Kiedy przeprowadza się spalanie odpadów?

Spalanie odpadów jest jednym z najważniejszych procesów związanych z ich zagospodarowaniem. W Polsce najczęściej spala się odpady medyczne i komunalne. W jaki sposób odbywa się spalanie nieczystości i kiedy przeprowadza się ten proces?

Zagospodarowanie odpadów medycznych

Odpady medyczne są szczególnym rodzajem odpadów, których nie można po prostu wyrzucić do kosza. W związku z tym, że w ich skład wchodzą różnego rodzaju materiały niebezpieczne, takie jak np. igły czy ampułki, ich prawidłowa utylizacja jest bardzo istotna.

Kiedy przeprowadza się spalanie śmieci medycznych? Zwykle proces ten jest realizowany w określonych terminach, a jego przeprowadzenie jest zależne od ilości i rodzaju odpadów, jakie są gromadzone w danej lokalizacji. Zazwyczaj odpady medyczne spalane są w specjalnych krematoriach znajdujących się przy szpitalach.

Spalanie  śmieci komunalnych

Odpady komunalne to kolejny rodzaj odpadów, których spalanie jest niezbędne. W Polsce najczęściej spala się takie odpady, jak papier, plastik, a także odpady organiczne. W przypadku odpadów komunalnych spalanie jest  przeprowadzane w specjalnych piecach do spalania odpadów komunalnych. Kiedy warto przeprowadzać spalanie nieczystości komunalnych? Tutaj również ważny jest czas, w którym odpady są gromadzone. Proces ten zwykle jest przeprowadzany, gdy ilość odpadów uniemożliwia ich magazynowanie. W większych miastach spalanie śmieci komunalnych przeprowadza się zdecydowanie częściej niż w mniejszych miejscowościach.

Ten temat jest dla Ciebie ważny? Dowiedz się więcej o gospodarowaniu odpadami komunalnymi w Twojej lokalizacji: wywóz gruzu w Kaliszu.

Piec do spalania odpadów komunalnych

Piec do spalania śmieci komunalnych to specjalne urządzenie, które w efektywny sposób utylizuje śmieci. Jak działa tego typu piec? Przede wszystkim, wytwarza bardzo wysokie temperatury, które skutecznie niszczą wszystkie odpady pozostawiając jednocześnie bardzo niewiele odpadów w wyniku procesu spalania.

Urządzenie tego typu jest zbudowane z materiałów, które są odporne na bardzo wysokie temperatury oraz na działanie szkodliwych substancji, które powstają podczas spalania. Dodatkowo piec posiada cały system filtrów, uniemożliwiających przedostawanie się gazów będących produktem ubocznym spalania do atmosfery.

Kiedy warto przeprowadzać spalanie śmieci?

W przypadku odpadów medycznych spalanie musi być realizowane na bieżąco, w miarę gromadzenia się odpadów, ze względów epidemiologicznych i bezpieczeństwa zdrowotnego. Natomiast w przypadku odpadów komunalnych spalanie zwykle jest przeprowadzane, kiedy zostanie zebrana stosowna ilość odpadów.

Ważne jest również to, aby spalanie nieczystości było przeprowadzane zgodnie z odpowiednimi przepisami. W Polsce obowiązują surowe normy dotyczące tego procesu, które mają na celu ochronę zdrowia ludzi oraz środowiska naturalnego. Dlatego też, przed przeprowadzeniem spalania, należy uzyskać odpowiednie zezwolenia oraz przeprowadzić proces w sposób bezpieczny i zgodny z normami: zgodnie z prawem mogą tę praktykę przeprowadzać wyłącznie firmy zajmujące się gospodarką odpadami komunalnymi. Samodzielnie spalanie śmieci jest surowo zakazane i karane jest grzywną. Brak odpowiedniego sprzętu do spalania odpadów komunalnych prowadzi do zwiększenia zanieczyszczenia powietrza, a w skrajnych przypadkach nawet zatrucia osób i zwierząt znajdujących się w pobliżu. 

 

Spalanie odpadów

Spalanie odpadów

 

Zobacz też:

Jakie są rodzaje tworzywa sztucznego? Podział tworzyw sztucznych
Wywóz odpadów budowlanych Bielawa
Wywóz śmieci budowlanych
Czym jest szambo ekologiczne?
Pojemniki na odpady Mrągowo
Pojemniki na odpady Mysłowice

Spodobał Ci się artykuł?

Skorzystaj z naszego kalkulatora on-line i zleć odbiór odpadów,
pod dowolny adres w kraju
Zamów odbiór odpadów

Autor wpisu:

Autor wpisu
ŁUKASZ KAMIŃSKI
Specjalista do spraw gospodarki odpadami, pasjonat nowoczesnych technologii w ochronie środowiska.

Polecane z tej kategorii:

Nasza aplikacja mobilna Nasza aplikacja mobilna
Pobierz naszą aplikację

Nasza firma pośredniczy w odbiorze odpadów poremontowych, papy, gruzu oraz gabarytów na terenie całego kraju. Współpracujemy z najlepszymi firmami wywozowymi w Polsce. Nasze kontenery, big bagi oraz usługi transportowe zaspokajają potrzeby firm oraz osób prywatnych.

Ostatnio zamówiony kontener na odpady
Zamówiono Kontener do miejscowości Kielce

23 min. temu