25 stycznia 2024
Kod odpadu
#gospodarka odpadami
#kod 20 03 01
#odpady komunalne
#segregacja odpadów
#utylizacja odpadów
Odpady komunalne, czy też inaczej – odpady resztkowe – to grupa odpadów klasyfikowana za pomocą kodu 20 03 01. Co konkretnie zalicza się do tego rodzaju odpadów? W jaki sposób powinny być one przechowywane, wywożone i utylizowane?
Tym kodem oznacza się wszystkie niesegregowane, czyli tzw. zmieszane, śmieci komunalne. Są to odpady, które są zbierane w połączeniu i nie mogą być poddawane recyklingowi, ponieważ nie spełniają do tego warunków. W Polsce odpady oznaczone tym kodem gromadzi się w pojemnikach o czarnym kolorze lub workach o kolorze czarnym. Jest to nadal najpowszechniejszy rodzaj śmieci – niestety, ponieważ wiele odpadów wyrzucanych do czarnych pojemników trafia tam z powodu niewiedzy.
Do kodu 20 03 01 zalicza się również wszystkie śmieci pochodzące z publicznych koszy (jeśli nie są one rozdzielone na poszczególne frakcje). W praktyce to zużyte produkty higieniczne, pampersy, podpaski, zabrudzone i zatłuszczone papiery oraz opakowania papierowe, zabawki, książki, rozbite szkło kuchenne (np. kieliszki, kubki, talerze), garnki, ozdoby i dekoracje złożone z wielu materiałów.
Śmieci niesegregowane zazwyczaj trafiają bezpośrednio na wysypiska śmieci. Ze względu na to, że są to odpady połączone i stanowią bardzo zróżnicowany konglomerat, rozkładają się zazwyczaj najdłużej. Rozwiązaniem problemu śmieci komunalnych jest wprowadzanie obowiązku segregowania śmieci i edukowanie społeczeństwa na temat tego, w jaki sposób śmieci mogą być frakcjonowane i co takie frakcjonowanie przynosi.
Do śmieci komunalnych pod żadnym pozorem nie powinny być wyrzucane leki, zużyte baterie czy sprzęt elektroniczny – wszystkie te produkty mają swoje oddzielne kody odpadów i powinny być utylizowane w sposób bezpieczny. Chociaż zużyte ubrania również mogą być zaklasyfikowane jako odpad zmieszany, warto jest sprawdzić, czy w pobliżu nie ma specjalistycznych kontenerów na tkaniny i ubrania, które usprawniają gospodarkę cyrkularną w tym zakresie.
Katalog kodów obejmuje 20 głównych grup odpadów. Każdy kod składa się z sześciu cyfr, z których dwie pierwsze oznaczają grupę, dwie kolejne – podgrupę, a dwie ostatnie – rodzaj odpadu. Odpady klasyfikowane są ze względu na sposób powstawania oraz rodzaj surowca, z jakiego są wykonane.
Kody odpadów zostały wprowadzone w celu usystematyzowania sposobów segregacji, magazynowania oraz utylizacji poszczególnych grup odpadów. Dzięki nim możliwa jest sprawna, zorganizowana gospodarka odpadami, a także odzyskiwanie surowców i ponowne ich wykorzystywanie.
Stosowanie kodów jest zatem ekonomicznym, ale również ekologicznym krokiem ku zrównoważonemu wykorzystywaniu dostępnych surowców.
Odbiór, wywóz i utylizacja odpadów komunalnych to zadanie, które musi być rozwiązane na poziomie każdej gminy, ale również w przypadku poszczególnych przedsiębiorstw czy firm. Jeśli poszukujesz sposobu na sprawne zarządzanie odpadami komunalnymi, skontaktuj się z nami telefonicznie lub mailowo. Wycenimy usługi zgodne z Twoimi potrzebami.
Zobacz też:
Kontener na gruz Łódź
Wywóz śmieci Szczecin
Wywóz śmieci Rzeszów
Kontener na gruz Szczecin
Toaleta na budowę
24 min. temu