Gdzie wyrzucać plastiki samochodowe?

Odpowiednia segregacja śmieci wpisuje się w ekologiczny trend. Jednocześnie dzięki niej można sporo zaoszczędzić, gdyż wiele wyrzucanych rzeczy może być ponownie wykorzystywanych. Dziś podpowiemy Wam, gdzie wyrzucać plastiki samochodowe.

Gdzie wywieźć plastiki samochodowe?

Wiele części samochodowych uznaje się za niebezpieczne. Mamy tutaj na myśli choćby silniki, filtry oleju czy amortyzatory. Co oczywiste, tego rodzaju produkty należy oddać do punktu zbierania odpadów niebezpiecznych. Jednak są też elementy samochodu wykonane z plastiku i tutaj pojawia się pytanie – gdzie wywieźć plastiki samochodowe? Otóż wyobraźcie sobie, że odpady plastikowe można oddać do punktu selektywnej zbiórki odpadów komunalnych. Jeżeli części są czyste i niewielkich rozmiarów, to oczywiście możecie je także wyrzucić do pojemnika na śmieci. W tym przypadku należy je wrzucić do kosza żółtego. Służy on do gromadzenia nie tylko metalu, ale i tworzyw sztucznych. Oczywiście wiele podzespołów wykonanych z plastiku ma naprawdę duży rozmiar i właśnie takie tworzywa sztuczne można oddać również do punktów demontażu aut. Koszt wynosi od kilkudziesięciu do kilkuset złotych w zależności od wielkości części.

Odpady wielkogabarytowe – gdzie wyrzucać duże plastikowe części samochodowe?

Otóż utylizacja plastików samochodowych pozwala na ich ponowne wykorzystanie w procesie produkcji. Dlatego też należy je segregować, a następnie odwieźć do PSZOK bądź do punktu demontażu aut. W żadnym wypadku nie można wyrzucać ich do zwykłych kubłów, nawet jeżeli są to części czyste. Do odpadów wielkogabarytowych nie należą zderzaki. Zatem, gdzie oddać zderzaki samochodowe? Oczywiście odpowiedź może być jedna – do PSZOK. Utylizacja części plastikowych jest możliwa. Trzeba tutaj wiedzieć, że dyrektywa Unii Europejskiej zobowiązuje kraje członkowskie, by od 2015 r. minimum 95% masy samochodowej była poddawana recyklingowi. Dotyczy to plastiku. Wyobraźcie sobie, że aktualnie samochody składają się w 20% z plastiku. Utylizacja tworzyw sztucznych odbywa się za pomocą naprawdę nowoczesnych metod. Dobierane są one pod kątem danego tworzywa sztucznego, a także tego, czy jest ono barwione. Z wysokiej jakości tworzyw sztucznych można otrzymać naprawdę dobre paliwo.

Co grozi za niewłaściwą segregację plastiku samochodowego?

Już wiecie, gdzie oddać zderzaki samochodowe, a także jak ważny jest recykling. Dzięki niemu wiele części może być ponownie wykorzystanych, a przez to stan środowiska polepsza się. Jednocześnie niewłaściwe segregowanie odpadów wiąże się z możliwością otrzymania wysokiej kary finansowej. Straż miejska prowadzi wyrywkowe kontrole i może nałożyć karę wynoszącą nawet 500 zł. Jednak kara może być znacznie wyższa, gdy dane odpady będą stanowiły zagrożenie dla środowiska naturalnego. O ile opakowanie np. po wycieraczkach można wyrzucić do tworzyw sztucznych, podobnie jak ułamany kawałek wycieraczki samochodowej, tak w przypadku większych elementów, choćby zderzaka należy pamiętać, że niezbędne jest wywiezienie ich do PSZOK.

Przypominamy, że przeprowadzając remont elewacji czy też domu i posiadając odpady budowlane, należy najpierw odpowiednio je składować, a później bezpiecznie wywieźć. Oczywiście do tego celu należy zatrudnić specjalistyczną firmę. Wywóz gruzu Katowice to doskonały wybór dla wszystkich mieszkańców stolicy Górnego Śląska.

 

Gdzie wyrzucać plastiki samochodowe?

Gdzie wyrzucać plastiki samochodowe?

 

Zobacz też:

Czym są bioodpady?
Wywóz odpadów budowlanych Jarocin
Wynajem kontenerów socjalnych
Wynajem ogrodzeń tymczasowych
Pojemniki na odpady Toruń
Pojemniki na odpady Turek

Spodobał Ci się artykuł?

Skorzystaj z naszego kalkulatora on-line i zleć odbiór odpadów,
pod dowolny adres w kraju
Zamów odbiór odpadów

Autor wpisu:

Autor wpisu
ŁUKASZ KAMIŃSKI
Specjalista do spraw gospodarki odpadami, pasjonat nowoczesnych technologii w ochronie środowiska.

Polecane z tej kategorii:

Nasza aplikacja mobilna Nasza aplikacja mobilna
Pobierz naszą aplikację

Nasza firma pośredniczy w odbiorze odpadów poremontowych, papy, gruzu oraz gabarytów na terenie całego kraju. Współpracujemy z najlepszymi firmami wywozowymi w Polsce. Nasze kontenery, big bagi oraz usługi transportowe zaspokajają potrzeby firm oraz osób prywatnych.

Ostatnio zamówiony kontener na odpady
Zamówiono Kontener do miejscowości Piła

7 godz temu