Gdzie wyrzucać mięso i kości?

Całkiem sporym dylematem jeśli chodzi o odpady jest to, gdzie wyrzucać mięso i kości. Niby są to produkty spożywcze, ale jednak nasza głowa podpowiada nam czasami, żeby podejść do nich nieco inaczej.

Niektórym jedzie, które trzeba przeznaczyć do utylizacji kojarzy się z frakcją biodegradowalną, a jeszcze inni chcą z nim postępować zupełnie inaczej. Warto zatem zastanowić się nad tym tematem i poprzez edukację dołożyć wszelkich starań, aby postępować zgodnie z obowiązującymi zasadami.

W przypadku mięsa i kości temat jest o tyle skomplikowany, że zależy w dużej mierze od tego kto wytworzył odpad i w jakich okolicznościach.

Czy już wiesz, gdzie wyrzucić mięso?

Jeśli więc mamy dylemat w postaci tego gdzie wyrzucić mięso, czy gdzie wyrzucić kości to powinniśmy dokładnie przeanalizować 2 podstawowe przypadki. Oto one:

  • Mięso i kości wytworzone przez osoby prywatne – wiele osób miewa wątpliwości na temat tego gdzie wyrzucić mięso i kości. W końcu nieraz zdarza się, że towary te ulegają zepsuciu i są nieprzydatne do spożycia. Nikt nie chce ryzykować swojego zdrowia lub nawet życia i dlatego odpadów tych trzeba się w jakiś sposób pozbyć. I choć przepisy nie mówią wprost jak postępować z tego typu nieczystościami to zawsze powinniśmy się kierować ogólnymi zasadami segregacji. Te zaś mówią, że odpady o których mowa powinny trafić do pojemników na śmieci zmieszane.
  • Mięso i kości wytworzone przez przedsiębiorstwa – w przypadku takich wytwórców jak sklepy, placówki żywienia zbiorowego czy restauracje temat mięsa i kości wygląda zupełnie inaczej. Odpady te mają kod 16 03 80 i dodatkowo stanowią materiał kategorii III. Nie możemy więc umieszczać ich w pojemnikach na śmieci zmieszane, a do ich wywozu trzeba zaangażować specjalistyczny podmiot. Każdy kilogram odpadów odzwierzęcych podlega ścisłej ewidencji, która odbywa się na specjalnie przygotowanym druku. Obieg nieczystości regulowany jest specjalnymi nieczystościami i podlega kontroli ze strony Sanepidu oraz Inspekcji Weterynaryjnej. Odpady materiału kategorii III muszą trafić do odpowiednich punktów utylizacji. Pomocny w tym może być także wywóz gruzu Łasin.

 

Gdzie wyrzucać mięso i kości?

Gdzie wyrzucać mięso i kości?

 

Zobacz też:

Gdzie wyrzucać opony rowerowe?
Wywóz odpadów budowlanych Ciechanów
Jak zabudować kosz na śmieci?
Jak działa spalarnia śmieci?
Pojemniki na odpady Płock
Pojemniki na odpady Płońsk

Spodobał Ci się artykuł?

Skorzystaj z naszego kalkulatora on-line i zleć odbiór odpadów,
pod dowolny adres w kraju
Zamów odbiór odpadów

Autor wpisu:

Autor wpisu
ŁUKASZ KAMIŃSKI
Specjalista do spraw gospodarki odpadami, pasjonat nowoczesnych technologii w ochronie środowiska.

Polecane z tej kategorii:

Nasza aplikacja mobilna Nasza aplikacja mobilna
Pobierz naszą aplikację

Nasza firma pośredniczy w odbiorze odpadów poremontowych, papy, gruzu oraz gabarytów na terenie całego kraju. Współpracujemy z najlepszymi firmami wywozowymi w Polsce. Nasze kontenery, big bagi oraz usługi transportowe zaspokajają potrzeby firm oraz osób prywatnych.

Ostatnio zamówiony kontener na odpady
Zamówiono Kontener do miejscowości Sanok

3 godz temu