Jak obchodzić się z odpadami chemicznymi?

Jak obchodzić się z odpadami chemicznymi?

Jak obchodzić się z odpadami chemicznymi?

Odpady chemiczne stanowią duże zagrożenie dla środowiska. Są szczególnie niebezpieczne, gdyż mogą doprowadzić do zatrucia wody czy gleby, dlatego tak ważne jest ich właściwe przechowywanie oraz utylizacja. Warto dowiedzieć się więcej na ten temat.

Czym są odpady chemiczne?

Do środków chemicznych zaliczamy silne detergenty, w tym oleje samochodowe, resztki leków, trutki czy tonery do drukarek. Są to wszystkie zbędne produkty, które pochodzą z syntezy bądź są produktem ubocznym syntezy lub reakcji chemicznej. Unia Europejska wdrożyła stosowanie GHS. Jest to Globalnie Zharmonizowany System Klasyfikacji Oznakowania Chemikaliów. Dzięki temu można właściwie oznaczyć dane śmieci chemiczne. Np. materiał łatwopalny ma oznaczenie GHS 02. Substancje utleniające mają oznaczenie GHS 03, zaś te, które są bardzo toksyczne GHS 06. Wszystkie środki chemiczne trzeba trzymać w szczelnie zabezpieczonych pojemnikach na odpady chemiczne. Należy wiedzieć, że pojemnik na odpady chemiczne musi być wykonany z wysokiej jakości polietylenu bądź stali galwanizowanej, gdyż wykazują one odporność na działanie czynników atmosferycznych oraz chemikaliów. Powinny posiadać pokrywę gwarantującą właściwą szczelność. Pojemniki muszą być odporne na przekucia, pęknięcia, a także wstrząsy. W przeciwnym razie może dojść do zanieczyszczenia środowiska.

Utylizacja odpadów chemicznych – co należy wiedzieć?

Wszystkie odpady chemiczne muszą być przechowywane we właściwym pomieszczeniu. Musi być ono zadaszone i czyste. Jednocześnie należy zdawać sobie sprawę, że tego typu odpadów w żadnym wypadku nie można po prostu wyrzucić do śmietnika czy wywieźć do PSZOK. Tylko właściwie przeprowadzona utylizacja odpadów chemicznych nie stanowi zagrożenia dla zdrowia i życia ludzkiego czy też zwierząt. Substancje bardzo toksyczne nie mogą być bezpośrednio wprowadzone do zbiorczych pojemników. Muszą wcześniej zostać przetworzone w substancje chemiczne, które nie stanowią aż tak dużego zagrożenia. Wiele tego typu odpadów musi być gromadzonych w magazynach chemicznych. Następnie zostają przekazane do utylizacji w wyspecjalizowanej firmie utylizacyjnej. Najpopularniejszym sposobem utylizacji odpadów chemicznych jest metoda termiczna. Polega na spalaniu odpadów w specjalnych piecach, które często są rozgrzane do temperatury wynoszącej nawet 1100 stopni Celsjusza. Dzięki tej metodzie można zredukować ich objętość, nawet o 90%. Wiele z nich można unieszkodliwić przy zastosowaniu autoklawowania. Utylizacja polega na zastosowaniu sterylizatora parowego, który neutralizuje takie odpady. Utylizacja odpadów chemicznych wymaga szczególnej ostrożności, a także wiedzy. Należy skontaktować się z firmą, która posiada uprawnienia do tego typu prac. Oczywiście Wy musicie wszystkie odpady właściwie oznaczyć, podając odpowiednie kody. Następnie dochodzi już do przekazania odpadów, które zostają poddane utylizacji w specjalnych warunkach.

Gdy w firmie lub w domu przeprowadza się remont i składowane są odpady budowlane, to konieczne jest zaopatrzenie się w kontener na tego rodzaju śmieci. Można postawić na usługi firmy, która oferuje wywóz gruzu Białystok. Ta usługa skierowana jest do mieszkańców tego miasta oraz osób prowadzących w nim działalność gospodarczą. Po skończonym remoncie można szybko doprowadzić dane miejsce do porządku.

 

Odpady chemiczne

Odpady chemiczne

 

Zobacz też:

Gdzie wyrzucać plastiki samochodowe?
Wywóz odpadów budowlanych Iława
Kontenery na odpady
Pojemniki na odpady
Pojemniki na odpady Tczew
Pojemniki na odpady Tomaszów Mazowiecki

Spodobał Ci się artykuł?

Skorzystaj z naszego kalkulatora on-line i zleć odbiór odpadów,
pod dowolny adres w kraju
Zamów odbiór odpadów

Autor wpisu:

Autor wpisu
ŁUKASZ KAMIŃSKI
Specjalista do spraw gospodarki odpadami, pasjonat nowoczesnych technologii w ochronie środowiska.

Polecane z tej kategorii:

Nasza aplikacja mobilna Nasza aplikacja mobilna
Pobierz naszą aplikację

Nasza firma pośredniczy w odbiorze odpadów poremontowych, papy, gruzu oraz gabarytów na terenie całego kraju. Współpracujemy z najlepszymi firmami wywozowymi w Polsce. Nasze kontenery, big bagi oraz usługi transportowe zaspokajają potrzeby firm oraz osób prywatnych.

Ostatnio zamówiony kontener na odpady
Zamówiono Kontener do miejscowości Piła

3 godz temu