Co oznacza kod 12 01 01?

Odpowiednia segregacja odpadów w wielu przypadkach umożliwia ich ponowne wykorzystanie. Jednocześnie zapobiega także potencjalnemu skażeniu środowiska, do którego może dojść np. na skutek niewłaściwego przechowywania odpadów niebezpiecznych. Czym są odpady określane jako kod 12 01 01?

Jak ustalić i czytać kod odpadu?

Odpady mają przypisany określony kod. Składa się on z unikalnych sześciu cyfr. Dwie pierwsze zawsze odnoszą się do grupy odpadów, dwie kolejne to podgrupa, natomiast ostatnie to rodzaj odpadów. Grup odpadów jest 20, z czego grupą 16 jest specjalny rodzaj odpadów, które nie są ujęte w innych grupach, co może powodować problemy w trakcie składowania. Na szczęście kod odpadu 12 01 01 jest oczywisty. Są to odpady, które powstały z toczenia oraz piłowania żelaza, a także jego stopów. Mogą być to zarówno cząstki, jak i pyły, a także kawałki złomu stalowego, które powstały w wyniku cięcia np. blach za pomocą automatów czy też cięcia ręcznego. Trzeba jeszcze wiedzieć, że właściwości tych odpadów nie mają bardzo negatywnego wpływu na środowisko i nie stanowią zagrożenia. Zatem nie muszą być również w wyjątkowy sposób przechowywane, przy czym odbiorem takich odpadów powinny zajmować się specjalistyczne firmy. Trzeba jeszcze wiedzieć, że żelazo, w tym nawet jego ścinki są poddawane recyklingowi i co ważne można je ponownie wykorzystać. Nie tracą przy tym swoich właściwości wytrzymałościowych czy odpornościowych.

Odpady z toczenia i piłowania oraz stopów żelaza – jak magazynować?

Odpady z grupy 12 01 01 mogą być magazynowane selektywnie. W tym przypadku nie trzeba stosować żadnych specjalistycznych zabezpieczeń. Nie są one uznawane za niebezpieczne. Nie są łatwopalne i nie zwiększają ryzyka pożaru. Wszelkiego rodzaju odpady z toczenia, piłowania żelaza i jego stopów można magazynować luzem, np. na terenie odlewni, przy czym teren powinien być utwardzany. Jeżeli chodzi o kategorię magazynowania to jest to kategoria pierwsza. Nie trzeba stosować żadnego rodzaju zadaszeń. Ważne jest tylko to, by zabezpieczyć materiał przed dużym zanieczyszczeniem. W przeciwnym razie może występować konieczność czyszczenia materiału, co nie zawsze w przypadku odpadów z piłowania jest możliwe. Każdy przedsiębiorca jest więc zobligowany do przestrzegania przepisów dotyczących zarówno magazynowania, jak i segregowania odpadów.

 

Kod 12 01 01

Kod 12 01 01

 

Zobacz też:

Ubikacja na działce
Rodzaje tworzywa sztucznego
Wynajem kontenerów na gruz
Gdzie wyrzucić opony?
Worki na gruz Gdańsk

Autor wpisu:

Autor wpisu
ŁUKASZ KAMIŃSKI
Specjalista do spraw gospodarki odpadami, pasjonat nowoczesnych technologii w ochronie środowiska.

Polecane z tej kategorii:

Nasza aplikacja mobilna Nasza aplikacja mobilna
Pobierz naszą aplikację

Nasza firma pośredniczy w odbiorze odpadów poremontowych, papy, gruzu oraz gabarytów na terenie całego kraju. Współpracujemy z najlepszymi firmami wywozowymi w Polsce. Nasze kontenery, big bagi oraz usługi transportowe zaspokajają potrzeby firm oraz osób prywatnych.

Ostatnio zamówiona kabina WC
Zamówiono Kabinę WC do miejscowości Piła

3 godz temu