Oznaczenia toalet – skąd się wzięły i czy wszędzie są takie same ?

Oznaczenia toalet – skąd się wzięły i czy wszędzie są takie same ?

Toalety publiczne powinny być oznakowane tak, by każdy łatwo je odnalazł. Powinny, ale nie zawsze tak jest. Okazuje się, że nasze rodzime kółko i trójkąt wprowadza w konsternację cudzoziemców.  A czy ktoś jeszcze pamięta dwa zera ?

Kółko i trójkąt, czyli panie na prawo panowie na lewo

Kółko i trójkąt to odpowiednio symbole damskiej i męskiej toalety. Widujemy je na drzwiach odpowiednich kabin w wielu miejscach, ale trzeba uczciwie powiedzieć, że coraz rzadziej.

Skąd się wzięły i dlaczego są w odwrocie ?

Ich pochodzenie nie jest znane. Wiadomo tylko, że nie są to symbole międzynarodowe. Można spotkać je jedynie w Polsce i na Ukrainie. Trójkąt ma symbolizować męską figurę – szerokie barki i wąskie biodra. Koło – dokładnie nie wiadomo. Być może wybrano je po prostu jako przeciwieństwo trójkąta. Niektórzy twierdzą też, że ma to symbolizować kobiece krągłości.

Cudzoziemcy przebywający w Polsce często mają problem ze znalezieniem właściwej toalety. Ba! Czasem nie tylko nie wiedzą, który symbol przypisać której płci, ale że te oznaczenia w ogóle dotyczą toalet! Powód jest prosty – w ich krajach o trójkącie i kółku na drzwiach toalety nikt nie słyszał.

WC – skrót zrozumiały dla każdego

Skrót WC pochodzi z języka angielskiego – water closet. Jest powszechnie stosowany na całym świecie i zrozumiały także dla mieszkańców krajów, w których używa się innego alfabetu niż łaciński. Napis ten jest bardzo uniwersalny, widuje się go zarówno w obiektach użyteczności publicznej, instytucjach, szkołach czy dworcach. Do oznakowania właściwych miejsc wykorzystują go także toalety przenośne Warszawa. Na toaletach koedukacyjnych występuje samodzielnie. Jeśli planowane jest rozróżnienie na poszczególne płcie (w wielu miejscach i sytuacjach jest ono obowiązkowe), najczęściej stosuje się dodatkowo piktogramy.

Te piktogramy są rozpoznawalne na całym świecie

Poszukiwanie toalety rzadko jest kwestią ciekawości, gdzie też może się ona znajdować. Częściej jest wynikiem pilniej potrzeby, która wyklucza elementy poznawcze. Jednym słowem – jej odnalezienie powinno być proste i nieskomplikowane. Właśnie dlatego na całym świecie stosuje się uniwersalne piktogramy, które w połączeniu z napisem WC są całkowicie jednoznaczne.

Mowa tu o symbolach wyraźnie i jednoznacznie przypominających sylwetkę kobiety i mężczyzny. Ich pomylenie jest mało prawdopodobne – piktogram symbolizujący kobietę jest „ubrany” w sukienkę. Czasem także fryzura jest nieco bardziej bujna.

Istnieje także piktogram oznaczający toalety dla osób niepełnosprawnych. Kształtem przypomina on sylwetkę osoby siedzącej na wózku widzianą z profilu.

Dwa zera, czyli numeracja hotelowa

Symbol dwóch zer praktycznie wyszedł z użycia, dziś – jeśli się go widuje – to coraz rzadziej. Niegdyś był bardzo popularny, szczególnie w hotelach, gdzie każde drzwi, niezależnie od przeznaczenia, musiały mieć swój numer. Dwa zera były łatwe do zapamiętania, zrozumiałe przez wszystkich (Polaków, bo z cudzoziemcami nie było to tak oczywiste) i nie zaburzały numeracji hotelowej. Można było je stosować na każdym piętrze.

Dziś ich stosowanie jest w odwodzie z jednego prostego powodu – hotelowi goście oczekują, że każdy pokój będzie miał własną łazienkę, więc jedna na całym piętrze przestała być potrzebna.

 

Oznaczenia toalet - skąd się wzięły i czy wszędzie są takie same ?

Oznaczenia toalet – skąd się wzięły i czy wszędzie są takie same ?

Zobacz też:

Toalety mobilne i ich zalety
Częstotliwość serwisowania toalet
Co można wrzucać do kontenerów na gruz ?
Miejsce posadowienia toalet
Gdzie zamówić toaletę ?
Kod odpadu

Nasza aplikacja mobilna

Pobierz naszą aplikację

Nasza firma pośredniczy w odbiorze odpadów poremontowych, papy, gruzu oraz gabarytów na terenie całego kraju. Współpracujemy z najlepszymi firmami wywozowymi w Polsce. Nasze kontenery, big bagi oraz usługi transportowe zaspokajają potrzeby firm oraz osób prywatnych.

Ostatnio zamówiona kabina WC
Zamówiono Kabinę WC do miejscowości Radom

5 min. temu