Jeśli danego obiektu nie można podłączyć do ogólnego systemu kanalizacji ściekowej, często dochodzi do montażu przydomowej oczyszczalni ścieków lub szamba (ekologicznego lub tradycyjnego – przy czym ekologiczne okazuje się znacznie tańsze w eksploatacji, niż jego „tradycyjny” odpowiednik).

Zbiornik tych ostatnich wykonywany jest bądź z tworzywa sztucznego, bądź z betonu. Dlaczego warto zwrócić uwagę akurat na szamba plastikowe? Piszemy o tym poniżej.

Czym jest szambo ekologiczne?

Na samym początku doprecyzujmy jeszcze jedną kwestię, a mianowicie to, czym właściwie są szamba ekologiczne. Otóż w porównaniu do szamba tradycyjnego proces oczyszczania ścieków, który w nich zachodzi, przeprowadzany jest w kilku etapach. Nie jest to jednak jedyna różnica, o jakiej można tu wspomnieć. Inną, bardzo istotną na poziomie eksploatacji – tak pod kątem ponoszonych kosztów, jak i konieczności zaangażowania czasu kogoś z użytkowników obiektu – jest fakt, że szamba ekologiczne można opróżniać znacznie rzadziej. W przypadku wariantów tradycyjnych może to być nawet kilka razy w miesiącu, podczas gdy szambo ekologiczne często wymaga takiego procesu raz w roku, bądź i rzadziej.

Szambo plastikowe czy betonowe?

Co ciekawe, zbiornik na szambo może być wykonany z różnych materiałów. W praktyce stosuje się dwa rozwiązania – tworzywo sztuczne oraz beton. Oba mają swoje zastosowania, jednak zbiornik na szambo plastikowy wydaje się w wielu przypadkach lepszym rozwiązaniem. Dlaczego? Ponieważ bilans zalet i wad zdaje się tu po prostu przeważać.

W przypadku szamba betonowego nie da się ukryć, że wychodzi ono po prostu drożej. Co więcej, jest ono po prostu ciężkie, co też ma swoje znaczenie. Trzeba jednak przyznać, ze w porównaniu ze zbiornikami z tworzywa sztucznego jest to opcja bardziej odporna na ciśnienie.

Z drugiej jednak strony zbiornik na szambo plastikowy w wielu przypadkach jest wystarczająco odporny, a przy okazji również najzwyczajniej w świecie tańszy. Podobnie jak zbiorniki betonowe, szamba plastikowe nie korodują, za to ich ciężar jest znacznie mniejszy. Tę właśnie opcję często się poleca w przypadku gospodarstw, na terenie których znajduje się studnia z wodą pitną. Tu od razu należy tez dodać, że grubość tego rodzaju zbiorników jest dość duża, więc zdecydowanie możemy tu mówić o zachowaniu szczelności. Jedyne, o czym trzeba tu pamiętać, to zabezpieczenie szamba z góry odpowiednią płytą, chroniącą je przed przeciążeniem. Jednak jak widać, liczba zalet tutaj wyraźnie przeważa.

Osobną kwestią jest również aspekt ekologiczny. W tym zakresie przewaga szamba ekologicznego ze zbiornikiem wykonanym z tworzywa sztucznego nad takim, którego zbiornik zbudowano z betonu, jest ogromna. Dlaczego? Ponieważ w sytuacji, w której zbiornik przestaje być potrzebny, wariant plastikowy można po prostu przenieść gdzie indziej i nadal wykorzystywać – natomiast opcja betonowa pozostaje wtedy problematyczna.

Informacje zebrane i dostarczone przez Smieci.eu – firmę, której specjalnością jest wywóz gruzu Łódź.

 

Szambo plastikowe

Szambo plastikowe

 

Zobacz też:

Aktualny katalog odpadów na rok 2023
Ile lat rozkładają się śmieci ?
Jak przebiega odbiór gruzu i odpadów budowlanych ?
Jak segregować śmieci ?
Wywóz gruzu Warszawa
Wywóz odpadów budowlanych Łódź

Autor wpisu:

Autor wpisu
ŁUKASZ KAMIŃSKI
Specjalista do spraw gospodarki odpadami, pasjonat nowoczesnych technologii w ochronie środowiska.

Polecane z tej kategorii:

Nasza aplikacja mobilna Nasza aplikacja mobilna
Pobierz naszą aplikację

Nasza firma pośredniczy w odbiorze odpadów poremontowych, papy, gruzu oraz gabarytów na terenie całego kraju. Współpracujemy z najlepszymi firmami wywozowymi w Polsce. Nasze kontenery, big bagi oraz usługi transportowe zaspokajają potrzeby firm oraz osób prywatnych.

Ostatnio zamówiona kabina WC
Zamówiono Kabinę WC do miejscowości Kielce

2 godz temu