Jakie worki na biodpady?

Jakie worki na biodpady?

Odpowiednia segregacja śmieci jest wymagana przez prawo, a jednocześnie trzeba pamiętać, że dzięki segregowaniu część surowców można ponownie wykorzystać dzięki recyklingowi. Dziś podpowiemy jakie worki na bioodpady wybrać.

Odpady biodegradowalne – co należy wiedzieć?

Zacznijmy od tego, czym są bioodpady. Są to ulegające rozkładowi odpady z niektórych produktów spożywczych czy pochodzące z ogrodów. Często można je ponownie przerobić na olej napędowy. Wiele z nich jest przetwarzanych na kompost, który ma duże walory nawozowe. Takie odpady mogą być też przetworzone na biogaz. Dochodzi do tego w procesie fermentacji. Rzeczywiście trzeba wiedzieć, że dzięki segregacji można znacząco zredukować ilość odpadów, które kierowane są do spalarni, co z kolei przekłada się na poprawę jakości powietrza i zmniejszenie zanieczyszczenia. Najczęściej bioodpady przechowuje się w specjalnych brązowych koszach. Muszą one posiadać wentylację. W ten sposób opóźnia się proces gnilny i pojawienie się nieprzyjemnego zapachu. Jednocześnie bioodpady można przechowywać też w workach.

Jakie worki na bioodpady wybrać?

Wiele osób zastanawia się, czy odpady bio można wyrzucać w workach. Odpowiedź jest bardzo prosta. Jest to możliwe, ale pod jednym warunkiem – należy robić to w specjalnych workach biodegradowalnych, a więc takich, które przeznaczone są do kompostowania. Worki do bioodpadów muszą być kompostowalne. Oznacza to, że ulegają rozkładowi w podobnym czasie, co ich zawartość. Można wybrać takie, które wytwarzane są na bazie skrobi kukurydzianej. Oznacza to, że w ciągu 12 dni taki worek można rozłożyć się na wodę, CO2 oraz biomasę. Pozostanie z niego zaledwie 10% oryginalnego materiału. Oczywiście takie worki muszą służyć do produktów biodegradowalnych. Nadają się do wyrzucenia na kompost. W żadnym wypadku nie można stosować innych worków. W przeciwnym razie odpady, które się w nich znajdują będą bardzo długo się rozkładać, tyle samo czasu, ile worek. Należy wiedzieć, że worki na bioodpady kompostowalne są produkowane z odpadów, które nie zawierają substancji szkodliwych dla gleby, a wręcz przeciwnie mogą być wartościowym kompostem, a więc sprawdzą się przy nawożeniu ziemi. Przypominamy też, że do worków czy koszów na odpady bio nie można wyrzucać resztek mięsa, nabiału tłuszczu czy też popiołu z węgla kamiennego.

Jak właściwie wyrzucać odpady bio?

Pojemnik na odpady bio musi mieć kolor brązowy i oznaczenie bio. Natomiast worki nie muszą być już w kolorze brązowym. Można wybrać np. takie w kolorze szarym czy nawet zielonym. Zwróćcie uwagę na ich pojemność. Dostępne są zarówno worki o pojemności 10 litrów, ale też 20 l, 30 l czy 60 l. Warto wybierać takie, które wykonane są ze skrobi kukurydzianej czy innych składników roślinnych. Zwróćcie jeszcze uwagę, czy posiadają certyfikat. Najlepiej wybrać takie, które są zgodne z normą EN 13432.

Robiąc wiosenne czy jesienne porządki na posesji czy przed firmą, można pozbyć się nie tylko odpadów bio, ale również gruzu. Jeżeli mieszkacie lub prowadzicie działalność gospodarczą w Trójmieście i został Wam gruz po remoncie, to wywóz gruzu Gdańsk jest usługą, która stanowi odpowiedź na Wasze potrzeby. Można liczyć na szybkie uprzątnięcie terenu z gruzu i wywiezienie go.

 

Jakie worki na bioodpady?

Jakie worki na bioodpady?

Zobacz też:

Gdzie wyrzucać części samochodowe?
Wywóz odpadów budowlanych Jasło
Wywóz gruzu
Wywóz odpadów poremontowych, budowlanych
Pojemniki na odpady Wałbrzych
Pojemniki na odpady Wałcz

Spodobał Ci się artykuł?

Skorzystaj z naszego kalkulatora on-line i zleć odbiór odpadów,
pod dowolny adres w kraju
Zamów odbiór odpadów

Autor wpisu:

Autor wpisu
ŁUKASZ KAMIŃSKI
Specjalista do spraw gospodarki odpadami, pasjonat nowoczesnych technologii w ochronie środowiska.

Polecane z tej kategorii:

Nasza aplikacja mobilna Nasza aplikacja mobilna
Pobierz naszą aplikację

Nasza firma pośredniczy w odbiorze odpadów poremontowych, papy, gruzu oraz gabarytów na terenie całego kraju. Współpracujemy z najlepszymi firmami wywozowymi w Polsce. Nasze kontenery, big bagi oraz usługi transportowe zaspokajają potrzeby firm oraz osób prywatnych.

Ostatnio zamówiony kontener na odpady
Zamówiono Kontener do miejscowości Piła

28 min. temu