Odpowiednia segregacja śmieci jest niezwykle ważna, choćby z powodu ekologii oraz recyklingu. Dziś podpowiemy Wam, jakie pojemniki na bioodpady wybrać i czym kierować się przy wyborze.

Jaki wybrać pojemnik na bioodpady? To trzeba wiedzieć!

Kosz na bioodpady powinien być brązowy. Od 1 stycznia 2018 r. wprowadzono nakaz segregowania śmieci, w tym bioodpadów. Trzeba zdawać sobie sprawę z tego, że z roku na rok każdy Polak generuje coraz większą ilość odpadów. Statystycznie ta ilość wzrosła o ok. 5%, dlatego też tak ważna jest segregacja. Wiele osób popełnia błąd i wrzuca bioodpady do odpadów zmieszanych, tzw. resztkowych, a więc do czarnego pojemnika, a przez to odpady nie ulegają biodegradacji w sposób w pełni naturalny. Zatem pojemnik na bioodpady musi być w kolorze brązowym, jednocześnie można do niego wrzucać odpady organiczne, do których należą: obierki z jarzyn i owoców, warzywa i owoce, fusy z kawy czy herbaty, a także chleb czy inne produkty zbożowe oraz skorupki jaj. Do pojemnika na bio muszą również trafiać trawy, liście czy rozdrobnione gałęzie, a także kwiaty. Dotyczy to zarówno tych ciętych, jak i doniczkowych.

Pojemnik na bio – tego nie możesz wyrzucać!

Wiele osób popełnia błąd przy segregacji bioodpadów. Jednocześnie straż miejska może na takie osoby nałożyć karę finansową. Zazwyczaj jest to mandat do 500 zł. Często kontrole odbywają się wyrywkowo i niestety wciąż jest wiele osób popełniających błędy przy segregacji śmieci. Pojemnik na bio jest przeznaczony właśnie na odpady organiczne, zatem nie można do niego wrzucać resztek mięsa, kości, a także odchodów zwierząt. Dodatkowo produkty, które wyrzucacie nie mogą być zapakowane w worki foliowe czy też siatki, gdyż to powoduje gnicie i pojawienie się nieprzyjemnego zapachu. Brązowe pojemniki na bioodpady mają charakterystyczną budowę, a mianowicie wyposażone są w otwory wentylacyjne znajdujące się w ściankach, które doprowadzają tlen. Dzięki takiemu systemowi napowietrzenia dochodzi do spowolnienia gnicia. Ważny jest także ruszt, który znajduje się na dnie pojemnika na bio, gdyż dzięki niemu zmniejsza się objętość gromadzonych odpadów. W procesie odzysku z bioodpadów można otrzymać naprawdę wysokiej jakości kompost, który wykorzystywany jest następnie jako nawóz. Ponadto z bioodpadów pozyskuje się energię elektryczną czy też cieplną. Jak więc widzicie, małe zmiany, a więc właściwa segregacja odpadów bio może przynieść naprawdę duże efekty. W pojemnikach na bioodpady znajduje się kratka ociekowa. Właśnie na niej zbiera się nadmiar wilgoci, a następnie w sposób naturalny wilgoć odparowuje. Dzięki temu śmieci można szybko przerobić na kompost.

Jakiej wielkości pojemnik na odpady bio wybrać?

Wielkość pojemnika na odpady bio zależy od ilości mieszkańców czy też tego, czy pojemnik znajduje się przy zakładzie pracy. Standardowo wystarczy pojemnik o pojemności 60 l, choć oczywiście dostępne są także pojemniki większe. Wykonując remont trzeba pamiętać, jak ważne jest odpowiednie składowanie i utylizowanie odpadów budowlanych. Wywóz gruzu Poznań to oferta, z której warto skorzystać, by uporządkować teren obok posesji. Dzięki pojemnikom na odpady bio, a także kontenerom na gruz można utrzymać czystość i estetykę.

 

Jaki pojemnik na bioodpady?

Jaki pojemnik na bioodpady?

 

Zobacz też:

Odbiór zużytego oleju gastronomicznego
Wywóz odpadów budowlanych Jawor
Wynajem agregatów prądotwórczych
Wynajem podłóg plenerowych
Pojemniki na odpady Wieliczka
Pojemniki na odpady Wieluń

Spodobał Ci się artykuł?

Skorzystaj z naszego kalkulatora on-line i zleć odbiór odpadów,
pod dowolny adres w kraju
Zamów odbiór odpadów

Autor wpisu:

Autor wpisu
ŁUKASZ KAMIŃSKI
Specjalista do spraw gospodarki odpadami, pasjonat nowoczesnych technologii w ochronie środowiska.

Polecane z tej kategorii:

Nasza aplikacja mobilna Nasza aplikacja mobilna
Pobierz naszą aplikację

Nasza firma pośredniczy w odbiorze odpadów poremontowych, papy, gruzu oraz gabarytów na terenie całego kraju. Współpracujemy z najlepszymi firmami wywozowymi w Polsce. Nasze kontenery, big bagi oraz usługi transportowe zaspokajają potrzeby firm oraz osób prywatnych.

Ostatnio zamówiony kontener na odpady
Zamówiono Kontener do miejscowości Łódź

25 min. temu