Utylizacja odpadów poprodukcyjnych

Odpady poprodukcyjne mogą stanowić duże zagrożenie dla środowiska. Wymagają właściwej utylizacji. Jednocześnie należy zdawać sobie sprawę, że nie można ich od tak wyrzucać do zwykłych kontenerów na śmieci.

Jak powinna wyglądać utylizacja odpadów poprodukcyjnych?

Czym są odpady poprodukcyjne?

Z roku na rok rośnie ilość śmieci, które wytwarzane są przez człowieka. Część z nich należy zutylizować, gdyż stanowią zagrożenie, natomiast niektóre można poddać recyklingowi. Sytuacja jest bardziej skomplikowana w przypadku odpadów poprodukcyjnych. Czym właściwie jest odpad poprodukcyjny? Tutaj zastosowanie ma ustawa z 14 grudnia 2012 r., w której możemy przeczytać, że za odpady poprodukcyjne możemy uznać zarówno substancje, jak i przedmioty, których posiadacz chce się pozbyć bądź jest zobligowany do ich pozbycia się. Do tej kategorii możemy zaliczyć pozostałości procesu produkcji, które nie mają zastosowania w danym przedsiębiorstwie, jednak nie można ich traktować jako wyrób uboczny. W różnych zakładach czy przedsiębiorstwach występują odpady produkcyjne. Dotyczy to zarówno branży tekstylnej, jak i chemicznej czy spożywczej. Kluczowe znaczenie ma utylizacja odpadów poprodukcyjnych. Przez to, że część z nich stanowi duże zagrożenie dla środowiska należy wynająć odpowiednią firmę, która zajmuje się transportem oraz utylizacją tego typu odpadów.

Utylizacja odpadów poprodukcyjnych – co trzeba wiedzieć?

Wiele odpadów poprodukcyjnych jest łatwopalnych, ale i toksycznych. Mowa tutaj choćby o azbeście czy też metalach ciężkich. Dlatego też tak ważna jest ochrona środowiska przed ich wpływem. Takie odpady muszą być przechowywane w odpowiednio dobranych pojemnikach, na które następnie należy nakleić kody. Dzięki właściwemu oznaczeniu firma zajmująca się utylizacją może przeprowadzić cały proces w odpowiedni sposób. Musimy tutaj wspomnieć, że takie podmioty dysponują specjalistycznym sprzętem, który może zmniejszyć objętość odpadów, a także unieszkodliwić zarówno te stałe, jak i ciekłe. Część z nich można ponownie wykorzystać, poddając je recyklingowi.

Utylizacja odpadów poprodukcyjnych musi prowadzić do neutralizacji ich szkodliwego działania, a także zapobiegać ich dostaniu się do środowiska naturalnego. Odpady produkcyjne nie mogą mieć kontaktu ze środowiskiem naturalnym czy wodą. Cały proces utylizacji musi odbywać się zgodnie z obowiązującymi przepisami oraz normami.

Odpady poprodukcyjne w świetle przepisów

Od 2020 r. obowiązują przepisy, na mocy których każda firma wytwarzająca odpady produkcyjne musi zarejestrować się w systemie BDO, czyli Bazie Danych Odpadowych. Jest to system kontroli, dzięki któremu jednostki zarządzające mogą sprawdzać, czy firmy przestrzegają przepisów. Obowiązkowi takiej rejestracji podlegają wszystkie podmioty, które wytwarzają odpady postprodukcyjne, ale też zajmujące się eksportem odpadów czy recyklingiem. Rejestracja odbywa się w urzędach marszałkowskich i jest prowadzona na zlecenie Ministra Klimatu.

Każda firma, która wytwarza odpady produkcyjne, a wśród nich np. gruz, musi takie śmieci odpowiednio składować. W przypadku gruzu sprawdzą się specjalne kontenery, w których można potem wywieźć go do punktu utylizacji. W przypadku mieszkańców Śląska, dobrym wyborem może być wywóz gruzu Bielsko-Biała. Taka usługa zapewnia komfort i szybkie uporządkowanie zalegających śmieci.

 

Utylizacja odpadów poprodukcyjnych

Utylizacja odpadów poprodukcyjnych

 

Zobacz też:

Odbiór odpadów z warsztatu samochodowego
Wywóz odpadów budowlanych Jelenia Góra
Wynajem ogrodzeń tymczasowych, zamów z dostawą
Zamów przenośną toaletę online w całym kraju
Pojemniki na odpady Wołomin
Pojemniki na odpady Wrocław

Spodobał Ci się artykuł?

Skorzystaj z naszego kalkulatora on-line i zleć odbiór odpadów,
pod dowolny adres w kraju
Zamów odbiór odpadów

Autor wpisu:

Autor wpisu
ŁUKASZ KAMIŃSKI
Specjalista do spraw gospodarki odpadami, pasjonat nowoczesnych technologii w ochronie środowiska.

Polecane z tej kategorii:

Nasza aplikacja mobilna Nasza aplikacja mobilna
Pobierz naszą aplikację

Nasza firma pośredniczy w odbiorze odpadów poremontowych, papy, gruzu oraz gabarytów na terenie całego kraju. Współpracujemy z najlepszymi firmami wywozowymi w Polsce. Nasze kontenery, big bagi oraz usługi transportowe zaspokajają potrzeby firm oraz osób prywatnych.

Ostatnio zamówiony kontener na odpady
Zamówiono Kontener do miejscowości Sanok

6 godz temu