W jaki sposób gruz może nadawać się do budowy dróg?

W jaki sposób gruz może nadawać się do budowy dróg?

Sposoby na recykling gruzu budowlanego

Gruz to z jednej strony kłopotliwy odpad, a z drugiej – surowiec, który można wykorzystać do różnych prac budowlanych, na przykład do utwardzenia dróg. Co warto wiedzieć o tym jego zastosowaniu ?

Prace rozbiórkowe i remontowe są nieodłącznie związane z generowaniem – czasem naprawdę sporych – ilości odpadów. Bardzo ważną frakcję stanowi gruz budowlany. Zgodnie z prawem nie można wyrzucić go do pojemników na odpady komunalne. Najwygodniejszym sposobem na pozbycie się go jest kontenerowy wywóz gruzu Warszawa, w ramach którego pod wskazany przez inwestora adres zostaje dostarczony kontener, a po jego zapełnieniu firma odbiera go i zapewnia legalną, bezpieczną dla środowiska utylizację.

Ta ostatnia jest szczególnie ważna nie tylko ze względu na potencjalny szkodliwy wpływ, jaki gruz może wywrzeć na środowisko naturalne przy nieprawidłowym składowaniu. Równie istotną kwestią jest to, że tego typu odpady można ponownie wykorzystać przy wielu pracach budowlanych. W jaki sposób? Jak przebiega proces przygotowania gruzu do recyklingu? Na te pytania odpowiadamy w nowym artykule.

Dlaczego recykling gruzu jest tak ważny?

Gruz jest najczęściej generowanym odpadem budowlanym. W naszym kraju każdego roku powstają łącznie 3 miliony ton. Tak duża ilość byłaby ogromnym obciążeniem dla środowiska naturalnego. Dobra wiadomość jest jednak taka, że zdecydowana większość polskiego gruzu zostaje ponownie przetwarzana. Średnio ten odsetek wynosi 80 proc., przy czym należy pamiętać, że statystyki obejmują tylko odpady wytwarzane przez firmy budowlane.

Mimo coraz lepszej sytuacji w tej kwestii, poważnym problemem nadal jest nieprawidłowe składowanie gruzu lub, co gorsza, jego wyrzucanie na terenach zielonych. Ma to katastrofalny wpływ na środowisko, bo z nieoczyszczonego gruzu mogą wydobywać do gruntów i wód szkodliwe substancje, poważnie szkodząc organizmom żywym. Góry cegieł, pustaków i innych odpadów psują też walory krajobrazowe wielu obszarów.

Gruz na utwardzenie drogi i do innych prac

Tymczasem gruz można wykorzystać na wiele sposobów. Jednym z najpopularniejszych jest użycie gruzu na drogi. Nawet niewielkie, dojazdowe trakty wytyczone na niestabilnych gruntach wymagają utwardzenia. Jeśli inwestor nie zadba o ten aspekt, po pewnym czasie najprawdopodobniej dojdzie do osuwania się gruntu, a w konsekwencji – uszkodzenia drogi.

Na czym polega recykling gruzu?

Najlepsze efekty przynosi wykorzystanie specjalnie przygotowanego gruzu na drogę. W przeciwieństwie do odpadów pochodzących bezpośrednio z prac rozbiórkowych, takie kruszywo jest w stu procentach bezpieczne dla środowiska, a ponadto umożliwia łatwe wykonanie utwardzenia. Będzie ono oczywiście droższe niż surowy „gruz”, ale korzyści przemawiające za jego wyborem na pewno warte są tego nieznacznego podniesienia kosztów.

Proces recyklingu gruzu składa się z dwóch głównych etapów. Pierwszy to oczyszczenie gruzu z zanieczyszczeń i domieszek w postaci metalowych, drewnianych lub plastikowych elementów – w tym celu stosuje się przesiewacze. Następnie, z użyciem kruszarek i chwytaków wyburzeniowych dokonuje się rozdrobnienia gruzu w ten sposób, by powstało kruszywo o ziarnistości od jednego do kilku milimetrów. Końcowym produktem jest materiał ekologiczny, tani i możliwy do wyprodukowania nawet bezpośrednio na miejscu prac.

