24 lutego 2022
Odpady
#ile lat rozkłada się papier
#ile lat rozkłada się plastik
#ile lat rozkłada się szkło
#śmieci.eu
#wywóz gruzu Gdańsk
Codzienne wybory mają niebagatelny wpływ na przyszłość naszej planety. Po zakupionych towarach każdego dnia pozostaje mnóstwo odpadów. Zaledwie ¼ z nich poddaje się recyklingowi. Pozostałe trafiają do spalarni lub na składowiska. Ile rozkładają się śmieci?
Każdy z nas przynajmniej raz w życiu zadał sobie pytanie, ile lat rozkładają się śmieci. Nie ma w tym nic nadzwyczajnego, skoro tematy związane z ekologią są dziś na porządku dziennym. Z każdym rokiem staramy się żyć coraz bardziej świadomie.
Widać to szczególnie po postawie nie tylko przeciętnych obywateli, ale także firm, które stawiają na zachowania proekologiczne. Zapewnienie odpowiedniej cyrkulacji przedmiotom codziennego użytku, a także podnoszenie kwestii opakowań to tylko niektóre z aspektów na które zwraca uwagę współczesny świat biznesu. Poprzez swoje zachowania przedsiębiorstwa starają się polepszyć stan środowiska, wychowując coraz to bardziej ekologicznych konsumentów. Decyzje, o których mowa mają doprowadzić do zatrzymania takich trendów jak np. susze, powodzie czy też brak wody pitnej w dużej części globu. Nie sposób negować takiego sposobu myślenia patrząc na liczby. Dziś postaramy się je przybliżyć w oparciu o czas rozkładu substancji powszechnie stosowanych w naszym otoczeniu. Oto one:
Rozkład śmieci w czasie uzależniony jest od wielu czynników. Może więc trwać od kilku dni do wielu tysięcy lat. Spore znaczenie mają w tym przypadku warunki panujące w otoczeniu. Śmieci szybciej rozkładają się przy wysokiej temperaturze i dużej wilgotności powietrza. Na tempo rozkładu odpadów wpływa także pochodzenie materiału. Zwykle odpady naturalne ulegają rozpadowi znacznie szybciej niż syntetyczne. Nie bez znaczenia są również cechy samych śmieci takie jak: wielkość, grubość czy kształt.
To, ile rozkłada się plastik, w dużej mierze zależy od jego rodzaju, grubości i formy. Typowa foliówka będzie rozkładać się przez średnio 300-400 lat, papierek po batoniku – 450 lat, a butelka PET nawet przez 500-1000 lat. Oznacza to, że warto zwrócić baczniejszą uwagę na to, co kupujemy i jaki jest ostateczny los opakowań z plastiku, w których przynosimy np. codzienne zakupy. Profesjonalną zbiórką plastiku zajmuje się np. wywóz gruzu Gdańsk.
Chociaż fakt, ile rozkłada się szkło, jest z pewnością alarmujący, materiał ten uznawany jest za przyjaźniejszy dla środowiska niż plastik. Dla pocieszenia pozostaje nam fakt, że szkło jest dość wdzięcznym materiałem. Jego recykling może przebiegać w nieskończoność, a opakowań tego typu używa się na ogół wielokrotnie. Szkło jest też generalnie nietoksyczne – w czasie całego swojego cyklu życia nie wydziela do otoczenia szkodliwych substancji.
Wiemy, ile lat rozkłada się szkło, a jak wygląda to w przypadku metalu? Czas rozkładu metalowych opakowań i przedmiotów waha się od 10 do nawet 200 lat. O ile metalowa puszka po konserwie powinna rozłożyć się w ciągu kilkunastu lat, to już pojemnik wykonany z odpornego na korozję aluminium będzie potrzebował na degradację nawet 100 lat. Najtrwalsze są metale szlachetne, które nie ulegają zniszczeniu przez tysiące lat.
Na rozkład papieru mogą jednak wpływać takie czynniki jak stopień jego zawilgocenia lub sposób zabezpieczenia. Wilgoć sprzyja namnażaniu się bakterii i grzybów, które przyspieszają degradację papieru. Papier jest również materiałem, który doskonale nadaje się do recyklingu. Makulatura, która pochodzi ze zbiórki u źródła może posłużyć do produkcji papieru toaletowego lub pierwowzoru, z którego powstała. Ważną kwestią jest zatem, aby segregować odpady i nie pozwolić na to, aby papier zaśmiecał nasze lasy oraz okolicę.
Bioodpady cechuje najszybsze tempo rozkładu. Odpadki żywnościowe, skórki owoców czy liście rozkładają się zwykle w ciągu kilku tygodni lub kilku miesięcy. Nawet wyjątkowo odporne odpady naturalne rozkładają się w ciągu maksymalnie kilkunastu miesięcy. Co równie istotne materiały biodegradowalne nie stanowią zagrożenia dla środowiska. Przeciwnie – po rozłożeniu mogą służyć jako naturalny nawóz do zasilania roślin.
Często nie zdajemy sobie sprawy, że nawet drobne odpady mogą przez długi czas zaśmiecać ziemię. Tak jest choćby w przypadku zwykłej gumy do żucia, która rozkłada się nawet przez 5 lat. Podobnego czasu na degradację potrzebuje wyrzucony niedopałek papierosa. Z kolei bawełniany materiał, który trafi do kosza, rozłoży się po upływie kilku miesięcy.
To, ile lat rozkładają się śmieci różnego rodzaju, wyraźnie wskazuje, że do swoich zakupów musimy podchodzić z dużą rozwagą. Wiedząc, ile lat rozkłada się plastik i inne materiały, powinniśmy starać się ograniczyć ilość pozostawianych odpadów, by ślady naszych działań nie były wciąż widoczne po upływie tysięcy lat.
Zobacz też:
Zmiany w ustawie o odpadach w 2022 r.
Przedłużenie wynajmu toalety
Wywóz gruzu mazowieckie
Prowadzenie selektywnej zbiórki odpadów
Gdzie wyrzucać płyty CD i DVD ?
Usługi komunalne w dobie koronawirusa
23 min. temu