Wypompowywanie szamba stanowi jeden ze sposobów zarządzania infrastrukturą ściekową w najbliższej okolicy gospodarstwa domowego. Jeśli nie mamy możliwości przyłączenia się sieci kanalizacyjnej, a budżet nie pozwala nam na stworzenie przydomowej oczyszczalni ścieków, to właśnie bezodpływowy zbiornik na nieczystości stanowi jedyną alternatywę. O czym należy pamiętać, wypompowując szambo?

Obowiązek oczyszczania zbiornika leży na właścicielu 

Na samym początku zacznijmy od obowiązków właściciela domu, który zarządza nieczystościami w ramach przydomowego szamba. Choć każdy z nas ma dużą dowolność względem wyboru położenia, pojemności i rodzaju szamba, to jednak nie możemy decydować o stanie technicznym zbiornika na zanieczyszczenia. Ten powinien być zawsze w doskonałym stanie, szczelny i odpowiednio zabezpieczony.

Na właścicielu domu spoczywa także obowiązek regularnego opróżniania szamba tak, by nigdy nie stanowiło ono niebezpieczeństwa dla najbliższego środowiska. Kwestia ta jest regulowana i może zostać skontrolowana przez urząd gminy, który od czasu do czasu prowadzi weryfikację wszystkich nieruchomości, które nie zostały podłączone do miejskiej infrastruktury ścieków. 

Podpisanie umowy z dostawcą usług na wypompowywanie szamba

Jak wcześniej wspomniano, każdy z nas ma obowiązek usuwania zanieczyszczeń z szamba w regularnych odstępach czasu. W jakich dokładnie? Nie ma na to jednej, prawidłowej odpowiedzi. W przypadku takich usług jak wywóz gruzu Wrocław to my możemy zadecydować o momencie, w którym zdecydujemy się na wynajęcie firmy. W przypadku wypompowania szamba jest to kwestia ściśle związana z liczbą mieszkańców gospodarstwa, a także objętością zbiornika. 

Na szczęście nie zawsze to my jesteśmy odpowiedzialni za dopilnowanie tej kwestii. Każdy z nas jest zobowiązany do podpisania umowy z firmą specjalizującą się w procesach takich jak pompowanie szamba. Podczas ustalania warunków umowy, specjaliści z firmy będą w stanie ustalić optymalną częstotliwość usuwania zanieczyszczeń, uwzględniając wielkość szamba, a także średnią eksploatację wykonywaną przez określoną liczbę domowników. Dzięki takiemu wygodnemu dla nas rozwiązaniu my nie musimy martwić się już o ciągłe pomiary zapełniania szamba – firma zrealizuje wszystkie formalności za nas i przedstawi nam oświadczenie, które może okazać się niezbędne w przypadku kontroli.

Jakie kary za niedotrzymanie obowiązku dbania o szambo?

Wspominając wcześniej o kontroli, nie sposób nie uwzględnić potencjalnych kar, które nakładane są przez urząd gminy w przypadku niedostosowania się do panujących przepisów w obszarze wywożenia zanieczyszczeń z szamba. W przypadku zaniechania tego typu czynności, możemy otrzymać mandat karny w wysokości nawet 500 złotych. Takie konsekwencje nie grożą jednak tylko osobom, które zbyt długo zwlekają z odpompowaniem szamba. 

To kara, która nakładana jest także na osoby, które decydują się o usuwaniu zanieczyszczeń na własną rękę. Jest to niedozwolone, gdyż ze względu na przepisy każda usługa wywiezienia zanieczyszczeń musi zostać potwierdzona stosownym dokumentem. W tym przypadku urząd gminy również może nałożyć na nas mandat w tej wysokości. Jeśli sytuacja z niewywiązywaniem się z obowiązku będzie powtarzana, sprawa może zostać skierowana do sądu, gdzie w skrajnym przypadku przyjdzie nam zapłacić grzywnę w wysokości nawet 5000 złotych. 

 

Wypompowywanie szamba

Wypompowywanie szamba

 

Zobacz też:

Wywóz odpadów komunalnych
Gdzie wyrzucać stare szmaty?
Gdzie wyrzucać tetra pak?
Gdzie wyrzucać torebki po herbacie?
Wynajem toalet przenośnych Kraków
Wynajem toalet przenośnych Katowice

Nasza aplikacja mobilna

Pobierz naszą aplikację

Nasza firma pośredniczy w odbiorze odpadów poremontowych, papy, gruzu oraz gabarytów na terenie całego kraju. Współpracujemy z najlepszymi firmami wywozowymi w Polsce. Nasze kontenery, big bagi oraz usługi transportowe zaspokajają potrzeby firm oraz osób prywatnych.

Ostatnio zamówiona kabina WC
Zamówiono Kabinę WC do miejscowości Osieck

19 min. temu