Rolnicy generują dużą ilość odpadów, które muszą być właściwie utylizowane. Niezbędne jest przestrzeganie prawa w tym zakresie, gdyż w przeciwnym razie grozi za to wysoka kara. Warto dowiedzieć się więcej na temat utylizacji odpadów powstających w gospodarstwach rolnych.
Odpady rolnicze są to odpady pochodzące z działalności rolniczej. Do tej grupy zalicza się odpady naturalne, a więc organiczne i nieorganiczne. Mogą one stanowić produkt uboczny działalności rolnej. Wyróżniamy również odpady rolne nienaturalne, czyli te pochodzenia przemysłowego. Odpady należy klasyfikować ze względu na grupy oraz podgrupy. Trzeba uwzględnić źródło ich powstania oraz właściwości. Gospodarstwa rolne generują również odpady niebezpieczne, które mają oznaczenie 02. Należą do nich niepełnowartościowe środki ochrony roślin, popłuczyny, ale też biocydy, a także te powstałe po wykonaniu zabiegów chemizacyjnych. Również zwierzęta rolne, które padły bądź zostały ubite z konieczności stanowią zagrożenie dla ekosystemu. Odpady inne niż niebezpieczne dotyczą np. resztek opakowań czy niezużytych nasion bądź zużytej odzieży roboczej. Odpady rolne muszą być odpowiednio segregowane. W przeciwnym razie stanowią duże zagrożenie. W obrocie odpadami należy pamiętać, że muszą być one przekazywane firmom, które posiadają specjalne zezwolenia na zbieranie odpadów rolniczych oraz ich przetwarzanie. Przekazujący odpady wystawia kartę przekazania odpadów, która musi być zgodna z wzorem ustawy o odpadach. Tego typu przepisy znajdują się w rozporządzeniu Ministra Środowiska z dnia 9 grudnia 2014 r.
Odbiór folii rolniczej musi być wykonany przez odpowiednią firmę. Jednocześnie rolnicy we własnym zakresie są zobowiązani do jej dostarczenia do właściwych punktów. Należy zdawać sobie sprawę, że folia może rozkładać się nawet 200 lat. Sam proces rozpoczyna się dopiero po 50 latach. Na szczęście dzięki odpowiednim technikom, stare folie można wykorzystać w produkcji nowych. Jednocześnie z zużytej folii produkuje się meble ogrodowe, worki na śmieci czy membrany. Odpady z działalności rolnej nie są odpadami komunalnymi, co oznacza, że nie przyjmuje ich PSZOK. Muszą być zatem przekazane w ramach indywidualnych umów, które zawierają rolnicy z podmiotami posiadającymi stosowne zezwolenia. Firmy utylizacyjne mogą przyjmować folię, a następnie ją przetwarzać.
Każde gospodarstwo rolne wytwarza dużą ilość odpadów. Jednocześnie część z nich przechowuje odpady w niewłaściwy sposób, co stanowi duże zagrożenie dla środowiska naturalnego. Dlatego każdy z rolników powinien pamiętać, by znaleźć firmę zajmującą się odbieraniem tego typu śmieci. Dodatkowo Narody Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej wprowadza nabory do różnych programów, np. „Usuwanie folii rolniczej i innych odpadów pochodzących z działalności rolniczej”. W ten sposób rolnicy mogą pozbyć się od lat składowanych odpadów, które następnie poddawane są procesom recyklingu.
Jeżeli szukacie możliwości wywozu odpadów pobudowlanych w stolicy województwa zachodniopomorskiego, to usługa wywóz gruzu Szczecin będzie odpowiednio dopasowana do Waszych potrzeb. Można zamówić przyjazd specjalistów, którzy zabiorą odpady w wybranym kontenerze.
Zobacz też:
Jak obchodzić się z odpadami chemicznymi?
Wywóz odpadów budowlanych Hajnówka
O nas
Oferta
Pojemniki na odpady Tarnów
Pojemniki na odpady Tarnowskie Góry
24 min. temu