Gdzie wyrzucać celofan?

Celofan znajduje szerokie zastosowanie w branży opakowaniowej. Bardzo często towar jest nim dodatkowo zabezpieczany przed uszkodzeniem czy czynnikami zewnętrznymi. Opakowania papierowe z perfumami czy kosmetykami bardzo często dodatkowo zabezpieczane są celofanem. Wykorzystuje się go także do pakowania ciętych kwiatów. Warto odpowiedzieć sobie na pytanie, gdzie wyrzucać celofan i czym tak naprawdę jest.  Ponadto podpowiemy, co zrobić z odpadami budowlanymi i remontowymi.

Celofan – jaki to odpad?

Wiele osób zastanawia się, gdzie wyrzucać celofan i jaki to odpad. Jak sama nazwa wskazuje celofan wykonany jest z celulozy, a dokładnie celulozy wiskozowej, która jest biodegradowalna. Zawiera jednak w swoim składzie szkodliwe pierwiastki, które mogą wnikać chociażby do gleby, dlatego nie nadaje się jako materiał do kompostu nie może być też wyrzucona do odpadów biodegradowalnych. Celofan w procesie produkcji pozbawiany jest pierwotnej włóknistej struktury. Proces produkcji celofanu jest wieloetapowy. Najpierw otrzymuje się celulozę regenerowaną poprzez poddawanie celulozy naturalnej działaniu wodorotlenku sodu, a następnie dwusiarczku węgla. Powstaje ksantogenian celulozy, który jest rozcieńczany w ługu sodowym i tak powstaje wiskoza. Z wiskozy regeneruje się celulozę, strącając włókna w kwaśnej kąpieli i właśnie tak powstaje celofan, który jest już uznawany za tworzywo sztuczne.

Celofan – gdzie wyrzucić ten materiał?

Skoro już wiadomo, czym jest celofan, to łatwo się domyślić, gdzie wyrzucić celofan. Oczywiście powinien trafić do kosza na plastik i metal, czyli żółtego pojemnika. Co ciekawe celofan umieszczony w kompoście może ulec biodegradacji już w ciągu dwóch tygodni. Jednak taki kompost już potem do niczego się nie nadaje, bo zawiera toksyczne dla roślin substancje, a dokładnie disiarczek węgla. Niemniej jednak celofan, jako materiał trwały i odporny na uszkodzenia może być ponownie wykorzystany. Stąd warto pamiętać, by wyrzucać go do żółtego pojemnika czy też żółtego kontenera na śmieci. Oczywiście celofan to materiał, który może się przydać w wielu sytuacjach. Stąd przed wyrzuceniem celofanu należy pomyśleć, czy nie można go jeszcze wykorzystać. Duży arkusz celofanu sprawdzi się choćby do przygotowania upominków. Można w niego zapakować mały lub większy kosz prezentowy. Celofan można wykorzystać także do mrożenia żywności, gdyż jest bezpieczny i nie wydziela w kontakcie z nią szkodliwych substancji po zamrożeniu. W celofan można pakować prezenty na różne okazje. Warto zatem mieć go pod ręką.

Co zrobić z odpadami remontowymi i budowlanymi?

Jeżeli złożyłeś deklarację śmieciową, to wytworzone we własnym gospodarstwie odpady remontowe możesz zawieźć do Punktu Selektywnej Zbiórki Odpadów Komunalnych. Większe ilości gruzu czy cementu należy jednak zutylizować poprzez wynajem firmy wywożącej takie śmieci. Wywóz śmieci Piaseczno to odpowiedź na potrzeby wszystkich tych, którzy szukają sposobu na pozbycie się śmieci, których nie mogą umieścić w workach na odpady komunalne przeznaczone do recyklingu. Odpady budowlane czasami można wyrzucać do odpadów zmieszanych, jednak jest tak w niewielu przypadkach i zwykle gminy na to nie pozwalają. Stąd znalezienie solidnej firmy jest naprawdę bardzo ważne. Można wynająć kontener albo big bag na odpady. Dzięki temu mogą być składowane w bezpieczny sposób, zanim zostaną wywiezione do punktu ich zbiórki. Postępując zgodnie z zaleceniami nie narażasz się na kary i dbasz o środowisko naturalne. Jednocześnie możesz uporządkować przestrzeń wokół domu.

 

Gdzie wyrzucać celofan?

Gdzie wyrzucać celofan?

 

Zobacz też:

Kontenery na gruz Wrocław
Wynajem toalet cena
Utylizacja papy
Gdzie wyrzucić opony?
Wywóz śmieci Swarzędz
Wywóz śmieci Rzeszów

Spodobał Ci się artykuł?

Skorzystaj z naszego kalkulatora on-line i zleć odbiór odpadów,
pod dowolny adres w kraju
Zamów odbiór odpadów

Autor wpisu:

Autor wpisu
ŁUKASZ KAMIŃSKI
Specjalista do spraw gospodarki odpadami, pasjonat nowoczesnych technologii w ochronie środowiska.

Polecane z tej kategorii:

Nasza aplikacja mobilna Nasza aplikacja mobilna
Pobierz naszą aplikację

Nasza firma pośredniczy w odbiorze odpadów poremontowych, papy, gruzu oraz gabarytów na terenie całego kraju. Współpracujemy z najlepszymi firmami wywozowymi w Polsce. Nasze kontenery, big bagi oraz usługi transportowe zaspokajają potrzeby firm oraz osób prywatnych.

Ostatnio zamówiony kontener na odpady
Zamówiono Kontener do miejscowości Płońsk

4 godz temu