Wywóz odpadów, śmieci – rodzaje, koszty

Wywóz odpadów, śmieci – rodzaje, koszty

Wywóz śmieci z roku na rok kosztuje coraz więcej. Wiąże się to nie tylko z rosnącymi kosztami zagospodarowania, ale i ze zwiększeniem uwagi na aspekty związane z ochroną środowiska.

 Taki stan rzeczy odczuwa zarówno budżet osób prywatnych jak i firm. W niektórych Gminach  odbiór odpadów co roku drożeje o niemal 100 %. Taki stan rzeczy spowodowany jest rozstrzygnięciami postępowań przetargowych, które organizują Samorządy. Ale problem podwyżek nie dotyka jednia grupy odpadów komunalnych. W zasadzie wszystkie nieczystości są coraz to droższe. Cena wywozu śmieci zależy od bardzo wielu czynników. Zaliczamy do nich przede wszystkim:

Wywóz śmieci – cena, rodzaje, koszty

  • Rodzaj śmiecikoszt wywozu śmieci wynika w dużej mierze z rodzaju nieczystości, z którymi mamy do czynienia. W dużym uproszczeniu polega to na tym, że droższe w odbiorze śmieci są takie nieczystości, których zagospodarowanie wymaga najwięcej czasu oraz zachodu. Niektóre z nieczystości kończą swój żywot na wyspecjalizowanych instalacjach, a jeszcze inne muszą być spalone. Najwięcej zapłacimy zatem za wywóz śmieci medycznych i odpadów niebezpiecznych. Koszt odbioru tego typu ładunku może wynieść nawet kilkanaście tysięcy złotych za 1 tonę.
  • Zakwalifikowanie odpadów do danego koduwywóz śmieci swój cennik opiera w dużej mierze o kody odpadów. Można je znaleźć w katalogu, który stanowi załącznik do śmieciowego prawodawstwa. W zależności od tego jakie śmieci wyprodukowaliśmy, mają one inną systematykę. Dobrym przykładem może być tutaj papa (kod odpadu: 17 03 80) lub materiały izolacyjne (kod odpadu: 17 06 04). Choć należą one do grupy odpadów poremontowych, za ich odbiór zapłacimy więcej niż za inne odpady powstające na budowie. Atrakcyjną ofertę odbioru śmieci z budowy posiada: wywóz odpadów budowlanych Warszawa.
  • Uwarunkowania lokalnewywóz śmieci opiera się w dużej mierze o możliwości instalacji, które są rozlokowane na danym terytorium. Jeśli nie mają one możliwości przetworzenia danego rodzaju odpadu to może się okazać, że trzeba je przetransportować do innych lokalizacji. Transport odpadów jest zatem w tym przypadku kosztowniejszy i trzeba się przygotować, że zapłacimy za niego więcej. Ma to szczególne znaczenie w przypadku firm produkcyjnych. Chcąc zatem rozpocząć ten czy inny biznes, warto najpierw zorientować się jak wygląda zagospodarowanie odpadów, które wytworzy nasza fabryka.
  • Rodzaje stosowanych pojemnikówwywóz śmieci w przeliczeniu na 1 M3 jest tym tańszy im korzystamy z większych pojemników. Jeśli więc stale mamy do czynienia z przepełnieniami to warto rozważyć skorzystanie z większych zbiorników na nieczystości. Zmniejsza to koszty odbioru odpadów, gdyż nie wymusza konieczności zamawiania dodatkowych podjazdów śmieciarki.
  • Podejmowane decyzje – my również mamy wpływ na koszt wywozu śmieci. Jeśli chcemy go zmniejszyć to warto pomyśleć o optymalizacji procesów, które zachodzą w naszych domach lub zakładach pracy. Przyczynić się do tego może nasze zachowanie oraz przyzwyczajenia. Takie praktyki jak zgniatanie kartonów, czy butelek po napojach to tylko niektóre z kwestii, które warto rozważyć. Prawidłowe postępowanie z odpadami wpływa na koszt funkcjonowania całego systemu i czyni wywóz odpadów tańszym.

 

Wywóz odpadów, śmieci - rodzaje, koszty

Wywóz odpadów, śmieci – rodzaje, koszty

 

Zobacz także:

Wywóz gruzu i jego koszty.
Wynajem kontenera na odpady zmieszane.
Gdzie wyrzucać opakowania po przyprawach ?
Gdzie wyrzucać folię aluminiową ?
Gdzie wyrzucać meble, stare drzwi, kanapę i dywan ?
Gdzie wyrzucić tubkę po paście do zębów ?

Spodobał Ci się artykuł?

Skorzystaj z naszego kalkulatora on-line i zleć odbiór odpadów,
pod dowolny adres w kraju
Zamów odbiór odpadów

Autor wpisu:

Autor wpisu
ŁUKASZ KAMIŃSKI
Specjalista do spraw gospodarki odpadami, pasjonat nowoczesnych technologii w ochronie środowiska.

Polecane z tej kategorii:

Nasza aplikacja mobilna Nasza aplikacja mobilna
Pobierz naszą aplikację

Nasza firma pośredniczy w odbiorze odpadów poremontowych, papy, gruzu oraz gabarytów na terenie całego kraju. Współpracujemy z najlepszymi firmami wywozowymi w Polsce. Nasze kontenery, big bagi oraz usługi transportowe zaspokajają potrzeby firm oraz osób prywatnych.

Ostatnio zamówiony kontener na odpady
Zamówiono Kontener do miejscowości Toruń

5 godz temu