Gdzie wyrzucać łupiny orzecha włoskiego?

Orzech włoski jest źródłem wielu cennych witamin. Przede wszystkim witaminy E, dzięki której można dbać o zdrową skórę, włosy i paznokcie. Są też źródłem cennych kwasów tłuszczowych. Uprawa orzecha włoskiego w Polsce jest popularna. Trzeba je przechowywać w odpowiedni sposób, aby nie spleśniały, jeszcze zanim zdąży się je rozłupać. Tutaj pojawia się pytanie, gdzie wyrzucić łupiny orzecha włoskiego?

Łupiny orzecha włoskiego – gdzie wyrzucać?

Jeżeli zastanawiasz się, gdzie wyrzucać łupiny orzecha włoskiego, to musisz wiedzieć, że jako produkt naturalny nadają się do kompostowania. W związku z tym mogą i powinny trafić do pojemnika na bioodpady czy też worka na bioodpady. Zatem zawsze wrzucaj łupiny orzecha włoskiego do brązowego pojemnika. Nawet jeśli orzechy spleśniały, to skorupki nie są zanieczyszczone i one nadają się do pojemnika na bioodpady. Z kolei spleśniałe orzechy najlepiej wyrzucić do śmieci zmieszanych. Warto wiedzieć, co dzieje się z bioodpadami, które trafiają do naszych brązowych koszy, a następnie są zabierane przez firmy, które mają podpisane umowy z miastem i wywożą je do PSZOK. Bioodpady trafiają do kompostowni. Tam kompostowanie odbywa się w trzech etapach. Najpierw następuje biostabilizacja, co oznacza, że produkty na kompost poddawane są działaniu wysokiej temperatury i odpowiedniej ilości tlenu. Dzięki temu możliwe jest pozbycie się drobnoustrojów chorobotwórczych i pasożytów. Powstały kompost grzejny jest mieszany z ziemią i umieszczany w pryzmach, gdzie dojrzewa przez 3-6 tygodni. Następnie dojrzały kompost jest segregowany i wywożony. Oczywiście kompost można zrobić też w swoim domu. Wystarczy przygotować odpowiednią pryzmę, gdzie można wrzucać ziemię ogrodową, a także liście opadłe z drzew, gałązki, obierki z warzyw, warzywa po zupach wegetariańskich, czyli niegotowanych na mięsie, skorupki jaj niezanieczyszczone białkiem ani żółtkiem, skorupki po orzechach czy skoszoną trawę. Tworzy się warstwy, które co jakiś czas się przekopuje czy też wzrusza. W ten sposób można stworzyć naturalny nawóz dla roślin w ogrodzie.

Łupiny orzecha włoskiego – wyrzucić czy może wykorzystać?

Łupiny z orzecha włoskiego możesz wyrzucić do odpadów bio, wykorzystać na kompost albo naturalny środek kosmetyczny. Należy łupiny gotować w wodzie przez 20 minut. Wystarczy 20 sztuk. Potem po ostudzeniu płyn można wlać do buteleczki z atomizerem. W ten sposób można stworzyć odżywkę na włosy i stosować ją wzmacniająco po każdym myciu. Łupiny orzecha włoskiego mogą mieć jeszcze więcej zastosowań. Tak samo przygotowany wywar możesz wykorzystać też jako naturalną pastę do zębów. Wystarczy, że zanurzysz szczoteczkę i będziesz szczotkować zęby przez 5 minut. Łupiny z orzecha to naturalny środek ścierny. Możesz też wykorzystać sproszkowane łupiny, wymieszać z miodem w proporcji 1:1, a także dodać 10 kropel gliceryny. Powstały syrop można pić w ilości 1 łyżeczki 3-4 razy dziennie. Taka mikstura wzmacnia odporność. Możesz znaleźć wiele zastosowań łupin orzecha, choćby wykorzystać je do świątecznych stroików i dekoracji. Oczywiście większość z nich, jeśli masz ich dużo, wyrzucisz do pojemnika na bioodpady.

Jeżeli jesteś po remoncie i masz gruz budowlany czy inne odpady tego rodzaju, to pamiętaj, że akurat tego nie możesz wyrzucać ani do odpadów zmieszanych ani innych odpadów segregowanych. Styropian nie może trafić do tworzyw sztucznych. Wszystkich odpadów pozbędziesz się decydując się na usługę jaką jest wywóz śmieci Piaseczno. Firma odbierze od Ciebie odpady i przekaże do odpowiedniego punktu zbiórki.

 

Gdzie wyrzucać łupiny orzecha włoskiego?

Gdzie wyrzucać łupiny orzecha włoskiego?

 

Zobacz też:

Worki na gruz Gdańsk
Wywóz gruzu Katowice
Wywóz śmieci Wieliczka
Wywóz śmieci Zgierz
Kontener na gruz Wrocław
Wynajem toalet przenośnych

Spodobał Ci się artykuł?

Skorzystaj z naszego kalkulatora on-line i zleć odbiór odpadów,
pod dowolny adres w kraju
Zamów odbiór odpadów

Autor wpisu:

Autor wpisu
ŁUKASZ KAMIŃSKI
Specjalista do spraw gospodarki odpadami, pasjonat nowoczesnych technologii w ochronie środowiska.

Polecane z tej kategorii:

Nasza aplikacja mobilna Nasza aplikacja mobilna
Pobierz naszą aplikację

Nasza firma pośredniczy w odbiorze odpadów poremontowych, papy, gruzu oraz gabarytów na terenie całego kraju. Współpracujemy z najlepszymi firmami wywozowymi w Polsce. Nasze kontenery, big bagi oraz usługi transportowe zaspokajają potrzeby firm oraz osób prywatnych.

Ostatnio zamówiony kontener na odpady
Zamówiono Kontener do miejscowości Jędrychów

5 godz temu