Co oznacza kod odpadu 15 01 01?

Kody odpadu to sześciocyfrowe ciągi liczb pozwalające określić precyzyjnie, z jakim rodzajem odpadu mamy do czynienia. Sprawdź, jakie odpady określa się kodem 15 01 01.

Jaki rodzaj odpadu określa się kodem 15 01 01?

Do tego rodzaju odpadów zalicza się wszystkie opakowania z papieru oraz tektury. Warto jednak wiedzieć, że muszą one spełniać pełne warunki, aby móc być zaklasyfikowane do tej grupy. Często popełnianym błędem jest uznawanie za odpad o kodzie 15 01 01 opakowania np. po pizzach, podczas gdy zatłuszczona i zanieczyszczona odpadami spożywczymi tektura nie nadaje się już do ponownego użycia i recyklingu.

Dlatego chcąc odpowiednio segregować odpady, najlepiej jest zapoznać się dokładnie z wytycznymi udostępnianym przez poszczególne jednostki administracyjne. Można również skorzystać z usług firm profesjonalnie zajmujących się odbiorem odpadów, co w wielu przypadkach jest kluczowym elementem wypełnienia litery prawa.

Kto nie jest objęty obowiązkiem klasyfikowania odpadów?

Osoby fizyczne oraz wytwarzające odpady komunalne, jak również rolnicy gospodarujący na mniej niż 75 hektarach są zwolnieni z konieczności klasyfikowania odpadów pod względem odpowiednich kodów. Zazwyczaj objęci są wyłącznie obowiązkiem segregacji śmieci do dostarczanych przez gminę worków o odpowiednich kolorach lub wynoszenia śmieci do pojemników w wyznaczonych kolorach.

Natomiast już wszystkie zakłady usługowe, przedsiębiorstwa, zakłady przemysłowe i fabryki powinny dokładnie zapoznać się z koniecznością stosowania kodów w ich przypadku. Część z nich może być objęta obowiązkiem wnikliwej klasyfikacji wytwarzanych i wydawanych do utylizacji odpadów (niekoniecznie niebezpiecznych).

Czym są kody odpadów?

W Polsce funkcjonuje 20 grup odpadów. Są one oznaczane specjalnymi kodami, które składają się z 6 cyfr. Dwie pierwsze oznaczają wspomnianą grupę, dwie kolejne – podgrupę, a kolejne – rodzaj odpadu.

Jeśli do kodu dodana jest również gwiazdka (*) oznacza to, że dany odpad jest niebezpieczny i wymaga odpowiedniej uwagi i procedur bezpieczeństwa w trakcie odbioru, przewozu i utylizacji.

Kody odpadów zostały wprowadzone w celu wypełnienia ekologicznych celów i świadomego zarządzania gospodarką odpadami. Ułatwiają podejmowanie decyzji co do metod odbioru, przewozu, przechowywania i składowania odpadów, a także ich ponownego przetwarzania lub utylizacji. Kody odpadów przyznawane są na bazie tego, w jaki sposób powstał dany odpad oraz z jakich surowców się składa.

Prawidłowe oznakowanie odpadów jest obowiązkiem umocowanym prawnie. Jego niewypełnienie może wiązać się z różnorodnymi karami.

Odbiór odpadów o kodzie 15 01 01 (i pozostałych)

Jeśli Twoja firma potrzebuje wsparcia w zakresie odbioru i utylizacji odpadów o kodzie 15 01 01 i pozostałych, zachęcamy do kontaktu z naszym przedsiębiorstwem. Gwarantujemy terminowy i szybki odbiór wszystkich rodzajów odpadów oraz pomoc w formalnościach wynikających z nakazów prawa.

 

Kod odpadu 15 01 01

Kod odpadu 15 01 01

 

Zobacz też:

Kontener na gruz Wrocław
Śmieci Wieliczka
Wywóz śmieci Zgierz
Kontenery na gruz Wrocław
Wywóz gruzu Katowice
Wywożenie szamba

Autor wpisu:

Autor wpisu
ŁUKASZ KAMIŃSKI
Specjalista do spraw gospodarki odpadami, pasjonat nowoczesnych technologii w ochronie środowiska.

Polecane z tej kategorii:

Nasza aplikacja mobilna Nasza aplikacja mobilna
Pobierz naszą aplikację

Nasza firma pośredniczy w odbiorze odpadów poremontowych, papy, gruzu oraz gabarytów na terenie całego kraju. Współpracujemy z najlepszymi firmami wywozowymi w Polsce. Nasze kontenery, big bagi oraz usługi transportowe zaspokajają potrzeby firm oraz osób prywatnych.

Ostatnio zamówiona kabina WC
Zamówiono Kabinę WC do miejscowości Osieck

3 godz temu