Co oznacza kod odpadu 17 04 05?

Warto wiedzieć, że każdy posiadacz i wytwórca odpadów zgodnie z polskim prawem ma obowiązek odpowiednio klasyfikować i wydawać do utylizacji generowane śmieci. Jednym z rodzajów odpadów są te oznaczane kodem 17 04 05.

Co zalicza się do odpadów oznaczonych kodem 17 04 05?

Kod 17 04 05 zarezerwowany jest do odpadów, które wykonane są ze stali nierdzewnej, stali lub żeliwa. Zatem są to zazwyczaj odpady generowane w przedsiębiorstwach przemysłowych, zakładach produkcyjnych i niektórych warsztatach czy firmach usługowych. Warto wiedzieć, że już mieszaniny metali zaliczane są do innego kodu (17 04 07), dlatego przed klasyfikacją odpadu warto dokładnie sprawdzić jego skład.

Czym są kody odpadów i do czego służą?

Kody odpadów to ciąg sześciu cyfr, które oznaczają konkretne rodzaje śmieci. Pierwsze dwie cyfry oznaczają grupę, dwie kolejne – podgrupę, a trzecie – rodzaj wygenerowanego odpadu. Poszczególne kody odpadów przypisuje się na bazie sposobu powstawania takiego odpadu, a także surowca, z jakiego został wykonany. W Polsce aktualnie funkcjonuje 20 grup odpadów.

Kody odpadów mają za zadanie odpowiednio sklasyfikować poszczególne rodzaje odpadów, a następnie ułatwić ich odbiór i utylizację. Dobrze oznakowane odpady to olbrzymi krok w kierunku ekologicznego rozdysponowywania surowców. Niektóre odpady mogą być bowiem ponownie przetwarzane i poddawane recyklingowi, inne powinny być utylizowane lub składowane z zachowaniem najwyższych norm bezpieczeństwa, jeszcze inne mogą być utylizowane na bieżąco w zakładach do tego celu przeznaczonych.

Kto jest wyłączony z obowiązku klasyfikowania odpadów?

Przede wszystkim, bieżąca klasyfikacja odpadów na poszczególne grupy określone kodami nie jest obowiązkowa dla wytwórców śmieci komunalnych. Oprócz tego do grupy tej zalicza się osoby oddające pojazdy na złomowisko, rolników gospodarujących na gospodarstwie nie przekraczającym 75 ha, osoby fizyczne i wszystkich prowadzących nieprofesjonalną działalność w zakresie zbierania śmieci.

Jednak już pozostałe podmioty muszą zadbać o to, aby ich wytwarzanie, składowanie, odbieranie i utylizacja odpadów odbywała się w sposób ściśle określony przepisami i normami. W przeciwnym wypadku zakłady i przedsiębiorstwa narażają się na wysokie kary. Dlatego najlepszym sposobem na rozwiązanie kwestii odpadów jest nawiązanie współpracy z firmą usługową, która zajmuje się szeroko pojętą gospodarką odpadami.

Najlepszy partner do wywozu odpadów i ich utylizacji

Jeśli szukasz sprawdzonej firmy zajmującej się odbiorem i utylizacją odpadów, skontaktuj się z nami, aby poznać indywidualną ofertę i wycenę naszych usług. Oferujemy pełne spektrum działalności w zakresie unormowanej prawnie gospodarki odpadami. Gwarantujemy odbiór odpadów na czas i pomoc przy formalnościach niezbędnych w prowadzeniu działalności przedsiębiorstwa, zakładu usługowego, czy też spółdzielni mieszkaniowej.

Pozostajemy do Państwa dyspozycji pod telefonem i mailem, zachęcamy także do kontaktu za pomocą formularza kontaktowego.

 

Kod odpadu 17 04 05

Kod odpadu 17 04 05

 

Zobacz też:

Wynajem kontenera na śmieci
Wywóz śmieci Gdańsk
Wywóz śmieci Częstochowa
Odbiór elektrośmieci
Odbiór odpadów Warszawa
Kontener na gruz Poznań

Autor wpisu:

Autor wpisu
ŁUKASZ KAMIŃSKI
Specjalista do spraw gospodarki odpadami, pasjonat nowoczesnych technologii w ochronie środowiska.

Polecane z tej kategorii:

Nasza aplikacja mobilna Nasza aplikacja mobilna
Pobierz naszą aplikację

Nasza firma pośredniczy w odbiorze odpadów poremontowych, papy, gruzu oraz gabarytów na terenie całego kraju. Współpracujemy z najlepszymi firmami wywozowymi w Polsce. Nasze kontenery, big bagi oraz usługi transportowe zaspokajają potrzeby firm oraz osób prywatnych.

Ostatnio zamówiona kabina WC
Zamówiono Kabinę WC do miejscowości Płock

24 min. temu