Co oznacza kod 18 01 03?

Istnieje wiele groźnych odpadów, których utylizacja, jak również segregacja wymaga specjalnego traktowania. O tym, jak przechowywać i jak wywozić tego typu śmieci mówi ustawa, ale to właśnie określona firma lub osoba powinna w sposób należyty zadbać o to, w jaki sposób będą unieszkodliwione. Odpady oznaczone kodem 18 01 03 należą właśnie do takiej grupy odpadów, a o tym, jak sobie z nimi poradzić dowiesz się z tego artykułu.

Unieszkodliwienie niebezpiecznych odpadów medycznych to temat, który zaprząta głowy wielu osób. Cały problem tego typu śmieci polega na tym, że wytwarza się je w dużej ilości, a najczęściej mogą występować w gabinetach, klinikach, czy przychodniach lekarskich stanowiąc poważne zagrożenie zakaźne. To właśnie na firmach i przychodniach spoczywa obowiązek prawidłowej utylizacji tychże odpadów. Warto pamiętać, że nieczystości tego typu oznaczone kodem 18 01 03 powinny być traktowane w szczególny sposób.

Odbiór, utylizacja i transport odpadów zakaźnych medycznych – wszystko, co musisz wiedzieć o śmieciach oznaczonych kodem 18 01 03

Istnieje wiele firm wywozowych na rynku, które zajmują się unieszkodliwieniem odpadów medycznych. Dzięki temu przychodnie i gabinety lekarskie, czy stomatologiczne mogą w sposób bezpieczny przechowywać i wywozić tego typu śmieci. eMarket Smieci.eu świadczy usługi odbioru danego rodzaju odpadu, stanowiąc dużą konkurencję dla innych firm.

W zakresie usługi wywozu takich śmieci jest nie tylko sama ich utylizacja, ale przede wszystkim udostępnienie odpowiednich pojemników, jak również transport w miejsce unieszkodliwienia.

To sprawia, że usługę świadczoną przez eMarket Smieci.eu można śmiało określić, jako kompleksową.

Co należy rozumieć przez odpady określane kodem 18 01 03? Są to przede wszystkim wszelkiego rodzaju chemikalia, leki cytotoksyczne i cytostatyczne, ale również narzędzia zabiegowe, jak również zakaźne i niezakaźne farmaceutyki. Takie substancje i odpady są niebezpieczne i nie mogą dostać się poza miejsce segregacji, stąd tak ważna jest dbałość o ich prawidłową segregację.

Warto przy tym pamiętać, że zarówno odbiór, jak i transport, czy utylizacja tego typu śmieci została rozpisana w ustawie, której należy przestrzegać.

Kody najczęściej wytwarzanych odpadów medycznych – czy wiesz, co tak naprawdę oznacza kod 18 01 03?

Jeśli masz świadomość tego, czym są odpady medyczne to pewnie wiesz, jak druzgocące może być ich działanie, jeśli dostaną się w niepowołane ręce. Dlatego trzeba dopełnić wszelkich starań, by ich segregacja była prowadzona w sposób należyty i staranny.

Sam kod 18 01 03 oznacz nic innego, jak odpady, które zawierają żywe drobnoustroje chorobotwórcze lub ich toksyny, a także inne formy zdolne do przenoszenia materiału genetycznego.

Do takich materiałów należą pieluchy, podpaski, podkłady i wiele innych opatrunków stosowanych chociażby na salach operacyjnych, czy w hospicjach.

Do szczególnie niebezpiecznych odpadów oznaczonych kodem 18 01 03 należą ponadto odpady zanieczyszczone krwią, wydzieliną  zawierającą czynniki chorobotwórcze lub zawierające krew w formie płynnej.

Odpady medyczne stanowią poważne zagrożenie, a ich segregacja powinna być prowadzona ze szczególną starannością. W opakowaniach koloru czerwonego powinny się znaleźć odpady zakaźne, w żółtych odpady niebezpieczne jak leki, czy chemikalia, natomiast w innym niż wspomniane kolory odpady inne, niż wspomniano.

Zadbaj, by wytworzone przez Ciebie odpady medyczne były utylizowane w prawidłowy sposób.

 

Kod odpadu 18 01 03

Kod odpadu 18 01 03

 

Zobacz też:

Wywóz gruzu Gdańsk
Utylizacja elektrośmieci
Śmieci Rybnik
Oznakowania toalet
Ile rozkłada się szkło?

Autor wpisu:

Autor wpisu
ŁUKASZ KAMIŃSKI
Specjalista do spraw gospodarki odpadami, pasjonat nowoczesnych technologii w ochronie środowiska.

Polecane z tej kategorii:

Nasza aplikacja mobilna Nasza aplikacja mobilna
Pobierz naszą aplikację

Nasza firma pośredniczy w odbiorze odpadów poremontowych, papy, gruzu oraz gabarytów na terenie całego kraju. Współpracujemy z najlepszymi firmami wywozowymi w Polsce. Nasze kontenery, big bagi oraz usługi transportowe zaspokajają potrzeby firm oraz osób prywatnych.

Ostatnio zamówiona kabina WC
Zamówiono Kabinę WC do miejscowości Poznań

2 godz temu