Jaki mają kod odpadu tworzywa sztuczne?

Prowadząc ewidencję w Bazie danych odpadowych (BDO) należy znać odpowiednie kody przypisane do poszczególnychy rodzajów generowanych odpadów. Bez wątpienia jednym z najczęściej stosowanych są kody dotyczące tworzyw sztucznych, w tym między innymi opakowań.
Tworzywa sztuczne są syntetycznymi materiałami polimerowymi, które są wytwarzane w sposób sztuczny i charakteryzują się różnorodnymi właściwościami chemicznymi i fizycznymi. Ich potoczna nazwa to „plastik”. Wyróżnia się trzy rodzaje tego typu odpadów: mikroplastiki, makroplastiki i mega tworzywa sztuczne.

Odpady z grupy 15 – czyli tzw. odpady opakowaniowe

Tworzywa sztuczne są często wykorzystywane do opakowywania różnorodnych produktów – od spożywczych, poprzez biurowe na budowlanych kończąc. Ogólną grupą opisują odpady opakowaniowe jest „15”. Tworzywa sztuczne otrzymały w niej numer 15 01 02.

Jednak zdecydowanie ten kod nie wyczerpuje wszystkich możliwości, gdzie można zaklasyfikować odpady z tworzyw sztucznych.

Kod odpadu tworzywa sztuczne – 20 01 39

To szeroka kategoria odpadów, do której zaliczyć można między innymi plastikowe zakrętki i kapsle, a także plastikowe torby, torebki, reklamówki, worki i wiele innych plastikowych opakowań. To również puszki po konserwach i puszki po napojach – ważne, aby były opróżnione (nie muszą być umyte).

W tej kategorii mieści się również tzw. drobny złom i metale kolorowe.

Co ważne, do tej kategorii nie można klasyfikować opakowań po lekach, ale także butelek i wszystkich pojemników, które nie zostały opróżnione. Nie mieszczą się w niej także części samochodowe oraz opakowania po szkodliwych substancjach, takich jak lakiery czy farby. Nie jest to również odpowiednia kategoria dla zużytych sprzętów AGD i RTV.

Jak utylizować tworzywa sztuczne?

Osoby prywatne, mieszkające w domach wielorodzinnych lub domach jednorodzinnych zobowiązane są do segregowania tworzyw sztucznych wedle następującego schematu. Metale kolorowe, zużyte opakowania plastikowe i aluminiowe powinny trafiać do żółtych worków lub koszy na plastiki i metale kolorowe. Ważne jest, aby przed wyrzuceniem je opróżnić. Opakowania po lekach powinny być dostarczane do apteki i wyrzucane do odpowiednich pojemników aptecznych na przeterminowane leki.

Przedsiębiorstwa wytwarzające odpady z tworzyw sztucznych są zobowiązane do bardziej wnikliwego ich segregowania. Może w tym pomóc doświadczona firma zajmująca się segregowaniem i utylizacją odpadów.

 

Kod odpadu tworzywa sztuczne

Kod odpadu tworzywa sztuczne

 

Zobacz też:

Kontener na gruz
Sprzątanie po zgonach
Wywóz śmieci Wrocław
Wywóz gruzu
Utylizacja opon

Autor wpisu:

Autor wpisu
ŁUKASZ KAMIŃSKI
Specjalista do spraw gospodarki odpadami, pasjonat nowoczesnych technologii w ochronie środowiska.

Polecane z tej kategorii:

Nasza aplikacja mobilna Nasza aplikacja mobilna
Pobierz naszą aplikację

Nasza firma pośredniczy w odbiorze odpadów poremontowych, papy, gruzu oraz gabarytów na terenie całego kraju. Współpracujemy z najlepszymi firmami wywozowymi w Polsce. Nasze kontenery, big bagi oraz usługi transportowe zaspokajają potrzeby firm oraz osób prywatnych.

Ostatnio zamówiona kabina WC
Zamówiono Kabinę WC do miejscowości Radom

20 min. temu