Podczas prac w ogrodzie często zostaje nam sporo gałęzi i tutaj pojawia się pytanie, co z nimi zrobić, czy gdzie je wywieźć. Otóż pamiętajcie, że trzeba przestrzegać przepisów prawa, bo w innym przypadku możecie otrzymać wysoką karę finansową.

Gdzie wywieźć gałęzie?

O tym jak ważna jest segregacja odpadów wie każdy. Większość z nas wie też jak dobrze je segregować. Ale już w przypadku tego, co zrobić z gałęziami, pojawia się duży problem. Pewne jest to, że nie można ich spalać. Za palenie gałęzi grozi Wam naprawdę wysoka kara finansowa. Nie można też od tak wyrzucić ich do kosza na śmieci czy worka. W żadnym wypadku gałęzi nie można wyrzucać do pojemników do segregacji i to nawet do odpadów mieszanych. Zatem, gdzie można wywieźć gałęzie? Odpowiedź jest prosta. Można wywieźć je do gminnego Punktu Selektywnego Zbioru Odpadów Komunalnych, czyli PSZOK. Otóż PSZOK-i działają we wszystkich gminach, zatem możecie wywieźć gałęzie właśnie w to miejsce i jest to w pełni darmowe. Pamiętajcie o jednej ważnej rzeczy, a mianowicie o tym, że te punkty nie przyjmują odpadów w bardzo dużych ilościach, nie przyjmują też odpadów, które pochodzą z prowadzonej działalności gospodarczej. Wszelkiego rodzaju odpady zielone, w tym także gałęzie można zostawić w PSZOK.

Wywóz gałęzi – alternatywa dla PSZOK

Gałęzie to nic innego jak odpady zielone. Zalicza się do nich także krzaki, trawy czy liście. Choć są naturalne, to jednak nie można ich zostawić w lesie czy też spalić w kominku. Odpady zielone również podlegają segregacji i nie mogą trafić do pojemników z innymi odpadami. Można ewentualnie zdecydować się na zakup kontenera na odpady zielone. Takie rozwiązanie sprawdza się, jeżeli generujecie ilość odpadów przekraczającą 2-3 m3. Warto jeszcze wiedzieć, że odpady zielone występują w katalogu odpadów pod kodem 200201. Są to więc odpady ulegające biodegradacji. Wywóz gałęzi do PSZOK jest bezpłatny, ale to nie jest jedyna opcja z jakiej możecie skorzystać. Otóż możecie też zdecydować się na zatrudnienie firmy zewnętrznej, która w swojej ofercie ma właśnie taką usługę. Koszt wywozu jest uzależniony od kilku czynników, choćby ilości gałęzi, ale też częstotliwości odbioru i kosztów utylizacji odpadów. Odpady zielone na szczęście nie są trudne do zagospodarowania i można je wykorzystać jako naturalny nawóz. Możecie też zakupić duże worki big bag i zawieźć gałęzie w wyznaczone miejsce. Kara za nieprzestrzeganie prawa jest bardzo wysoka i może nałożyć ją na Was straż miejska czy gminna.

Wywóz gałęzi – co jeszcze warto wiedzieć?

Prawda jest taka, że przepisy dotyczące wywozu gałęzi w dużej mierze zależą od tego, w jakiej gminie mieszkacie. W niektórych miastach czy też wsiach kilka razy do roku można skorzystać z darmowej usługi wywozu takich odpadów. Trzeba jednak dysponować odpowiednim kontenerem oraz workami. I tutaj znowu w niektórych miastach działają centra usług komunalnych, gdzie można za darmo otrzymać worki czy kontener. Na terenie niektórych miast działają także punkty selektywnej zbiórki odpadów zielonych, gdzie można wyrzucić gałęzie, przy czym powinny być one drobne. W przypadku dużej ilości gałęzi musicie liczyć się z kosztami. Jeżeli jesteście po remoncie czy budowie i macie sporo gruzu, to możecie zdecydować się na wywóz gruzu z Częstochowy.

 

gdzie wywiezc galezie - Gdzie wywieźć gałęzie?

Gdzie wywieźć gałęzie?

 

Zobacz także:

Ustawa o gospodarce opakowaniami i odpadami opakowaniowymi
Gdzie wyrzucić tubkę po paście do zębów?
Jak działa przenośna toaleta?
Jak utylizować dokumenty?
Pojemniki na odpady Elbląg
Pojemniki na odpady Ełk

Spodobał Ci się artykuł?

Skorzystaj z naszego kalkulatora on-line i zleć odbiór odpadów,
pod dowolny adres w kraju
Zamów odbiór odpadów

Autor wpisu:

Autor wpisu
ŁUKASZ KAMIŃSKI
Specjalista do spraw gospodarki odpadami, pasjonat nowoczesnych technologii w ochronie środowiska.

Polecane z tej kategorii:

Nasza aplikacja mobilna Nasza aplikacja mobilna
Pobierz naszą aplikację

Nasza firma pośredniczy w odbiorze odpadów poremontowych, papy, gruzu oraz gabarytów na terenie całego kraju. Współpracujemy z najlepszymi firmami wywozowymi w Polsce. Nasze kontenery, big bagi oraz usługi transportowe zaspokajają potrzeby firm oraz osób prywatnych.

Ostatnio zamówiony kontener na odpady
Zamówiono Kontener do miejscowości Sanok

1 godz temu