Gdzie wyrzucać świeczki?

Świece cieszą nasze oczy, ale i zmysły jeśli dodatkowo dodane są do nich olejki zapachowe. Niemniej jednak gdy świeca się wypali albo sprząta się groby bliskich po Zaduszkach, to pojawia się pytanie, gdzie wyrzucać świeczki? Warto dowiedzieć się więcej.

Gdzie wyrzucać stare świeczki?

Świeczki zwykle są umieszczone w dodatkowych opakowaniach albo w świecznikach wyposażonych w okapniki. Świeczki mogą mieć formę dekoracyjną, upamiętniającą czy też być elementem aromaterapii bądź religijnego wydarzenia. Niezależnie od tego jaki był cel wykorzystania świecy i w jakim opakowaniu się znajdowała, powinna zostać wyrzucona do pojemnika na odpady zmieszane. Zatem odpowiedź na pytanie, gdzie wyrzucić świeczki brzmi – do czarnego kontenera na odpady zmieszane. Tutaj wyjątkiem są jedynie tealighty. Te popularne małe świeczki wykorzystujemy choćby w podgrzewaczach do potraw. Po wypaleniu należy oczyścić je z resztek wosku. Można zbierać go do jednego pojemniczka, a później ponownie wykorzystać. Gdy już oczyścicie aluminiowe opakowania tealightów, to możecie wyrzucić jej do pojemnika na tworzywa sztuczne, czyli żółtego kosza na plastik i metal. Jest to wyjątek od reguły, bo wszelkie świeczki w szkle, znicze, czy też świeczki w opakowaniach z innych materiałów należy wyrzucać zawsze do odpadów zmieszanych. Inna sprawa, że i w tych przypadkach opakowaniom można dać drugie życie, pozbywając się wosku, choć szklanych nie można wyrzucić do szkła, gdyż mają inną temperaturę topnienia niż szkło opakowaniowe i mogą trafić podobnie jak małe lustra tylko i wyłącznie do pojemnika na odpady zmieszane.

Co zrobić z zużytymi świeczkami?

Należy wiedzieć, że świeczkę można palić do momentu aż pozostanie mniej więcej centymetr wosku od dna. Tak jest najbezpieczniej. Po wystygnięciu wosk można wydobyć i ponownie wykorzystać, wykonując świeczkę samodzielnie. Wystarczy roztopić go w kąpieli wodnej, zaopatrzyć się w knot, a ponadto włożyć knot do słoiczka i zalać roztopionym woskiem. Aby ułatwić sobie zadanie knot można zawiązać na ołówku. Po zastygnięciu wosku otrzymacie swoje własnoręcznie wykonane świece. Zanim wosk zastygnie możecie jeszcze dodać do niego naturalne elementy dekoracyjne takie jak choćby płatki kwiatów. Jeżeli chcecie, możecie też wyrzucić pozostałości wosku do odpadów zmieszanych, a z kolei szklane słoiczki umyć i ponownie wykorzystać. Oczywiście w przypadku, gdy chce się wykorzystać je w kuchni, trzeba je dodatkowo wyparzyć. Wiele firm decyduje się na przygotowywanie świec w bardzo dekoracyjnych szklanych opakowaniach i nawet rekomenduje, by potem wzbogacić swój kuchenny zestaw o nowe miseczki. Taki trend nazywany jest upcyklingiem. Świeczki można wyrzucić albo dać im drugie życie, a wybór należy do Was.

Przy okazji mamy radę dla tych osób, które nie wiedzą, co zrobić z materiałami budowlanymi po remoncie. Otóż jeżeli żadna osoba nie może ich już wykorzystać, to należy je oddać do Punktu Selektywnej Zbiórki Odpadów Komunalnych, jeśli ma się podpisaną deklarację śmieciową. Nie zawsze jednak PSZOK chce przyjąć gruz czy inne odpady budowlane, gdy jest ich sporo. Najlepiej zatem skorzystać z usług firmy, która zajmuje się wywozem takich odpadów. Usługa wywozu śmieci Zabrze może być dobrym wyborem dla wszystkich osób zmagających się ze śmieciami po budowie czy remoncie.

 

Gdzie wyrzucać świeczki?

Gdzie wyrzucać świeczki?

 

Zobacz też:

Kibelek na działkę
Wywóz śmieci Marki
Wywóz gruzu Kielce
Odpady komunalne Poznań
Wywóz śmieci Ruda Śląska
Gdzie wywozić gruz?

Spodobał Ci się artykuł?

Skorzystaj z naszego kalkulatora on-line i zleć odbiór odpadów,
pod dowolny adres w kraju
Zamów odbiór odpadów

Autor wpisu:

Autor wpisu
ŁUKASZ KAMIŃSKI
Specjalista do spraw gospodarki odpadami, pasjonat nowoczesnych technologii w ochronie środowiska.

Polecane z tej kategorii:

Nasza aplikacja mobilna Nasza aplikacja mobilna
Pobierz naszą aplikację

Nasza firma pośredniczy w odbiorze odpadów poremontowych, papy, gruzu oraz gabarytów na terenie całego kraju. Współpracujemy z najlepszymi firmami wywozowymi w Polsce. Nasze kontenery, big bagi oraz usługi transportowe zaspokajają potrzeby firm oraz osób prywatnych.

Ostatnio zamówiony kontener na odpady
Zamówiono Kontener do miejscowości Łódź

27 min. temu