Jak powinna wyglądać właściwa wiata śmietnikowa?

Jak powinna wyglądać właściwa wiata śmietnikowa?

Jak powinna wyglądać prawidłowa wiata śmietnikowa?

Zapewnienie właściwych warunków do składowania śmieci jest ważne z co najmniej kilku powodów. Po pierwsze – z uwagi na przepisy nakładające na właścicieli i administratorów posesji obowiązek utrzymanie pojemników w odpowiednim stanie sanitarnym i technicznym. Drugi argument to higiena i komfort użytkowników ogrodu. Trzeci – estetyka działki.

Poza zakupem odpowiednich pojemników, istotną kwestią jest ich ulokowanie oraz ukrycie. O ile na posesjach zamieszkanych przez jedną rodzinę sprawdzi się prosta zabudowa śmietników, to w przypadku budynków wielorodzinnych konieczne będzie wykonanie wiaty śmietnikowej. Co należy wiedzieć przed jej budową? Jak powinna wyglądać prawidłowa wiata śmietnikowa? Jakie funkcje pełnią tego typu obiekty? Te zagadnienia szczegółowo omawiamy w nowym artykule.

Wiata śmietnikowa – czemu warto ją wybudować?

Wiata śmietnikowa lub zabudowa pojemników to najskuteczniejszy sposób na ochronę odpadów przed niekorzystnymi czynnikami. Dobrze wykonana konstrukcja tego typu zabezpiecza je przez wiatrem i zwierzętami, co ułatwia utrzymanie porządku i tym samym pozwala uniknąć kar lub dyskomfortu wynikającego z zaśmiecenia posesji. Zapobiega również rozprzestrzenianiu się przykrych zapachów pochodzących ze śmieci. Ponadto stanowi skuteczną blokadę dla owadów i szczurów, które zwabione odpadami mogłyby zadomowić się na posesji.

Za budową wiaty śmietnikowej przemawiają również kwestie estetyczne. Pojemniki na śmieci lub ustawiane przy nich odpady wielkogabarytowe nie wyglądają zbyt dobrze. Psują nie tylko aranżację ogrodu lub podwórka, ale też samopoczucie korzystających z niego osób.

Wiaty śmietnikowe a prawo. Co na ten temat mówią przepisy?

Jeśli powyższe argumenty nas przekonały, nie powinniśmy zwlekać z jej budową. Rozpoczęcie inwestycji warto jednak poprzedzić odpowiednim przygotowaniem. Jednym z jego kluczowych aspektów jest na pewno wybór lokalizacji. Polskie prawo nie odnosi się do wiaty wprost, ale ściśle określa usytuowanie samych śmietników. Bez względu na to, czy są one zabudowane, nie mogą znajdować się bliżej niż 10 metrów od okna lub drzwi budynku mieszkalnego. Należy również zwrócić uwagę na to, by wiata była oddalona przynajmniej o 3 metry od granicy sąsiedniej działki – warto o tym pamiętać przede wszystkim decydując się na wiatę śmietnikową w ogrodzeniu.

Wiata śmietnikowa przy domu – jak musi wyglądać?

By wiata śmietnikowa przy domu była w pełni funkcjonalna i zapewniała odpowiednią ochronę pojemników wraz z zawartością, musi spełnić przede wszystkim następujące wymagania:

  • solidność konstrukcji: powinna być odporna na uszkodzenia mechaniczne, wilgoć, promieniowanie UV i wpływ mikroorganizmów. Przy projektowaniu szczególną uwagę należy zwrócić na takie zagrożenia jak deszcz, wichury, nasłonecznienie czy działanie zwierząt – kun i lisów;
  • odpowiednie materiały: muszą być wytrzymałe i dobrze się prezentować. Najlepiej sprawdzą się odpowiednio zabezpieczone metal i drewno oraz tworzywo sztuczne (np. poliwęglan);
  • drzwi: kluczowych aspektem jest ich szerokość, która powinna umożliwiać swobodne wyciąganie i wciąganie pojemników przez mieszkańców i pracowników obsługujących wywóz gruzu Gniezno. Warto też zadbać o bezpieczne zamknięcie;
  • oświetlenie: ze względu na wygodę, bezpieczeństwo i oszczędności, najlepszym rozwiązaniem będzie lampa sterowana fotokomórką;
  • utwardzona podłoga: ułatwi ciągnięcie zapełnionych kontenerów, a ponadto zapobiega przenikaniu do gruntu pochodzących z odpadów substancji.

 

Wiata śmietnikowa

Wiata śmietnikowa

 

Dzięki wiacie śmietnikowej, nasze otoczenie może pozostać czyste i przyjazne dla mieszkańców oraz zwierząt. Budowa takiego obiektu to kwestia odpowiedzialność za środowisko naturalne i otoczenie posesji.

 

Zobacz też:

Altany śmietnikowe i ich rodzaje
Jaki jest dobry sprzęt do sprzątania?
Kontener 5m3 – cena,wymiary
Recykling odpadów w domu
Pojemniki na odpady Józefów
Pojemniki na odpady Kalisz

Spodobał Ci się artykuł?

Skorzystaj z naszego kalkulatora on-line i zleć odbiór odpadów,
pod dowolny adres w kraju
Zamów odbiór odpadów

Autor wpisu:

Autor wpisu
ŁUKASZ KAMIŃSKI
Specjalista do spraw gospodarki odpadami, pasjonat nowoczesnych technologii w ochronie środowiska.

Polecane z tej kategorii:

Nasza aplikacja mobilna Nasza aplikacja mobilna
Pobierz naszą aplikację

Nasza firma pośredniczy w odbiorze odpadów poremontowych, papy, gruzu oraz gabarytów na terenie całego kraju. Współpracujemy z najlepszymi firmami wywozowymi w Polsce. Nasze kontenery, big bagi oraz usługi transportowe zaspokajają potrzeby firm oraz osób prywatnych.

Ostatnio zamówiony kontener na odpady
Zamówiono Kontener do miejscowości Toruń

4 godz temu