Wywóz odpadów komunalnych jest podstawą bezpieczeństwa sanitarnego każdego z nas. Nie ma się co dziwić, skoro zalegające odpady mogą być poważnym zagrożeniem dla naszego zdrowia.

Nikt nie chce przecież oglądać zalegających nieczystości, a na samą myśl o piętrzących się hałdach śmieci przechodzą nas dreszcze. System odbioru odpadów podlega w Polsce władztwu Gmin. Oznacza to, że lokalny Samorząd musi zorganizować postępowanie przetargowe, w efekcie które wywożone są śmieci wyprodukowane przez mieszkańców danego regionu. W ramach umowy na odbiór nieczystości utylizowane są takie frakcje odpadów jak:

Co obejmuje wywóz odpadów komunalnych?

  • Niesegregowane zmieszane odpady komunalne – śmieci zmieszane mają kod 20 03 01 i są jedną z pięciu podstawowych frakcji odpadów. W Polsce zbiera się je w pojemnikach koloru czarnego. Z reguły mają one pojemność od 60 litrów do 7000 litrów (kontenery KP7). Ideą jak przyświeca wywozowi odpadów komunalnych jest zmniejszenie strumienia tego rodzaju nieczystości. W ślad za tym wprowadzony został obowiązek selektywnej zbiórki odpadów. Jako mieszkańcy musimy go przestrzegać i zbierać nieczystości z podziałem na rodzaje. W zbiornikach na śmieci niesegregowane nie wolno zbierać odpadów pochodzących z remontu. Jeśli chcemy uniknąć w tym obszarze problemów lepiej skorzystać z usług takich firm jak np. wywóz gruzu Poznań.
  • Metale, tworzywa sztucznewywóz odpadów komunalnych obejmuje także metale, tworzywa sztuczne oraz opakowania wielomateriałowe. Śmieci tego typu zbiera się w pojemnikach lub workach koloru żółtego, które można spotkać przy każdej posesji. Nieczystości, o których mowa zajmują dużą objętość i dlatego tak ważne jest ich odpowiednie przygotowanie do transportu. Przy wysokiej inflacji i zwyżce cen na surowce energetyczne warto je przed wyrzuceniem zgnieść, co pozwoli ograniczyć częstotliwość odbioru.
  • Szkło wywóz śmieci komunalnych dotyczy także szkła. Surowcowi temu został nadany kod 15 01 07, którego rozwinięcie brzmi „opakowania ze szkła”. Same nazewnictwo sugeruje, że do pojemników na szkło wolno wrzucać jedynie takie przedmioty jak np. butelki lub słoiki. Taki stan rzeczy jest niezwykle istotny w kontekście późniejszej ścieżki postępowania z odpadami szklanymi. W żadnym nie wypadku nie wolno mieszać szkła opakowaniowego ze zbitymi szybami, fajansem czy ceramiką. Firmy recyklingowe uznają bowiem tego typu przedmioty za zanieczyszczenie.
  • Papierwywóz śmieci komunalnych jest też stricte związany z opróżnianiem pojemników w kolorze niebieskim. Ich zwartość może mieć kod 15 01 01 lub 20 01 01. Praktyka pokazuje, że w obecnej rzeczywistości kosze na papier przeżywają prawdziwe oblężenie. Jedną z przyczyn takiego staniu rzeczy jest duża powszechność zakupów Internetowych. Paczki, które odbieramy od różnego rodzaju nadawców są zazwyczaj opakowane w kartony, które po przetworzeniu można wykorzystać ponownie.
  • BIO – do grona odpadów komunalnych zalicza się także BIO. W przeciętnym gospodarstwie domowym źródłem jego pochodzenia jest kuchnia lub ogród. Odpady kuchennie ulegające biodegradacji mają kod 20 01 08, a nieczystości z ogrodu 20 02 01. W zależności od regionu w Polsce odpady zielone mogą być gromadzone razem lub osobno. Do odpadów ogrodowych lepiej jest zamówić większy zbiornik. W sezonie wegetatywnym z koszenia działki o powierzchni 800 M2 mogą powstać nawet 2 M3 nieczystości.

Jakie pojazdy wywożą śmieci komunalne?

W XXI wieku wywóz odpadów komunalnych jest całkowicie zmechanizowany. Śmieci komunalne wywożone są przez takie pojazdy jak:

  • Śmieciarki
  • Hakowce
  • Pojazdy wyposażone w HDS
  • Bramowce

W czym prowadzony jest wywóz śmieci komunalnych?

Śmieci komunalne gromadzone są w plastikowych pojemnikach, metalowych koszach lub kontenerach, a także workach.

 

Wywóz odpadów komunalnych

Wywóz odpadów komunalnych

 

Zobacz też:

Czym są odpady komunalne?
Gdzie wyrzucić filtr do wody?
Gdzie wyrzucić rtęć?
Gdzie wyrzucać opakowanie po piance do golenia?
Wynajem toalet przenośnych Gdańsk
Wynajem toalet przenośnych Bydgoszcz

Spodobał Ci się artykuł?

Skorzystaj z naszego kalkulatora on-line i zleć odbiór odpadów,
pod dowolny adres w kraju
Zamów odbiór odpadów

Autor wpisu:

Autor wpisu
ŁUKASZ KAMIŃSKI
Specjalista do spraw gospodarki odpadami, pasjonat nowoczesnych technologii w ochronie środowiska.

Polecane z tej kategorii:

Nasza aplikacja mobilna Nasza aplikacja mobilna
Pobierz naszą aplikację

Nasza firma pośredniczy w odbiorze odpadów poremontowych, papy, gruzu oraz gabarytów na terenie całego kraju. Współpracujemy z najlepszymi firmami wywozowymi w Polsce. Nasze kontenery, big bagi oraz usługi transportowe zaspokajają potrzeby firm oraz osób prywatnych.

Ostatnio zamówiony kontener na odpady
Zamówiono Kontener do miejscowości Piła

13 min. temu