Gdzie wyrzucać części samochodowe?

Wiele osób zastanawia się, jak właściwie segregować śmieci. Jednocześnie trzeba zdawać sobie sprawę, że błędy mogą być bardzo kosztowne. Za niewłaściwą segregację można otrzymać karę finansową, nawet 500 zł. Jeszcze wyższa czeka właścicieli firm. Dziś odpowiemy Wam na pytanie, gdzie wyrzucać części samochodowe.

Gdzie wyrzucać części samochodowe?

Wiele osób zastanawia się, gdzie wyrzucać części samochodowe. Należy wiedzieć, że części samochodowe w żadnym wypadku nie są odpadem komunalnym. Już tłumaczymy, co to oznacza. Otóż wszystkie podzespoły czy zużyte części samochodowe nie będą odbierane w ramach gminnego systemu gospodarowania odpadami. Stanowią one duże zagrożenie dla środowiska, gdyż np. akumulatory czy płyny eksploatacyjne nie ulegają biodegradacji. Gdzie oddać odpady samochodowe? Tego typu części samochodowe muszą zostać dostarczone przez właściciela do specjalnej stacji demontażu bądź punktów do tego uprawnionych. Zastosowanie ma ustawa z dnia 20 stycznia 2005 r. o recyklingu pojazdów wycofanych z eksploatacji. Przedsiębiorca, który oddaje takie odpady może być zobligowany do zapłacenia specjalnej opłaty. Zatem zużytych części, filtrów oraz płynów nie możecie wyrzucić do kosza, gdyż jest to niebezpieczne. Pomyślcie tylko, że zużyty akumulator zawiera dużą ilość kwasów, które mogą zanieczyścić ziemię, ale i wodę. Są bardzo niebezpieczne dla ludzi i zwierząt. Dzięki temu, że oddacie odpady we właściwe miejsce, część z nich może być ponownie wykorzystana. Np. stare szyby samochodowe zostają zmielone, a następnie dodaje się je do mieszaniny w czasie produkcji nowych szyb.

Gdzie oddać odpady samochodowe?

Jeżeli odbieracie swój samochód z naprawy, to wymienionych podzespołów nie należy zabierać z powrotem. Otóż zakłady mechaniki pojazdowej powinny mieć zawarte umowy na odbiór takich odpadów. Zużyte części samochodowe należy oddać do stacji demontażu pojazdów. Pozostają jeszcze opony. Te możecie dostarczyć do punktu selektywnej zbiórki odpadów komunalnych, ale dotyczy to tylko i wyłącznie samochodów wykorzystywanych w danym gospodarstwie. Do PSZOK można bez obaw oddać opony i to bez ponoszenia dodatkowych opłat. Każdy kierowca może oddać jeden komplet opon na rok. W to miejsce można też oddać świece zapłonowe, zderzaki z tworzywa, ale też fotele samochodowe czy tapicerkę. Jeżeli zastanawiacie się, gdzie wyrzucić wycieraczki samochodowe, to mogą one trafić w to samo miejsce.

Odpady niebezpieczne – co z nimi zrobić?

W samochodzie znajdują się tzw. odpady niebezpieczne, np. filtry paliwa czy baki paliwa są łatwopalne. Część z nich np. akumulatory zawierają trujące kwasy. Niebezpieczne są też amortyzatory, które zawierają gaz bądź olej. Tego typu śmieci w żadnym wypadku nie mogą trafić do PSZOK. Należy je oddać do punku zbierania odpadów niebezpiecznych. Jeżeli chcecie wyrzucić czyste części z tworzywa sztucznego, np. błotniki czy listwy dekoracyjne, to bez obaw możecie je wyrzucić do właściwego kosza na śmieci. Szyby z samochodu można wyrzucić do pojemnika na szkło, jednak dotyczy to tylko i wyłącznie szyb bocznych, gdyż przednie posiadają specjalne foliowe wzmocnienia i takie produkty należy oddać do stacji demontażu.

Przypominamy jeszcze, że odpady budowlane należy odpowiednio składować i przekazać do firmy zajmującej się ich wywozem. Polecamy wywóz gruzu Bytom. Dzięki tej usłudze można przywrócić czystość na placu budowy czy też posesji po skończonych pracach.

 

Gdzie wyrzucać części samochodowe?

Gdzie wyrzucać części samochodowe?

 

Zobacz też:

Jakie pojemniki na bioodpady?
Wywóz odpadów budowlanych Jastrzębie Zdrój
Wywóz papy
Sprzątanie po eventach
Pojemniki na odpady Warszawa
Pojemniki na odpady Wejherowo

Spodobał Ci się artykuł?

Skorzystaj z naszego kalkulatora on-line i zleć odbiór odpadów,
pod dowolny adres w kraju
Zamów odbiór odpadów

Autor wpisu:

Autor wpisu
ŁUKASZ KAMIŃSKI
Specjalista do spraw gospodarki odpadami, pasjonat nowoczesnych technologii w ochronie środowiska.

Polecane z tej kategorii:

Nasza aplikacja mobilna Nasza aplikacja mobilna
Pobierz naszą aplikację

Nasza firma pośredniczy w odbiorze odpadów poremontowych, papy, gruzu oraz gabarytów na terenie całego kraju. Współpracujemy z najlepszymi firmami wywozowymi w Polsce. Nasze kontenery, big bagi oraz usługi transportowe zaspokajają potrzeby firm oraz osób prywatnych.

Ostatnio zamówiony kontener na odpady
Zamówiono Kontener do miejscowości Kielce

3 godz temu