Co oznacza kod 16 03 80?

Odpowiednio przypisywane kody często umożliwiają skuteczny recykling, co przekłada się na zmniejszenie zanieczyszczenia środowiska. Czym jest kod 16 03 80?

Kod 16 03 80 – co warto wiedzieć?

Wiele osób sądzi, że produkty spożywcze, które są po terminie przydatności można po prostu wyrzucić do śmieci. Tutaj sytuacja nie jest taka oczywista, otóż w niektórych przypadkach mogą one stanowić zagrożenie i trzeba im nadawać kod. A więc kod odpadu 16 03 80 odnosi się do produktów spożywczych, które są przeterminowane bądź niezdatne do spożycia. Jeżeli prowadzi się działalność gastronomiczną, a następnie wytwarza się odpady pochodzenia roślinnego i zwierzęcego z kategorii III, to trzeba odpowiednio przygotowywać odpady spożywcze. Występują tutaj trzy grupy. W pierwszej grupie znajdują się produkty, które uległy zepsuciu bądź są przeterminowane. Grupa druga to odpady, które powstają na etapie przygotowywania potraw. Należą do nich, np. zużyte oleje. Grupa trzecia to resztki nie zjedzone przez klientów. Odpady uznawane za odpady niebezpieczne to te pochodzenia zwierzęcego z kategorii trzeciej, które nie mogą trafić do zwykłego pojemnika na śmieci. Należy stosować specjalne beczki np. przeznaczone na zlewki czy też kontenery o dużej pojemności wynoszącej nawet 25 m3. Ponadto należy przygotować kartę przekazania odpadu. W przeciwnym razie można zostać ukaranym wysoką karą finansową.

Czy odpady spożywcze poddaje się biodegradacji?

Prowadząc lokal gastronomiczny, hotel czy restaurację, trzeba właściwie zarządzać odpadami. Do kategorii 16 03 80 zaliczają się produkty uboczne pochodzenia zwierzęcego. Jednocześnie są sytuacje, gdy nie można rozdzielić odpadów z produktami ubocznymi, które mieszają się. W takim przypadku całościowo mogą być one traktowane jako odpad potencjalnie niebezpieczny. Część produktów przeterminowanych rzeczywiście stanowi zagrożenie dla dobrobytu społecznego. Podczas psucia się jedzenia powstają bakterie oraz substancje gnilne, które mogą prowadzić do zatruć. Jednym z nich jest choćby jad kiełbasiany, który rozmnaża się w beztlenowych warunkach. Czasami do jego wytwarzania dochodzi podczas nieprawidłowego przechowywania żywności. Zatem trzeba zdawać sobie sprawę, że większość tych odpadów w żadnym wypadku nie poddaje się biodegradacji.

 

Kod 16 03 80

Kod 16 03 80

Zobacz też:

Gdzie wyrzucać elektrośmieci?
Śmieci Zgierz
Kontener na gruz Łódź
Kolory pojemników na odpady
Wywóz odpadów budowlanych

Autor wpisu:

Autor wpisu
ŁUKASZ KAMIŃSKI
Specjalista do spraw gospodarki odpadami, pasjonat nowoczesnych technologii w ochronie środowiska.

Polecane z tej kategorii:

Nasza aplikacja mobilna Nasza aplikacja mobilna
Pobierz naszą aplikację

Nasza firma pośredniczy w odbiorze odpadów poremontowych, papy, gruzu oraz gabarytów na terenie całego kraju. Współpracujemy z najlepszymi firmami wywozowymi w Polsce. Nasze kontenery, big bagi oraz usługi transportowe zaspokajają potrzeby firm oraz osób prywatnych.

Ostatnio zamówiona kabina WC
Zamówiono Kabinę WC do miejscowości Lublin

4 godz temu