarce odpadami. Motorem napędowym jej przebiegu powinna być próba odpowiedzi na pytanie jakich odpadów będziecie produkować Państwo najwięcej. Naszym zdaniem nie warto zatem inwestować w zbiorniki tej samej wielkości, chyba, że najbardziej zależy nam na wrażeniach wizualnych. W wielu przypadkach nierównomierne wypełnienie śmietników będzie powodować frustrację. Jeśli więc nie wyrzucamy dużej ilości szkła opakowaniowego to lepiej zadedykować tej frakcji jak najmniejszy zbiornik, a zaoszczędzone miejsce wykorzystać na inne surowce.  Kilka porad na ten temat można znaleźć tutaj.
  • Zestawienie częstotliwości odbioru z faktycznymi potrzebami – jeśli zastanawiamy się w co wyposażyć punkt gromadzenia odpadów to na pewno warto przeanalizować swój harmonogram. W wielu Gminach naszego kraju śmieci odbierane są raz na miesiąc, co może przerodzić się w prawdziwy dramat. Terminarz odbioru śmieci zazwyczaj znajduje się na stronach Internetowych wybranej jednostki samorządu. Wgłębienie się w niego pozwoli nabyć odpowiednią ilość śmietników i uniknąć śmieciowego kataklizmu. W doborze koszy na nieczystości zmieszane może pomóc kalkulator pojemników na odpady. 

 

Punkt gromadzenia odpadów i jego organizacja

Punkt gromadzenia odpadów i jego organizacja

 

Zobacz też:

Odpady elektroniczne
Długoterminowy wynajem toalet
Krótkoterminowy wynajem toalet
Jak odróżnić odpady o kodzie 17 09 04 ?
Kto zamawia usługi komunalne online ?
Dobre wyposażenie placu budowy

Autor wpisu:

Autor wpisu
ŁUKASZ KAMIŃSKI
Specjalista do spraw gospodarki odpadami, pasjonat nowoczesnych technologii w ochronie środowiska.

Polecane z tej kategorii:

Nasza aplikacja mobilna Nasza aplikacja mobilna
Pobierz naszą aplikację

Nasza firma pośredniczy w odbiorze odpadów poremontowych, papy, gruzu oraz gabarytów na terenie całego kraju. Współpracujemy z najlepszymi firmami wywozowymi w Polsce. Nasze kontenery, big bagi oraz usługi transportowe zaspokajają potrzeby firm oraz osób prywatnych.

Ostatnio zamówiona kabina WC
Zamówiono Kabinę WC do miejscowości Gdynia

17 min. temu