Pytanie na temat tego jak zmniejszyć ilość odpadów nie należy do najprostszych. W końcu żyjemy w społeczeństwie, które jest nastawione na konsumpcję. Przypominają o tym wydarzenia z naszego codziennego życia.

Takie okazje jak choćby zbliżające się święta, sprawiają że pojemniki na odpady nie są w stanie pomieścić wszystkiego co planujemy  do nich wyrzucić. Istnieją jednak sposoby, aby ograniczyć nie tylko objętość, ale i masę nieczystości. Z perspektywy coraz to bardziej zdegradowanego środowiska może okazać się to zbawienne. Na ładzie i porządku zyska również i nasze gospodarstwo domowe. W końcu, kto chce przywitać Mikołaja w towarzystwie worków, których nie pomieścił przydomowy kosz. Do najlepszych sposobów na zmniejszenie ilości odpadów zaliczyć możemy:

Jak zmniejszyć ilości odpadów nie tylko od święta ?

  • Lepszą segregację – Boże Narodzenie to czas, w którym jesteśmy dość mocno zabiegani. Nie dość, że trzeba zrobić zakupy, kupić prezenty to jeszcze przygotować wigilijną wieczerzę. W natłoku spraw do załatwienia bywa, że zapominamy o segregacji. Tymczasem jedną z metod na uzyskanie optymalnej przestrzeni do składowania śmieci jest ich dokładny podział. Zadanie to możne powierzyć najmłodszym, dla których będzie to doskonała okazja do pogłębienia wiedzy z zakresu ochrony środowiska.
  • Zmniejszenie objętości odpadówodpady opakowaniowe charakteryzują się wysoką podatnością na zgniatania. Oznacza to, że odpowiednie wykorzystanie ich właściwości spowoduje, że znacząco można zmniejszyć ich rozmiar. Kartony, papier pakowy i butelki z plastiku warto zgnieść, aby tym samym zaoszczędzić miejsce w koszu do śmieci. Można to zrobić w sposób ręczny oraz mechaniczny. Na rynku dostępny jest cały szereg produktów, dzięki którym proces ten będzie o wiele szybszy i łatwiejszy do przeprowadzenia.
  • Przemyślane zakupy – moja babcia mawiała, że nie warto chodzić na zakupy będąc głodnym. Jest w tym dużo prawdy. Wyprawa do super czy hipermarketu od razu po pracy bywa brzemienna nie tylko dla naszego żołądka, ale i portfela. Najlepsze, co można zrobić planując świąteczne zakupy to zapisać czego dokładnie potrzebujemy. Pomóc w tym może nie tylko tradycyjna kartka papieru, ale i aplikacje których mnogość sprawia, że każdy znajdzie coś dla siebie. Powstrzymanie się od konsumpcji to nadal jedna z najlepszych solucji na zmniejszenie ilości odpadów.

 

Warto zmniejszać ilość odpadów

Warto zmniejszać ilość odpadów

 

Zobacz też:

Jednolity system segregacji odpadów
Typy pojemników na odpady
Przelicznik toalet przenośnych
Czemu toaleta to WC ?
Jak działa przenośna toaleta ?
Toalety na budowę

Autor wpisu:

Autor wpisu
ŁUKASZ KAMIŃSKI
Specjalista do spraw gospodarki odpadami, pasjonat nowoczesnych technologii w ochronie środowiska.

Polecane z tej kategorii:

Nasza aplikacja mobilna Nasza aplikacja mobilna
Pobierz naszą aplikację

Nasza firma pośredniczy w odbiorze odpadów poremontowych, papy, gruzu oraz gabarytów na terenie całego kraju. Współpracujemy z najlepszymi firmami wywozowymi w Polsce. Nasze kontenery, big bagi oraz usługi transportowe zaspokajają potrzeby firm oraz osób prywatnych.

Ostatnio zamówiona kabina WC
Zamówiono Kabinę WC do miejscowości Jędrychów

4 godz temu