Jaki mają kod odpadu kartony?

Jaki mają kod odpadu kartony?

Jaki mają kod odpadu kartony?

Obecnie coraz więcej mówi się na temat recyklingu oraz skutecznego zarządzania odpadami. Wiele produktów można ponownie wykorzystać i jednym z nich są kartony. Warto poznać ich kod odpadu, a także sposoby zarządzania opakowaniami, które są zabrudzone.

Jaki kod odpadu mają kartony?

Kartony posiadają kod odpadu 15 01 01. Są to więc różnego rodzaju opakowania, które zrobione są z papieru czy też tektury. Wyrzuca się je do koszy w kolorze niebieskim. Kartonów używa się na coraz większą skalę, choćby do pakowania produktów, ale też dowożenia ich do sklepów. Co istotne, kartony mogą mieć naprawdę duże wymiary. Dodatkowo sklepy wielkopowierzchniowe mogą je przechowywać w specjalnych miejscach, co nie tylko ogranicza konieczność częstych wywozów, ale też umożliwia ich ponowne wykorzystanie. Oczywiście należy zdawać sobie sprawę, że kartony podlegają pełnemu recyklingowi, a więc rzeczywiście można je nawet w 100% ponownie wykorzystać. Jednak istotne znaczenie ma również fakt, że aby kartony nadawały się do pełnego recyklingu muszą być czyste. Zabrudzone czy mokre zupełnie nie nadają się do ponownego wykorzystania, stąd tego typu opakowania muszą być składowane w miejscach, gdzie nie są narażone na zabrudzenie czy zanieczyszczenie.

Dlaczego warto recyklingować kartony?

Skutecznie przeprowadzony recykling kartonów pozwala na dużą oszczędność surowców, ale też zmniejsza koszty inwestycji. Oczywiście może się okazać, że nie zawsze istnieje możliwość pełnego składowania tego typu odpadów. Na szczęście ich odbiorem mogą zająć się wyspecjalizowane firmy. Trzeba pamiętać o jednej ważnej rzeczy, a mianowicie także wywóz odpadów kartonowych musi być prawidłowo przeprowadzony. Nie można w żadnym wypadku mieszać materiałów, gdyż to mogłoby doprowadzić do ich zanieczyszczenia. Problematyczny bywa również fakt, że wiele opakowań kartonowych posiada dodatkową warstwę np. tworzywa sztucznego. Dotyczy to choćby kartonów po sokach czy mleku. W takim przypadku należy umieścić je w pojemniku w kolorze żółtym.

Kto zajmuje się odbiorem odadów o kodzie 15 01 01?

Odpady o kodzie 15 01 01 mogą być odebrane przez profesjonalną firmę świadczącą tego rodzaju usługi. Doskonale sprawdzi się eMarket Smieci.eu. Dzięki stałej umowie można na bieżąco pozbywać się odpadów i przyczyniać do efektywnego recyklingu.

 

Kod odpadu kartony

Kod odpadu kartony

 

Zobacz też:

Wywóz gruzu Toruń
Odpady komunalne Poznań
Odpady Warszawa
Dlaczego warto segregować śmieci?
Wywóz śmieci Katowice

Autor wpisu:

Autor wpisu
ŁUKASZ KAMIŃSKI
Specjalista do spraw gospodarki odpadami, pasjonat nowoczesnych technologii w ochronie środowiska.

Polecane z tej kategorii:

Nasza aplikacja mobilna Nasza aplikacja mobilna
Pobierz naszą aplikację

Nasza firma pośredniczy w odbiorze odpadów poremontowych, papy, gruzu oraz gabarytów na terenie całego kraju. Współpracujemy z najlepszymi firmami wywozowymi w Polsce. Nasze kontenery, big bagi oraz usługi transportowe zaspokajają potrzeby firm oraz osób prywatnych.

Ostatnio zamówiona kabina WC
Zamówiono Kabinę WC do miejscowości Osieck

4 godz temu