 

Recykling gruzu

Recykling gruzu

Jak można zagospodarować gruz?

Gruz budowlany to rodzaj odpadu, który w jednym miejscu przeszkadza, a w drugim może być nieocenioną pomocą. Recykling gruzu budowlanego jest ważnym elementem postępowania z nieczystościami z grupy „17”. Odpady o kodzie 17 01 01, 17 01 02 i 17 01 07 nadają się do wielu czynności takich jak choćby:

Na czym polega recykling gruzu budowlanego?

  • Rekultywacja terenów zdegradowanychrecykling gruzu budowlanego znajduje zastosowanie przy rekultywacji terenów zdegradowanych takich jak np. zamknięte składowiska odpadów. W tej sytuacji gruz wykorzystywany jest do przykrycia wierzchnich skarp nieczynnego składowiska w celu zapewnienia ich stabilności. Czynność ta zabezpiecza teren przed erozją i gwarantuje jego stabilność. Gruz jako materiał stanowi również doskonałą barierę hydrologiczną, która zapobiega przedostawaniu się zanieczyszczeń do gleby.
  • Utwardzenie terenów podmokłychrecykling gruzu budowlanego może mieć miejsce także na terenach podmokłych, czyli takich na których występują cieki wodne. Zgodnie z przepisami właściciel danej działki może przyjąć gruz w celu zasypania danego terenu i przywrócenia jego właściwości np. pod budowę nowych obiektów.
  • Niwelacja terenu – różnice w wysokości na danym terenie to prawdziwa zmora ekip budowlanych. Jeśli dany obszar nie jest równy to trudne, a wręcz niemożliwe jest wybudowane na nim domu, magazynu lub innego obiektu takiego jak np. fabryka. Gruz może być w tym przypadku doskonałym wypełniaczem, który zniweluje różnice w wysokościach.

 

Recykling gruzu budowlanego

Recykling gruzu budowlanego

 

Ograniczeniem w recyklingu gruzu budowlanego może być jego jakość. Nie każdy gruz nadaje się do przeprowadzenia wszystkich wyżej wymienionych prac. Niekiedy gruz może nie mieć pożądanej faktury, a w innym przypadku jego użycie mogą ograniczać zanieczyszczenia. Jeżeli chcemy zadbać świadomie o środowisko to powinniśmy dołożyć wszelkich starań, aby kontenery do gruzu wykorzystywać zgodnie z przeznaczeniem. Wrzucenie do odpadów gruzu np. resztek tapet czy worków po cemencie powoduje konieczność przesortowania gruz. Czynność ta nie dość, że pochłania mnóstwo energii to jeszcze bywa kosztowna. W przypadku wątpliwości związanych z przeznaczeniem danego odpadu powinniśmy o poradę zwrócić się do wybranej firmy komunalnej lub ekspertów z naszego portalu.

 

Zobacz też:

Ile lat rozkładają się śmieci?
Optymalne wykorzystanie pojemników na odpady
Gdzie wyrzucać leki ?
Jakie odpady przyjmuje PSZOK ?
Gdzie wyrzucać artykuły higieniczne ?
Portal Śmieci.eu jest fajny 😉
Gdzie wyrzucać gruz?

Spodobał Ci się artykuł?

Skorzystaj z naszego kalkulatora on-line i zleć odbiór odpadów,
pod dowolny adres w kraju
Zamów odbiór odpadów

Autor wpisu:

Autor wpisu
ŁUKASZ KAMIŃSKI
Specjalista do spraw gospodarki odpadami, pasjonat nowoczesnych technologii w ochronie środowiska.

Polecane z tej kategorii:

Nasza aplikacja mobilna Nasza aplikacja mobilna
Pobierz naszą aplikację

Nasza firma pośredniczy w odbiorze odpadów poremontowych, papy, gruzu oraz gabarytów na terenie całego kraju. Współpracujemy z najlepszymi firmami wywozowymi w Polsce. Nasze kontenery, big bagi oraz usługi transportowe zaspokajają potrzeby firm oraz osób prywatnych.

Ostatnio zamówiony kontener na odpady
Zamówiono Kontener do miejscowości Lublin

5 godz temu