Gdzie wyrzuca się zużyte żyletki?

Zużyte żyletki są odpadami niebezpiecznymi, bo pracownik zbierający śmieci czy osoba pracująca w sortowni może się nimi skaleczyć, dlatego absolutnie nie można wyrzucać ich luzem i byle gdzie. Warto dowiedzieć się, gdzie wyrzuca się zużyte żyletki. Dodatkowo podpowiemy, co zrobić z odpadami po remoncie czy budowie.

Gdzie wyrzucać zużyte żyletki?

W wielu miejscach działają lokalne centra recyklingu, gdzie można oddać zużyte żyletki, pod warunkiem, że są odpowiednio zabezpieczone w metalowym opakowaniu. Najczęściej gminy rekomendują, by wyrzucać zużyte żyletki do odpadów zmieszanych. Warto jednak pamiętać, by nie wyrzucać ostrza luzem, a zabezpieczyć je w jakimś pojemniku. Czasami apteki oferują pojemniki na ostre narzędzia i jeśli się w taki zaopatrzysz, to potem możesz oddać zużyte żyletki do apteki. Taki sposób recyklingu żyletek jednak nie wszędzie jest praktykowany, zatem musisz zorientować się jak jest w Twojej gminie. W niektórych miejscach, choćby w Ameryce Północnej prowadzone są zbiórki niebezpiecznych narzędzi do recyklingu i w takich również można oddać zabezpieczone w metalowym opakowaniu zużyte żyletki. W tym przypadku nie musisz mieć specjalnego pojemnika na ostre narzędzia, a jakikolwiek pojemnik, który jest dobrze zabezpieczony np. taśmą. Trudno znaleźć wzmianki o takich akcjach w Polsce, ale być może za jakiś czas się to zmieni. Niektóre firmy oferują odsyłanie zużytych żyletek do recyklingu. Ten pomysł jednak jest dość niebezpieczny ze względu na to, że może dojść do uszkodzenia koperty. Generalnie w Polsce dominuje zalecenie, by zużyte żyletki wyrzucać do odpadów zmieszanych mimo, że są wykonane z metalu. Zatem zawsze pamiętaj, by np. włożyć zużyte żyletki do zużytej puszki, którą można zamknąć czy opakowania z tworzywa sztucznego, a następnie wyrzucić do śmieci do odpadów zmieszanych.

Co zrobić z odpadami poremontowymi i pobudowlanymi?

Już wiesz co zrobić z żyletkami, które są zużyte, więc czas dowiedzieć się, jak utylizować odpady poremontowe. Otóż mogą one trafiać do cementowni czy spalarni. Niektóre, jak choćby gruz mogą być przekazane innej osobie fizycznej do wykorzystania. Gruz można wybrać do utwardzenia przydomowej ścieżki. Za odpady budowlane zawsze odpowiada ich wytwórca. I tutaj pojawia się częste pytanie, czy wytwórcą jest firma, która wykonuje remont czy też właściciel danego domu lub mieszkania. Sytuacja w tym przypadku także nie jest jednoznaczna. Otóż generalnie to firma, która wykonuje remont jest wytwórcą odpadów. Ale gdy umowa na usługę remontową zawiera punkt, że to właściciel lokalu ponosi odpowiedzialność za odpady i ich utylizację, to wtedy to Ty musisz załatwić wywóz takich odpadów. Jeżeli masz podpisaną deklarację śmieciową w Twojej gminie, a PSZOK przyjmuje gruz i inne odpady budowlane, to możesz je tam zawieźć. Zdarza się jednak, że nie wszystkie takie odpady chcą przyjmować. W takiej sytuacji trzeba wynająć firmę. Może ona zapewnić także kontener albo big bag na odpady, jeśli jesteś jeszcze w trakcie remontu i umówić się z Tobą na odbiór kontenera w wybranym terminie. Usługa śmieci Zabrze to gwarancja tego, że śmieci budowlane trafią we właściwe miejsce. Już nie musisz się martwić kwestiami ekologicznymi czy karami, jeśli zaufasz profesjonalistom. Zadbaj zatem o niezbędne formalności i przekaż swoje śmieci wyspecjalizowanej firmie.

 

Gdzie wyrzuca się zużyte żyletki?

Gdzie wyrzuca się zużyte żyletki?

 

Zobacz też:

Wywóz odpadów budowlanych
Jak sortować śmieci?
Gdzie wywieźć gruz?
Wywóz śmieci Ruda Śląska
Wywóz gruzu Kielce
Odpady komunalne Poznań

Spodobał Ci się artykuł?

Skorzystaj z naszego kalkulatora on-line i zleć odbiór odpadów,
pod dowolny adres w kraju
Zamów odbiór odpadów

Autor wpisu:

Autor wpisu
ŁUKASZ KAMIŃSKI
Specjalista do spraw gospodarki odpadami, pasjonat nowoczesnych technologii w ochronie środowiska.

Polecane z tej kategorii:

Nasza aplikacja mobilna Nasza aplikacja mobilna
Pobierz naszą aplikację

Nasza firma pośredniczy w odbiorze odpadów poremontowych, papy, gruzu oraz gabarytów na terenie całego kraju. Współpracujemy z najlepszymi firmami wywozowymi w Polsce. Nasze kontenery, big bagi oraz usługi transportowe zaspokajają potrzeby firm oraz osób prywatnych.

Ostatnio zamówiony kontener na odpady
Zamówiono Kontener do miejscowości Sanok

2 godz temu