Każdy z nas przynajmniej raz w życiu zadał sobie pytanie, ile lat rozkładają się śmieci. Nie ma w tym nic nadzwyczajnego, skoro tematy związane z ekologią są dziś na porządku dziennym. Z każdym rokiem staramy się żyć coraz bardziej świadomie.

Widać to szczególnie po postawie nie tylko przeciętnych obywateli, ale także firm, które stawiają na zachowania proekologiczne. Zapewnienie odpowiedniej cyrkulacji przedmiotom codziennego użytku, a także podnoszenie kwestii opakowań to tylko niektóre z aspektów na które zwraca uwagę współczesny świat biznesu. Poprzez swoje zachowania przedsiębiorstwa starają się polepszyć stan środowiska, wychowując coraz to bardziej ekologicznych konsumentów. Decyzje, o których mowa mają doprowadzić do zatrzymania takich trendów jak np. susze, powodzie czy też brak wody pitnej w dużej części globu. Nie sposób negować takiego sposobu myślenia patrząc na liczby. Dziś postaramy się je przybliżyć w oparciu o czas rozkładu substancji powszechnie stosowanych w naszym otoczeniu. Oto one:

Ile lat rozkłada się plastik?

  • Plastik – w mediach oraz w głosie opinii publicznej od lat toczą się dyskusje na temat tego, ile lat rozkłada się plastik. Wiedza ta jest szczególnie istotna w kontekście oceanów, które zawierają niezliczone ilości cząsteczek mikro plastiku. Wraz z pożywieniem dostaje się on do przewodu pokarmowego fauny dna mórz, powodując rozliczne choroby i aberracje. Tymczasem tworzywa sztuczna takie jak np. reklamówki rozkładają się od 100 do nawet 1000 lat. Oznacza to, że warto zwrócić baczniejszą uwagę na to co kupujemy i jaki jest ostateczny los opakowań z plastiku, w których przynosimy np. codzienne zakupy. Profesjonalną zbiórką plastiku zajmuje się np. wywóz gruzu Gdańsk.

Ile lat rozkłada się szkło?

  • Szkło – aby odpowiedzieć na pytanie, ile lat rozkłada się szkło nie trzeba być wielkim ekspertem. Materiał ten jest bowiem znany już od tysiącleci. Według klasycznej historii mineralogii, szkło powstało przypadkowo, a autorem odkrycia są feniccy kupcy, którzy jego wytopienia dokonali 5000 lat p.n.e. Dziś wiemy, że szklane butelki rozłożą się w przeciągu 4000 lat. Z perspektywy naszego życia jest to ogromna ilość czasu. Dla pocieszenia pozostaje nam fakt, że szkło jest dość wdzięcznym materiałem. Jego recykling może przebiegać w nieskończoność, a opakowań tego typu używa się na ogół wielokrotnie.

Ile lat rozkłada się papier?

  • Papier – na pytanie, ile lat rozkłada się papier, odpowiedź jest już bardziej pozytywna. Z obserwacji wynika, że trwa to od nawet kilku tygodni do około pół roku. Papier jest również materiałem, który doskonale nadaje się do recyklingu. Makulatura, która pochodzi ze zbiórki u źródła może posłużyć do produkcji papieru toaletowego lub pierwowzoru, z którego powstała. Ważną kwestią jest zatem, aby segregować odpady i nie pozwolić na to, aby papier zaśmiecał nasze lasy oraz okolicę.

 

Ile lat rozkłada się plastik ?

Ile lat rozkłada się plastik ?

 

Zobacz też:

Zmiany w ustawie o odpadach w 2022 r.
Przedłużenie wynajmu toalety
Wywóz gruzu mazowieckie
Prowadzenie selektywnej zbiórki odpadów
Gdzie wyrzucać płyty CD i DVD ?
Usługi komunalne w dobie koronawirusa

Polecane z tej kategorii:

Nasza aplikacja mobilna

Pobierz naszą aplikację

Nasza firma pośredniczy w odbiorze odpadów poremontowych, papy, gruzu oraz gabarytów na terenie całego kraju. Współpracujemy z najlepszymi firmami wywozowymi w Polsce. Nasze kontenery, big bagi oraz usługi transportowe zaspokajają potrzeby firm oraz osób prywatnych.

Ostatnio zamówiony kontener na odpady
Zamówiono Kontener do miejscowości Sanok

5 min. temu