Gdzie wyrzucić drewno?

Duża część z nas przynajmniej raz zastanawiała się, gdzie wyrzucić drewno. Mogło to mieć miejsce przy bardzo różnych okazjach takich jak np. wycinka drzew, gałęzi, konieczność wyrzucenia palet lub wymiana mebli.

W zależności od rodzaju drewna sposób postępowania z nim może być bardzo różny. Wszystko zależy od tego jaka jest jego wielkość, kształt i skład chemiczny. Ten ostatni może być konsekwencją stosowania różnych środków takich jak np. pestycydy, lakiery, farby i impregnaty. Tak więc drewno jest tylko z pozoru odpadem, który łatwo zagospodarować. Chcąc dokładnie zgłębić temat, tego gdzie wyrzucać odpady drewniane warto podeprzeć się przykładami. Do najpopularniejszych rodzajów tego typu nieczystości zaliczyć możemy:

Gdzie wyrzucać odpady drewniane?

  • Meble – takie przedmioty jak stoły, krzesła, czy półki nieodzownie kojarzą się z branżą stolarską. Nic więc dziwnego, że podczas wyprowadzki czy zmiany wyposażenia pojawia się pytanie, gdzie wyrzucić drewno. Tymczasem, jak wspominaliśmy na wstępie niniejszego artykułu tego typu odpadu zawierają drewno w formie przetworzonej i nie nadają się np. do palenia nim w piecu. Postąpienie w ten sposób może spowodować emisję szkodliwych gazów, a także spowodować zatkanie kanałów dymowych i wywołać pożar. Meble należy potraktować jako odpady wielkogabarytowe o kodzie 20 03 07 i zlecić ich odbiór takim firmom jak np. wywóz gruzu Jasło.
  • Drobne gałęzie – podczas prac w ogrodzie i sadzie powstają bardzo duże ilości gałęzi. Zgodnie z obowiązującymi przepisami drobniejsze z nich mogą być umieszczone w pojemnikach do BIO. W ten sposób zasilą one strumień odpadów o kodzie 20 02 01. Tego typu nieczystości są objęte systemem zbiórki gminnej i odbiera się je zgodnie z harmonogramem oraz w ramach tzw. „opłaty śmieciowej”. Większe ilości gałęzi, które wyprodukowaliśmy jako mieszkańcy może przyjąć PSZOK. Czynność ta odbywa się nieodpłatnie. Grubsze kawałki drewna przed wyrzuceniem do brązowych pojemników na odpady należy przepuścić przez rębak. Przyspieszy to proces kompostowania.
  • Drewno po wycince drzew – wątpliwości, gdzie wyrzucić drewno pojawiają się także przy wycince drzew. Pnie i grubsze gałęzie nie przydadzą się nam w momencie gdy dom zasilany jest pompą ciepła i brakuje w nim np. kominka. W takiej sytuacji warto rozejrzeć się po najbliższej okolicy i popytać czy ktoś nie jest zainteresowany jego przejęciem. Zgodnie z obowiązującym prawem odpady drewniane z pielęgnacji i usuwania zadrzewienia można przekazać innej osobie fizycznej.

 

Gdzie wyrzucić drewno?

Gdzie wyrzucić drewno?

 

Zobacz też:

Co wrzucamy do brązowego pojemnika?
Wywóz odpadów poremontowych, budowlanych
Wywóz papy
Gdzie wyrzucać paragony?
Pojemniki na odpady Kraków
Pojemniki na odpady Kraśnik

Spodobał Ci się artykuł?

Skorzystaj z naszego kalkulatora on-line i zleć odbiór odpadów,
pod dowolny adres w kraju
Zamów odbiór odpadów

Autor wpisu:

Autor wpisu
ŁUKASZ KAMIŃSKI
Specjalista do spraw gospodarki odpadami, pasjonat nowoczesnych technologii w ochronie środowiska.

Polecane z tej kategorii:

Nasza aplikacja mobilna Nasza aplikacja mobilna
Pobierz naszą aplikację

Nasza firma pośredniczy w odbiorze odpadów poremontowych, papy, gruzu oraz gabarytów na terenie całego kraju. Współpracujemy z najlepszymi firmami wywozowymi w Polsce. Nasze kontenery, big bagi oraz usługi transportowe zaspokajają potrzeby firm oraz osób prywatnych.

Ostatnio zamówiony kontener na odpady
Zamówiono Kontener do miejscowości Gdynia

5 godz temu