25 stycznia 2024
Kod odpadu
#Kod odpadu 16 02 14
#odpady elektroniczne
#recykling elektroniki
#segregacja odpadów
#utylizacja odpadów
Rozporządzenie Ministra ds. Klimatu dotyczące klasyfikacji odpadów wskazuje, że grupa 16 obejmuje odpady, którym nie można przyporządkować do odpowiednich kategorii w grupach od 01 do 15 i od 17 do 20. Zgodnie z przepisami, klasyfikacja odpadów zależy przede wszystkim od źródła ich powstania.
Odpowiadając na to pytanie, należy zacząć od pierwszych dwóch elementów kodu. Zgodnie z prawem, odpady o kodzie 16 02 14 znajdują się w podgrupie 16 02. Obejmuje ona odpady związane z urządzeniami elektrycznymi i elektronicznymi.
W konkretnym przypadku chodzi o odpady pochodzące ze sprzętu komputerowego, biurowego, elektronarzędzi, sprzętu przemysłowego oraz domowego. Jest to również grupa obejmująca sprzęt elektroniczny i elektryczny stosowany w zakładach i fabrykach.
W przypadku sprzętu komputerowego, do odpadów zakwalifikowanych do kodu 16 02 14 należą m.in.: komputery, klawiatury, myszki komputerowe, tablety, laptopy, drukarki, plotery, skanery, zasilacze, koncentratory, modemy, huby oraz inne urządzenia i dodatki komputerowe, które potocznie określane są jako sprzęt biurowy.
Oprócz wspomnianego sprzętu biurowego, także elektronarzędzia, sprzęt przemysłowy i domowy stosowany w zakładach również mogą być objęte tym samym kodem odpadów.
Kodem odpadu nazywa się ciąg cyfr, który składa się z trzech liczb. Pierwsza oznacza grupę odpadów, druga podgrupę, a trzecia rodzaj wygenerowanego odpadu. Obecnie grup odpadów jest 20, z czego do grupy 16 zalicza się odpady „nie ujęte w innych grupach”.
Kody odpadów znacznie ułatwiają pracę służbom zajmującym się gospodarką i utylizacją odpadów komunalnych, przemysłowych i wszystkich powstających w skutek działalności człowieka. Odbiór i utylizacja odpadów oznaczonych kodem jest łatwiejsza, ponieważ dokonuje się w ten sposób selekcji. Dzięki odpowiednio dopasowanym kodom, służby są w stanie stwierdzić, czy w danym pojemniku znajdują się odpady klasyfikowane jako niebezpieczne, czy np. trudno rozkładalne, przeznaczone do recyklingu itp.
Poszczególne kody dotyczą również odpadów ciekłych i łatwopalnych. Ich stosowanie jest nie tylko wygodne ze względów ekologicznych i ekonomicznych, ale nakazywane przez polskie prawo.
Za odpowiednie segregowanie odpadów odpowiada w Polsce każde gospodarstwo domowe, zakład usług, zakład przemysłowy czy użyteczności publicznej. Odpowiednimi normami są obłożone miejsca, w których generuje się odpady specyficzne – np. niebezpieczne, medyczne, łatwopalne, czy elektroniczne.
Jeżeli w danym przedsiębiorstwie istnieje potrzeba uregulowania procesu segregacji odpadów, zachęcamy do kontaktu z nami poprzez formularz online lub telefonicznie. Jesteśmy dostępni do Państwa dyspozycji. Gwarantujemy szybkie, terminowe wykonywanie usług wraz z odpowiednią pomocą dotyczącą formalności wymaganych przez polskie prawo.
Zobacz też:
Wywoz śmieci Warszawa
Kontener na gruz
Toaleta na działkę
Odpady zmieszane
Skup metali kolorowych
30 min. temu