Jaki ma kod odpadu eternit?

Eternit jest bardzo niebezpiecznym odpadem, który uznaje się za rakotwórczy. Warto dowiedzieć się więcej na jego temat i poznać kod odpadu. Czy eternit ulega recyklingowi? Gdzie znaleźć firmę, która odbiera tego rodzaju odpady?

Czym jest eternit?

Eternit to nic innego jak azbest, zatem odpad uznawany za niezwykle niebezpieczny, który stanowi zagrożenie dla zdrowia i życia ludzkiego. Co istotne, wszelkiego rodzaju grupy odpadów azbestowych można składować wspólnie, a więc na tym samym składowisku odpadów niebezpiecznych. Należy wiedzieć, że transportem oraz utylizacją mogą zajmować się tylko i wyłącznie specjalne firmy, które posiadają pozwolenia oraz nadane przez Ministerstwo Środowiska uprawnienia. Azbest jest objęty kodem 17 06 01, ale trzeba jeszcze wiedzieć, że występują materiały budowlane, które w swoim składzie mają eternit i wtedy ich kod odpadu jest inny. Mowa tutaj o kodzie 17 06 05. Przyjęcie odpadów z eternitem wymaga posiadania rejestracji w BDO. Jednocześnie odpady mogą być składowane w specjalnie przygotowanych miejscach, tak by nie stanowiły dodatkowego zagrożenia dla ludzi, zwierząt oraz przyrody.

Jak pozbyć się eternitu?

Eternit na szeroką skalę wykorzystywano w budownictwie jeszcze w latach 70. Co istotne, obecnie ten materiał jest całkowicie zabroniony, przy czym nadal występuje na wielu starych blokach. Nie można tak po prostu usunąć azbestu, który może kruszyć się i w ten sposób dodatkowo zagrażać zdrowiu. Wszystkie produkty z eternitu muszą być odpowiednio zabezpieczone. Do tego celu stosuje się folie stretch. Jednocześnie eternit musi być przekazany do specjalnych zakładów, które posiadają zezwolenia oraz technologie do utylizacji tego materiału. Najczęściej eternit składuje się w specjalnie przygotowanych miejscach. Można również pozbyć się go, stosując technologię taką jak termiczne unieszkodliwianie. Odbywa się ono w piecach, gdzie wykorzystuje się bardzo wysoką temperaturę. Samodzielne usuwanie eternitu jest zabronione.

Gdzie oddać odpady z eternitu?

Posiadając odpady z eternitu, należy wynająć profesjonalną firmę, która zajmuje się odbiorem odpadów do utylizacji o kodzie 17 06 01 oraz 17 06 05. Takie usługi świadczy eMarket Smieci.eu. Warto z nich skorzystać, by pozbyć się tych odpadów w sposób legalny i bezpieczny.

 

Kod odpadu eternit

Kod odpadu eternit

 

Zobacz też:

Zsyp na śmieci
Śmieci Leszno
Toaleta przenośna dla niepełnosprawnych
Wywóz śmieci Marki
Wywóz gruzu Gdańsk

Autor wpisu:

Autor wpisu
ŁUKASZ KAMIŃSKI
Specjalista do spraw gospodarki odpadami, pasjonat nowoczesnych technologii w ochronie środowiska.

Polecane z tej kategorii:

Nasza aplikacja mobilna Nasza aplikacja mobilna
Pobierz naszą aplikację

Nasza firma pośredniczy w odbiorze odpadów poremontowych, papy, gruzu oraz gabarytów na terenie całego kraju. Współpracujemy z najlepszymi firmami wywozowymi w Polsce. Nasze kontenery, big bagi oraz usługi transportowe zaspokajają potrzeby firm oraz osób prywatnych.

Ostatnio zamówiona kabina WC
Zamówiono Kabinę WC do miejscowości Radom

12 min. temu