Stara papa przy remoncie dachu nie może trafić do odpadów zmieszanych. Należy wiedzieć, że papa należy do odpadów niebezpiecznych i musi być we właściwy sposób utylizowana.

W pewnych warunkach może być też poddawana recyklingowi przez wyspecjalizowane firmy. Warto dowiedzieć się, ile kosztuje utylizacja papy.

Jaki jest koszt utylizacji papy i od czego zależy?

Wiele osób zastanawia się, ile kosztuje utylizacja papy. Otóż cena zależna jest od kilku czynników. Przede wszystkim na cenę wpływ może mieć waga kontenera oraz koszt transportu w przypadku rozliczenia ryczałtowego. Można również rozliczać wywóz papy na podstawie masy ładunku i w takim przypadku osoba zamawiająca wywóz papy o cenie dowiaduje się dopiero po załadowaniu papy do utylizacji. Najczęściej koszt jest sumą ceny transportu i masy ładunku. Oczywiście warto pamiętać, że cena utylizacji papy może być większa, gdy transport odbywa się na większą odległość. Zdarza się tak, że w najbliższej okolicy nie ma firmy zajmującej się utylizacją tego rodzaju odpadów ani nawet punktu składowania takich odpadów.

Jak należy składować papę?

Utylizacja papy koszt zależny jest od rozmiaru kontenera czy też big-baga. Można bowiem składować papę także w big-bagu, który jest mniejszy od kontenera, ale też zapewnia większą łatwość załadunku i rozładunku. Po napełnieniu zachowuje swój prostopadłościenny kształt. Zwykle ma pojemność ok. 1000 l, ale może być to nawet 3000 l. Kontener z kolei może mieć pojemność od 2 m3 do 40 m3. Kontener typu HDS jest obsługiwany przez dźwig samochodowy. W związku z tym załadowanie starej papy do wywozu nie zajmuje dużo czasu. Oczywiście kontener należy zamówić w firmie zajmującej się wywozem tego rodzaju odpadów. Wywóz papy – koszt jest uwzględniony w dokumentach wystawianych przez firmę świadczącą usługi wywozu odpadów. W kontenerach można składować różne rodzaje papy i musi on pozostawać szczelnie zamknięty. Papa jest materiałem o kodzie 17 03 80. Nie można jej składować w zwykłych pojemnikach na odpady, a tym bardziej luzem. Za takie przechowywanie materiału grozi wysoka kara. Można przechowywać papę na czas wykonywania remontu czy wymiany dachu, a następnie pozostały materiał należy w legalny sposób zutylizować. To samo dotyczy starej papy usuniętej z dachu.

Co dzieje się z papą po odbiorze przez firmę zajmującą się wywozem papy i innych materiałów budowlanych i niebezpiecznych?

Najlepiej zamówić kontener i od razu po jego napełnieniu wywieźć starą papę. Papa, która pozostała w niewielkiej ilości może zostać wywieziona do PSZOK, o ile zgodzi się na jej przyjęcie. Nie ma takiej konieczności, gdyż papa nie należy do odpadów komunalnych. Jest odpadem niebezpiecznym. Szczelnie zabezpieczona może zatem trafić do GPZON, czyli Gminnego Punktu Zbiórki Odpadów Niebezpiecznych. Lepiej samodzielnie nie podejmować się wywozu papy i zamówić specjalistyczną firmę, która po napełnieniu kontenera wywiezie go do punktu utylizacji. Warto wiedzieć, że firmy zajmujące się utylizacją papy spalają ją w kontrolowanych, bezpiecznych warunkach. Są też takie, które wykorzystują papę do nowych produktów bitumicznych. Stara papa może zatem zyskać nowe życie, ale tylko w odpowiednich warunkach. Mając starą papę, warto od razu skontaktować się z firmą, która zajmie się jej wywozem do odpowiedniego punktu. Koszt nie jest bardzo duży, a w ten sposób chroni się środowisko.

 

Ile kosztuje utylizacja papy?

Ile kosztuje utylizacja papy?

 

Zobacz też:

Ile kosztuje wynajem kontenera pracowniczego?
Wywóz odpadów budowlanych Gdynia
Pojemniki na odpady Skarżysko-Kamienna
Pojemniki na odpady Skawina
Gdzie zgłosić nielegalne wysypisko śmieci?
Czym jest szambo ekologiczne?

Spodobał Ci się artykuł?

Skorzystaj z naszego kalkulatora on-line i zleć odbiór odpadów,
pod dowolny adres w kraju
Zamów odbiór odpadów

Autor wpisu:

Autor wpisu
ŁUKASZ KAMIŃSKI
Specjalista do spraw gospodarki odpadami, pasjonat nowoczesnych technologii w ochronie środowiska.

Polecane z tej kategorii:

Nasza aplikacja mobilna Nasza aplikacja mobilna
Pobierz naszą aplikację

Nasza firma pośredniczy w odbiorze odpadów poremontowych, papy, gruzu oraz gabarytów na terenie całego kraju. Współpracujemy z najlepszymi firmami wywozowymi w Polsce. Nasze kontenery, big bagi oraz usługi transportowe zaspokajają potrzeby firm oraz osób prywatnych.

Ostatnio zamówiony kontener na odpady
Zamówiono Kontener do miejscowości Płońsk

28 min. temu