Odbiór odpadów z warsztatu samochodowego

Odbiór odpadów z warsztatu samochodowego

Odbiór odpadów z warsztatu samochodowego

Warsztaty samochodowe generują naprawdę dużą ilość odpadów. Mogą stanowić one duże zagrożenie dla środowiska naturalnego, a także zdrowia i życia ludzi oraz zwierząt.

Warto więc dowiedzieć się, jak segregować odpady warsztatowe i jak odbywa się ich odbiór.

Odbiór odpadów z warsztatu samochodowego

Każdy warsztat samochodowy wytwarza różnego rodzaju odpady. Stanowią one potencjalnie duże zagrożenie ekologiczne. Wytwarzane są odpady takie jak akumulatory, płyny eksploatacyjne, czy części samochodowe, które nie nadają się do dalszej eksploatacji. Odpady nie mogą być od tak składowane, nawet gdy posiadacie odpowiednio wyznaczone miejsce. Otóż należy zaopatrzyć się w odpowiednie pojemniki do gromadzenia oraz segregowania śmieci. W momencie gdy zostaną zapełnione, należy wezwać firmę, która zajmuje się wywozem takich odpadów. Kod odpadów na warsztat samochodowy wynosi najczęściej 13, 15 i 16. Otóż każdy właściciel warsztatu samochodowego musi wypełnić wniosek do BDO.

Kod odpadów samochodowych – to należy wiedzieć

Wiele podzespołów samochodowych uznaje się za niebezpieczne. Muszą być więc w sposób właściwy neutralizowane, ale tym zajmują się specjalistyczne firmy. Każdy właściciel warsztatu musi złożyć wniosek, by zostać przypisanym do BDO. Kary jakie Wam grożą, jeżeli nie będziecie przestrzegać tego prawa, są naprawdę wysokie i wynoszą nawet milion złotych. Możemy wyróżnić kody odpadów z warsztatu samochodowego takie jak:

  • 1301 to odpady hydrauliczne
  • 1302 to odpady silnikowe, ale też smary
  • 1303 to oleje i ciecze oraz nośniki ciepła
  • 1501 to  odpady typu opakowania
  • 1502 to materiały filtracyjne, zanieczyszczone ubrania czy tkaniny
  • 1601 to zużyte pojazdy i odpady z demontażu
  • 1605 to chemikalia, które uznawane są za niebezpieczne
  • 1606 to baterie oraz akumulatory
  • 1607 to odpady powstałe po czyszczeniu beczek czy zbiorników
  • 1608 to zużyte katalizatory.

Kody należy dobierać pod kątem generowania odpadów. Jesteście też zobowiązani do prowadzenia ewidencji BDO. Jeżeli prowadzicie zakład zajmujących się rozbiórką samochodów, to musicie regularnie podawać informacje na temat liczby pojazdów, ich marek, a także masy.

Odpady warsztatowe – jak bezpiecznie je przechowywać?

Odpady warsztatowe muszą być we właściwy sposób przechowywane. Jeżeli w procesie produkcyjnym wytwarzane są odpady niebezpieczne, to trzeba posiadać odpowiednio wydzielony i przystosowany magazyn. Jeżeli wytwarza się ponad 1 Mg odpadów niebezpiecznych w skali roku, to należy posiadać pozwolenie na wytwarzanie i składowanie takich odpadów. Prowadząc warsztat samochodowy jesteście zobligowani do prowadzenia ilościowej, a także jakościowej ewidencji odpadów. Wyobraźcie sobie, że nawet 1/3 warsztatów samochodowych niewłaściwie to robi. Warsztaty muszą wprowadzić takie rozwiązania, by nie doszło do zanieczyszczenia czy degradacji środowiska. Takie odpady mogą być wywożone tylko i wyłącznie przez jednostki do tego upoważnione.

Gdy na Waszym placu znajduje się nie tylko miejsce składowania odpadów warsztatowych, ale i gruzu, to możecie zdecydować się na usługę, która pozwoli Wam uporządkować posesję. Warto wybrać wywóz gruzu Wrocław, czyli taką usługę, która jest skierowana do firm, ale i klientów indywidualnych. Dzięki temu można bardzo dokładnie dbać o czystość w miejscu pracy czy też w domu.

 

Odbiór odpadów z warsztatu samochodowego

Odbiór odpadów z warsztatu samochodowego

 

Zobacz też:

Utylizacja odpadów rolniczych
Wywóz odpadów budowlanych Józefów
Podstawowe grupy odpadów
Gdzie wyrzucać elektronikę?
Pojemniki na odpady Września
Pojemniki na odpady Wyszków

Spodobał Ci się artykuł?

Skorzystaj z naszego kalkulatora on-line i zleć odbiór odpadów,
pod dowolny adres w kraju
Zamów odbiór odpadów

Autor wpisu:

Autor wpisu
ŁUKASZ KAMIŃSKI
Specjalista do spraw gospodarki odpadami, pasjonat nowoczesnych technologii w ochronie środowiska.

Polecane z tej kategorii:

Nasza aplikacja mobilna Nasza aplikacja mobilna
Pobierz naszą aplikację

Nasza firma pośredniczy w odbiorze odpadów poremontowych, papy, gruzu oraz gabarytów na terenie całego kraju. Współpracujemy z najlepszymi firmami wywozowymi w Polsce. Nasze kontenery, big bagi oraz usługi transportowe zaspokajają potrzeby firm oraz osób prywatnych.

Ostatnio zamówiony kontener na odpady
Zamówiono Kontener do miejscowości Łódź

3 godz temu