Wypompowywanie szamba stanowi jeden ze sposobów zarządzania infrastrukturą ściekową w najbliższej okolicy gospodarstwa domowego. Jeśli nie mamy możliwości przyłączenia się sieci kanalizacyjnej, a budżet nie pozwala nam na stworzenie przydomowej oczyszczalni ścieków, to właśnie bezodpływowy zbiornik na nieczystości stanowi jedyną alternatywę. O czym należy pamiętać, wypompowując szambo?

Obowiązek oczyszczania zbiornika leży na właścicielu 

Na samym początku zacznijmy od obowiązków właściciela domu, który zarządza nieczystościami w ramach przydomowego szamba. Choć każdy z nas ma dużą dowolność względem wyboru położenia, pojemności i rodzaju szamba, to jednak nie możemy decydować o stanie technicznym zbiornika na zanieczyszczenia. Ten powinien być zawsze w doskonałym stanie, szczelny i odpowiednio zabezpieczony.

Na właścicielu domu spoczywa także obowiązek regularnego opróżniania szamba tak, by nigdy nie stanowiło ono niebezpieczeństwa dla najbliższego środowiska. Kwestia ta jest regulowana i może zostać skontrolowana przez urząd gminy, który od czasu do czasu prowadzi weryfikację wszystkich nieruchomości, które nie zostały podłączone do miejskiej infrastruktury ścieków. 

Podpisanie umowy z dostawcą usług na wypompowywanie szamba

Jak wcześniej wspomniano, każdy z nas ma obowiązek usuwania zanieczyszczeń z szamba w regularnych odstępach czasu. W jakich dokładnie? Nie ma na to jednej, prawidłowej odpowiedzi. W przypadku takich usług jak wywóz gruzu Wrocław to my możemy zadecydować o momencie, w którym zdecydujemy się na wynajęcie firmy. W przypadku wypompowania szamba jest to kwestia ściśle związana z liczbą mieszkańców gospodarstwa, a także objętością zbiornika. 

Na szczęście nie zawsze to my jesteśmy odpowiedzialni za dopilnowanie tej kwestii. Każdy z nas jest zobowiązany do podpisania umowy z firmą specjalizującą się w procesach takich jak pompowanie szamba. Podczas ustalania warunków umowy, specjaliści z firmy będą w stanie ustalić optymalną częstotliwość usuwania zanieczyszczeń, uwzględniając wielkość szamba, a także średnią eksploatację wykonywaną przez określoną liczbę domowników. Dzięki takiemu wygodnemu dla nas rozwiązaniu my nie musimy martwić się już o ciągłe pomiary zapełniania szamba – firma zrealizuje wszystkie formalności za nas i przedstawi nam oświadczenie, które może okazać się niezbędne w przypadku kontroli.

Jakie kary za niedotrzymanie obowiązku dbania o szambo?

Wspominając wcześniej o kontroli, nie sposób nie uwzględnić potencjalnych kar, które nakładane są przez urząd gminy w przypadku niedostosowania się do panujących przepisów w obszarze wywożenia zanieczyszczeń z szamba. W przypadku zaniechania tego typu czynności, możemy otrzymać mandat karny w wysokości nawet 500 złotych. Takie konsekwencje nie grożą jednak tylko osobom, które zbyt długo zwlekają z odpompowaniem szamba. 

To kara, która nakładana jest także na osoby, które decydują się o usuwaniu zanieczyszczeń na własną rękę. Jest to niedozwolone, gdyż ze względu na przepisy każda usługa wywiezienia zanieczyszczeń musi zostać potwierdzona stosownym dokumentem. W tym przypadku urząd gminy również może nałożyć na nas mandat w tej wysokości. Jeśli sytuacja z niewywiązywaniem się z obowiązku będzie powtarzana, sprawa może zostać skierowana do sądu, gdzie w skrajnym przypadku przyjdzie nam zapłacić grzywnę w wysokości nawet 5000 złotych. 

 

Wypompowywanie szamba

Wypompowywanie szamba

 

Zobacz też:

Wywóz odpadów komunalnych
Gdzie wyrzucać stare szmaty?
Gdzie wyrzucać tetra pak?
Gdzie wyrzucać torebki po herbacie?
Wynajem toalet przenośnych Kraków
Wynajem toalet przenośnych Katowice

Autor wpisu:

Autor wpisu
ŁUKASZ KAMIŃSKI
Specjalista do spraw gospodarki odpadami, pasjonat nowoczesnych technologii w ochronie środowiska.

Polecane z tej kategorii:

Nasza aplikacja mobilna Nasza aplikacja mobilna
Pobierz naszą aplikację

Nasza firma pośredniczy w odbiorze odpadów poremontowych, papy, gruzu oraz gabarytów na terenie całego kraju. Współpracujemy z najlepszymi firmami wywozowymi w Polsce. Nasze kontenery, big bagi oraz usługi transportowe zaspokajają potrzeby firm oraz osób prywatnych.

Ostatnio zamówiona kabina WC
Zamówiono Kabinę WC do miejscowości Przysucha

1 godz temu